Mimo sprzeciwu członków Stowarzyszenia Linia 102.pl w Przemyślu kolejowy pług odśnieżny SDPM-2097 trafił do Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei w Rzeszowie. Taką decyzję podjął zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe SA wespół z dyrekcją Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. Obie instytucje miały do tego prawo, bo właścicielem zabytku jest ta pierwsza.
Wspomniane stowarzyszenie swoją siedzibę ma na terenie kolejowym. Dokładnie na bocznicy toru nr 33, przy dawnej rampie PKP przy ul. Mickiewicza w Przemyślu. Dostało w prezencie od PKP Intercity dwa specjalne wagony kolejowe, które dzięki PKP Cargo dojechały do Przemyśla z Warszawy.
W nich członkowie stowarzyszenia utworzyli klubokawiarenkę „Wars”, sypialnie dla[paywall] turystów-rowerzystów oraz „Minimuzeum braci kolejarzy”. Za możliwość korzystania z tych dobrodziejstw od 2018 r. opłacają regularnie tzw. osiowe.
Tuż obok przez wiele miesięcy stał zabytkowy kolejowy pług odśnieżny SDPM-2097. Jak powiedział wiceprezes stowarzyszenia Wacław Majka, został... wyciągnięty z krzaków nieopodal Kamiennego Mostu. Stał tam od około 20 lat. PKP PLK przekazało go stowarzyszeniu w opiekę, ponieważ jest skasowany i przeznaczony na sprzedaż po cenie złomu. 28 stycznia br. zapadała decyzja o przekazaniu obiektu do Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei w Rzeszowie.
W. Majka i pozostali członkowie stowarzyszenia byli zdruzgotani tą informacją. – Dlaczego nikt nas nawet nie zapytał? Tej decyzji zupełnie nie rozumiemy – powiedział wówczas.
Stosowne pisma z prośbą o pomoc i interwencje w tej sprawie trafiły do władz miasta, powiatu, do wicemarszałka województwa podkarpackiego, przemyślanina Piotra Pilcha czy przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego.
Tyle że właścicielem pługu stowarzyszenie nigdy nie było. Jest nim PKP PLK SA. Zdecydowano o przekazaniu pojazdu, ważącego ok. 70 ton, do Rzeszowa.
Drogą e-mailową wysłaliśmy jednak zapytanie, co legło u podstaw przekazania pługu do Rzeszowa. Odpowiedziała nam Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA:
– Pług odśnieżny w 2016 roku został wyłączony z eksploatacji i ustawiony na bocznym torze. W czerwcu 2020 roku Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei w Rzeszowie wystąpiło do PKP Polskich Linii Kolejowych SA z wnioskiem o przekazanie pługu. W grudniu 2020 roku zawarta została umowa darowizny. Stowarzyszenie Linia 102.pl nigdy nie kierowało do Polskich Linii Kolejowych informacji na temat woli przejęcia sprzętu. Nie mamy też uzgodnień, mówiących o przekazaniu sprzętu pod ich opiekę. Doceniamy każde zainteresowanie takimi obiektami. Obiektami, które zostały wyłączone z eksploatacji, ale mogą jeszcze służyć w inny sposób. Tyle że przekazywanie sprzętu lub urządzeń zawsze opiera się na formalnych wystąpieniach, które są także deklaracją właściwego wykorzystania darowizn.
***
W pierwszym materiale poświęconym tej sprawie nie zaprezentowaliśmy opinii Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA, nie czyniąc wystarczających starań, aby to zrobić. Serdecznie przepraszamy zainteresowanych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oj ojojoj nawet nam marszałek kuchcinski nie pomógł, straszna tragedia, koniec świata. Czym my teraz będziemy osiedla odśnieżać
w/w wspomniany przez Pługa, słynny "miłośnik lotnictwa" za nie swoją "kasę" ma PRZEMYŚL w tzw. partyjnej dup.e?
Oj ojojoj nawet nam marszałek kuchcinski nie pomógł, straszna tragedia, koniec świata. Czym my teraz będziemy osiedla odśnieżać
Linia 102, ale wam poszło
w/w wspomniany przez Pługa, słynny "miłośnik lotnictwa" za nie swoją "kasę" ma PRZEMYŚL w tzw. partyjnej dup.e?