Ile zarabia prezydent, burmistrz, starosta? To pytania, które zadają sobie mieszkańcy wszystkich miast i gmin, bo zaglądanie do kieszeni władzy jest bardzo interesujące. Zebraliśmy w całość pensje, dodatki i inne części wynagrodzenia włodarzy miast i powiatów z naszego regionu. Średnia pensja prezydenta miasta w Polsce to około 12 tys. zł brutto miesięcznie. Jak to wygląda w naszym regionie?
Co ciekawe pieniądze, które otrzymują najważniejsi w miastach i powiatach, nie są zależne ani od wielkości miejscowości, w której rządzą, ani od jej finansowej, gospodarczej czy organizacyjnej kondycji. W Polsce wysokość pensji prezydentów miast czy starostów to dość skomplikowana sprawa, kształtowana przez ustawy: o samorządzie gminnym, o pracownikach samorządowych oraz przez rozporządzenie Rady Ministrów z 2009 r. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników samorządowych.
Jest jeszcze rządowa ustawa budżetowa, w której co roku zapisywana jest tzw. kwota bazowa i zarobki prezydenta nie mogą przekroczyć jej siedmiokrotności. Są także dodatki. Specjalny jest gwarantowany ustawowo dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, starostów i marszałków województw. Jego minimalna wysokość to 20, a maksymalna – 40 procent sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatek funkcyjny z kolei ma rekompensować samorządowcowi zwiększony nakład pracy i odpowiedzialność. Jego maksymalna wysokość to 2 tys. 100 zł.
Jest jeszcze dodatek za wysługę lat. Przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 procent za każdy kolejny rok pracy, zaś jego maksymalna wysokość to 20 procent. Te wszystkie części składowe dają pełny obraz zarobków, jakie otrzymują nasi rządzący.
Zacznijmy od czterech największych miast w naszym regionie. Wszystkie zaprezentowane poniżej kwoty są sumami brutto.
Prezydent miasta Przemyśla Robert Choma zarabia... mniej niż jego zastępcy. R. Choma miesięcznie ma 10 tys. 800 zł, zaś jeden z zastępców Grzegorz Hayder – 11 tys. 508 zł, drugi Janusz Hamryszczak – 10 tys. 950 zł.
Burmistrz miasta Jarosławia[paywall] Waldemar Paluch zarabia 9 tys. 965 zł. Jego zastępca ds. infrastruktury technicznej Wiesław Pirożek niewiele mniej, bo 9 tys. 920 zł. Drugi z zastępców ds. infrastruktury społecznej Dariusz Tracz – 7 tys. 400 zł.
Najwięcej spośród rządzących naszymi największymi miastami zarabia burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. To kwota 11 tys. 780 zł. Jego zastępca Wojciech Superson otrzymuje 9 tys. 264 zł, ale trzeba wiedzieć, że jest on także kierownikiem referatu inwestycji w Urzędzie Miasta Przeworska, za co dostaje odrębne wynagrodzenie, które wliczyliśmy do wymienionej powyżej kwoty.
„Dychy” nie przekracza burmistrz miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt. Jego miesięczne wynagrodzenie to 9 tys. 125 zł. Jego zastępca Janusz Waldemar Zubrzycki zarabia 6 tys. 860 zł.
W porównaniu z wynagrodzeniami prezydentów i burmistrzów zarobki starostów czterech naszych powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego wyglądają naprawdę imponująco. Każdy z nich „dychę” miesięcznie spokojnie przekracza.
12 tys. 135 zł to miesięczne zarobki starosty przemyskiego Jana Pączka. Jego zastępca Marek Kudła dostaje 9 tys. 840 zł.
Starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan zarabia 11 tys. 88 zł, zaś jego zastępca Józef Szkoła – 9 tys. 986 zł.
Imponuje wynagrodzenie starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. To kwota 11 tys. 595 zł. Znacznie mniej, bo 7 tys. 945 zł, zarabia jego zastępca Wiesław Huk.
Z tego grona „najbiedniejsze” są władze Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Starosta Zbigniew Kiszka otrzymuje miesięcznie 10 tys. 640 zł, zaś jego zastępca Janusz Owsiak – 8 tys. 586 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Hayder to wogóle unikat, i zarabia o wiele więcej - wszyscy wiedzą tylko boją się mówić i pisać.Brawo Życie Podkarpackie. Brawo Panie Mariuszu !Prawda czasu, prawdą Internetu.Rozliczymy ich już nie długo.
Doprowadzaja do degradacji miasta i jeszcze spoleczenstwo im za to płaci.
Na pohybel tym slugusom czarnych....pissowski ciemnogrod
Chcesz szybko zarobić nie wychodząc z domu? Wejdź na stronę www.webowiec.pl i dowiedz się więcej
Ponad 850 mln zł w Eu wyrwali, na wspaniale projekty: szkolenia turystyczne, strefę ekonomiczna jedyne 20 mln na bagna na których nikt nigdy nic nie wybuduje ( nie wiem na co te 20 mln poszło bo nawet nie wykarczowali terenu!!!). I dziesiątki innych"super" inwestycji... Tak że mogą na liście płac wykazywać najniższe z możliwych ;) Tak rządzą że ok 40 tys młodych ludzi z miasta wyjechało././ I co, nie trzeba wojny, mordować, żeby z miasta wypędzić naród , wystarczy garstka niekompetentnych ( albo sprzedanych ) rządzących.. RZESZOW MA FERENCA KTÓRY Z WIOSKI ZROBIŁ METROPOLIE A MY MAMY (CÓŻ) CHOME KTÓRY W TYM CZASIE METROPOLII(PRZYGRANICZNEJ) ZROBIŁ WIOSKĘ .. POZDRAWIAM
Niestety taka prawda - fakty są nieubłagane i żadne zaklęcia tu nie pomogą o jakiś obwodnicach i innych pomnikach czy klękania na każdym kroku. Przerażające jest natomiast to, że to my sami - nasi przedstawiciele - kilkanaście lat temu wymyślili włodarzom takie oderwane od rzeczywistości, wzięte z sufitu, niebotyczne pensje - 10 razy większe od normalnych - niczym na dodatek nieuzależnione od wykonywanych obowiązków, bo przecież żaden z nich nie robi 10 razy więcej, nie ma 10 razy więcej sił, nie ma 10 razy większego wykształcenia ani doświadczenia. Jeszcze bardziej przerażające jest to, że włodarze ci, bez mrugnięcia okiem zgodzili się brać i biorą niezasłużone wynagrodzenie wiedząc doskonale o tym, że Polska to nie Bizancjum i nie stać nas na tak bezpodstawnie sowite wynagradzanie niektórych zwłaszcza przy istniejącej nędzy emeryckiej czy najniżej zarabiających. Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż także oni na świat przyszli goli i goli odejdą bo nic nie zabiorą ze sobą.
"Dzieci Kresów I"L. Kulińska"Dzieci Kresów II"L. Kulińska"Dzieci Kresów III"L. Kulińska"Dzieci Kresów IV"L. KulińskaProszę przeczytać w/w książki.
Mariusz!Ile razy można o tym pisać.Co kilka miesięcy pojawiają się takie same artykuły.
Bidulek nasz prezydent, ja bym mu dała 1700zł- bo na tyle zasługuje.
Nowe kierownictwo szpitala co rusz tłumaczy różne wpadki nieudolnością poprzedników. Tymczasem p. Hamryszczak jakby tego nie słyszał i spokojnie kasuje te swoje 10950.
a ja po 35 latach pracy w zawodzie mam brutto 1800 zl. zyc nie umierac.......................................
Ludzie! Chcecie to zmienić musicie uczestniczyć w wyborach aby to całe dziadostwo zlikwidować! Potrzeba również uczestniczyć w zebraniach osiedlowych. Tam zapadają najważniejsze decyzje dla mieszkańców.
Ludzie chodzcie na wybory i wybierajcie wlasciwie. Wystarczy juz tych podwyzek za wode, scieki i smieci.
Przemyślaki - narzekaki.A co wy zrobiliście dla miasta opisywacze internetowi?Oczekujecie, że prezydent miasta ma zarabiać 1850 zł ? :)Zmywak na was czeka, z zarobkami większymi niż pracowników magistratu, droga otwarta jak komuś nie podoba się życie w Przemyślu.
Hayder to wogóle unikat, i zarabia o wiele więcej - wszyscy wiedzą tylko boją się mówić i pisać.Brawo Życie Podkarpackie. Brawo Panie Mariuszu !Prawda czasu, prawdą Internetu.Rozliczymy ich już nie długo.
Doprowadzaja do degradacji miasta i jeszcze spoleczenstwo im za to płaci.
Na pohybel tym slugusom czarnych....pissowski ciemnogrod