Ten rok może być szczególny dla pszczelarzy, zwłaszcza tych zajmujących się produkcją miodu spadziowego. Sprzyjające warunki atmosferyczne, brak gwałtownych załamań pogody, upałów i umiarkowana wilgotność mają szansę sprawić, że będzie to jeden z lepszych zbiorów, może nawet najlepszy w ostatnim dziesięcioleciu.
– Sezon jest bardzo dobry, pomimo zapowiadającej się wczesnej wiosny. Przyroda w tym roku obudziła się do życia prawidłowo. Rzepak, w porównaniu z rokiem poprzednim, zakwitł normalnie, dzięki temu zbiory miodu rzepakowego były wyjątkowe udane – mówi Piotr Blajer, właściciel pasieki Królewskie Miody.
Z Podkarpacia pochodzi 40 procent rezerw krajowych miodu ze spadzi. Najwięcej zbiera się go[paywall] między innymi na Pogórzu Dynowskim i Przemyskim.
– To będzie również wyjątkowo dobry rok dla miodu spadziowego. W ubiegłym roku zbiory były bardzo słabe, w tym spadź pojawiła się już na początku czerwca. Ten rodzaj miodu wymaga szczególnie dobrych warunków atmosferycznych – dodaje Piotr Blajer.

Ubiegły rok był dla wielu pszczelarzy raczej marny. Na taką sytuację złożyło się kilka czynników. Najpierw na wiosnę pojawiły się chłodne noce, potem przyszły gwałtowne burze, latem natomiast nastały wielodniowe upały. Tymczasem za dobre zbiory odpowiadają trzy czynniki: pszczoły, teren i pogoda. Jeżeli któryś z elementów jest słaby, przekłada się to na ilość zbiorów. Śmiało mogę powiedzieć, że ten sezon będzie dla wielu pszczelarzy bardzo opłacalny – twierdzi Piotr Blajer.
Jak pokazują statystyki, w Polsce każdego roku przybywa osób, które kupują miód. – Patrząc na sprzedaż w moim gospodarstwie, mogę stwierdzić, że zwiększa się spożycie miodu na osobę. Ludzie szczególnie cenią miody, które pochodzą bezpośrednio od producentów. Klient stawia dziś na jakość – potwierdza właściciel Królewskich Miodów.
Miód jest dziś towarem ekskluzywnym. Cenione są szczególnie produkty wysokiej jakości. Wielu pszczelarzy prowadzi dziś nie tylko sprzedaż na miejscu, ale również w internecie. Wszystko wskazuje na to, że jest szansa, aby miód w tym roku był nieco tańszy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze