Reklama

Zarobki władzy. Jak dobrze być starostą!

Ile zarabia prezydent, burmistrz, starosta? To pytania, które zadają sobie mieszkańcy wszystkich miast i gmin, bo zaglądanie do kieszeni władzy jest bardzo interesujące. Zebraliśmy w całość pensje, dodatki i inne części wynagrodzenia włodarzy miast i powiatów z naszego regionu. Średnia pensja prezydenta miasta w Polsce to około 12 tys. zł brutto miesięcznie. Jak to wygląda w naszym regionie?

Co ciekawe pieniądze, które otrzymują najważniejsi w miastach i powiatach, nie są zależne ani od wielkości miejscowości, w której rządzą, ani od jej finansowej, gospodarczej czy organizacyjnej kondycji. W Polsce wysokość pensji prezydentów miast czy starostów to dość skomplikowana sprawa, kształtowana przez ustawy: o samorządzie gminnym, o pracownikach samorządowych oraz przez rozporządzenie Rady Ministrów z 2009 r. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników samorządowych.

Jest jeszcze rządowa ustawa budżetowa, w której co roku zapisywana jest tzw. kwota bazowa i zarobki prezydenta nie mogą przekroczyć jej siedmiokrotności. Są także dodatki. Specjalny jest gwarantowany ustawowo dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, starostów i marszałków województw. Jego minimalna wysokość to 20, a maksymalna – 40 procent sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatek funkcyjny z kolei ma rekompensować samorządowcowi zwiększony nakład pracy i odpowiedzialność. Jego maksymalna wysokość to 2 tys. 100 zł.

Jest jeszcze dodatek za wysługę lat. Przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 procent za każdy kolejny rok pracy, zaś jego maksymalna wysokość to 20 procent. Te wszystkie części składowe dają pełny obraz zarobków, jakie otrzymują nasi rządzący.

Najwięcej zarabia burmistrz Przeworska

Zacznijmy od czterech największych miast w naszym regionie. Wszystkie zaprezentowane poniżej kwoty są sumami brutto.

Reklama

Prezydent miasta Przemyśla Robert Choma zarabia... mniej niż jego zastępcy. R. Choma miesięcznie ma 10 tys. 800 zł, zaś jeden z zastępców Grzegorz Hayder – 11 tys. 508 zł, drugi Janusz Hamryszczak – 10 tys. 950 zł.

Burmistrz miasta Jarosławia[paywall] Waldemar Paluch zarabia 9 tys. 965 zł. Jego zastępca ds. infrastruktury technicznej Wiesław Pirożek niewiele mniej, bo 9 tys. 920 zł. Drugi z zastępców ds. infrastruktury społecznej Dariusz Tracz – 7 tys. 400 zł.

Najwięcej spośród rządzących naszymi największymi miastami zarabia burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. To kwota 11 tys. 780 zł. Jego zastępca Wojciech Superson otrzymuje 9 tys. 264 zł, ale trzeba wiedzieć, że jest on także kierownikiem referatu inwestycji w Urzędzie Miasta Przeworska, za co dostaje odrębne wynagrodzenie, które wliczyliśmy do wymienionej powyżej kwoty.

Reklama

„Dychy” nie przekracza burmistrz miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt. Jego miesięczne wynagrodzenie to 9 tys. 125 zł. Jego zastępca Janusz Waldemar Zubrzycki zarabia 6 tys. 860 zł.

Starostowie to mają życie!

W porównaniu z wynagrodzeniami prezydentów i burmistrzów zarobki starostów czterech naszych powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego wyglądają naprawdę imponująco. Każdy z nich „dychę” miesięcznie spokojnie przekracza.

12 tys. 135 zł to miesięczne zarobki starosty przemyskiego Jana Pączka. Jego zastępca Marek Kudła dostaje 9 tys. 840 zł.

Reklama

Starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan zarabia 11 tys. 88 zł, zaś jego zastępca Józef Szkoła – 9 tys. 986 zł.

Imponuje wynagrodzenie starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. To kwota 11 tys. 595 zł. Znacznie mniej, bo 7 tys. 945 zł, zarabia jego zastępca Wiesław Huk.

Z tego grona „najbiedniejsze” są władze Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Starosta Zbigniew Kiszka otrzymuje miesięcznie 10 tys. 640 zł, zaś jego zastępca Janusz Owsiak – 8 tys. 586 zł.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2016-08-16 21:15:36

    Hayder to wogóle unikat, i zarabia o wiele więcej - wszyscy wiedzą tylko boją się mówić i pisać.Brawo Życie Podkarpackie. Brawo Panie Mariuszu !Prawda czasu, prawdą Internetu.Rozliczymy ich już nie długo.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obywatel - niezalogowany 2016-08-17 00:07:16

    Doprowadzaja do degradacji miasta i jeszcze spoleczenstwo im za to płaci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    deadduckgoodduck - niezalogowany 2016-08-17 05:21:35

    Na pohybel tym slugusom czarnych....pissowski ciemnogrod

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama