Damian rzucił pomysł, inni bez chwili namysłu mu przyklasnęli. I tak bezinteresowna chęć pomocy rodzeństwu koleżanki ze szkolnej ławki przerodziła się w wielką szkolną akcję. Muzyczne wydarzenie w murach przemyskiego „elektronika” zgromadziło tłumy i otworzyło serca. Spontaniczny zryw i towarzysząca mu zbiórka przyniosły ponad 6 tys. zł.
Pieniądze – dokładnie 6 tys. 121 zł 30 gr – zasiliły konto Fundacji ŻP „Podaruj Dzieciom Radość”, a następnie przekazane zostaną Laurze i Maćkowi Dańko z Torek w gminie Medyka, którzy potrzebują wsparcia w walce o każdy oddech. Rodzeństwo zmaga się z mukowiscydozą. Laura właśnie oczekuje na nowe płuca, w każdej chwili może zadzwonić telefon z informacją, że znalazł się dla niej dawca. Stan Maćka jest lepszy. Dla obojga Funndacja ŻP zorganizowała niedawno zbiórkę w ramach Turnieju Charytatywnego Piłki Nożnej, który 11 lutego odbył się w Medyce.
Wówczas zebrano 33 tys. 785 zł 37 gr. Za ciosem poszła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Elektronicznych. Właśnie do tej szkoły chodzi Ola Dańko, siostra Laury i Maćka. Postanowili dołożyć cegiełkę od siebie. Na pomysł, co można zrobić dla rodzeństwa Oli, wpadł Damian Gawron, a później wszystko potoczyło się lawinowo. Młodzi postanowili zorganizować koncert, który będzie okazją do zbiórki datków na leczenie i rehabilitację Laury i Maćka. Damian, który od 4 lat realizuje swoje muzyczne pasje w zespole Mono, zainicjował wydarzenie, w sukurs pospieszyli koledzy i koleżanki. Tworząca szkolny zespół muzyczny młodzież (nazwa grupy wciąż nie jest ustalona, bo wspólne muzykowanie to jeszcze bardzo świeży zamysł) włożyła w przygotowanie koncertu sporo wysiłku, a ten się opłacił. Na trwające prawie 3 tygodnie próby oko przymknęli także nauczyciele i dyrektor Tadeusz Baran, wiedząc, że wzorowa postawa młodych warta jest zachodu.

fot.Maciej Choma
Ojciec Laury i Maćka dziękował całej szkolnej społeczności za zaangażowanie i przygotowanie wydarzenia.
Młodzi muzycy w składzie – Damian Gawron, Michał Koniuszy (klawiszowcy), Mateusz Gawron (gitara elektryczna), Kamil Kramarz (gitara basowa), Bartłomiej Sadowy (gitara klasyczna), Kacper Gumienny (perkusja) i wokaliści: Sławomir Cioch, Julia Ćwian, Aleksandra Ćwian, Aleksandra Koterbicka, Aleksandra Dołowicz, Klaudia Wilk, Katarzyna Kobus i Aleksandra Dańko (siostra Laury i Maćka, która zaśpiewała m.in. własną piosenkę dedykowaną rodzeństwu) – dali 16 lutego w murach szkoły wspaniały koncert. Był na nim obecny również ojciec całej trójki, który podziękował młodym za piękną inicjatywę.
Przedsięwzięcie koordynowały anglistki Monika Fedko-Baziak i Agnieszka Koterbicka-Paśko. Swój wkład w znakomity efekt zbiórki mieli wszyscy: uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja szkoły, a w szczególności szkolna pedagog Barbara Łaskarzewska oraz uczniowski samorząd z przewodniczącym Sławkiem Ciochem na czele. Pozytywny odbiór działań młodzieży w postaci efektu kwesty zaskoczył. Ponad 6 tys. zł zebrano w jedno popołudnie – nikt nie spodziewał się takiego fantastycznego odzewu. Uczniowie spisali się na medal, a ich wzorowa postawa, zaangażowanie i chęć niesienia bezinteresownej pomocy zasługują na słowa uznania.

fot.Urszula Gielo
Przedstawiciele ZSEiO w Przemyślu w redakcyjnych progach. Od lewej anglistka Agnieszka Koterbicka-Paśko, uczniowie Julia Ćwian, Sławek Cioch i Damian Gawron oraz anglistka Monika Fedko-Baziak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze