Paweł i Agnieszka Pawlikowscy to rodzeństwo z Jankowic, które od dzieciństwa interesuje się kulturą i językiem japońskim oraz sztuką wyższą. Obecnie pracują w Bibliotece Samorządowej w Chłopicach.
– Jestem leworęczny, co strasznie niepokoiło mojego dziadka. Mimo jego usilnych starań nadal piszę i tworzę lewą ręką. Nie przeszkodziło mi to jednak w artystycznych poczynaniach. Po gimnazjum trafiliśmy do jarosławskiego „Plastyka” – mówi Paweł Pawlikowski.
Kolejnym etapem w artystycznej wędrówce Agnieszki i Pawła był wybór uczelni wyższej. Padło na Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rodzeństwo zgodnie twierdzi, iż była to dobra decyzja. – W moich pracach skupiam się na analizie struktury przedmiotu. Staram się jak najwierniej oddać detal i wrażenie namacalności przedmiotu, pozostawiam jednak dodatkowe pole do interpretacji widzowi. Ukazuję tak mały wycinek rzeczywistości, że staje się po części abstrakcją – opisuje swoją twórczość Paweł.
Agnieszka stwierdza, iż głównym środkiem wyrazu artystycznego stosowanym przeze nią w pracach jest ciąg linii będących spoiwem łączącym niemal wszystkie cykle rysunków. W rzeczywistości stanowią one zapis myśli i emocji towarzyszących jej w trakcie tworzenia. Jednak w jej pracach niejednokrotnie pojawiają się też inne elementy, które przeważnie wskazują temat rozważań. – Aktualnie skupiam się na wskazywaniu szeregu niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą dostęp do internetu oraz nadmierne wykorzystywanie jego dobrodziejstw. Moje najnowsze prace są instalacjami łączącymi jednocześnie rysunek i przedmioty, którymi posługuję się w życiu codziennym – mówi Agnieszka.

Rodzeństwo podczas zajęć języka japońskiego. Dziś sami prowadzą takie w ramach zajęć organizowanych przez Bibliotekę Samorządową w Chłopicach.
Rodzeństwo, mimo skromnej postawy, osiąga sukcesy. Oboje należą do Związku Polskich Artystów Plastyków, który zrzesza tylko najlepszych artystów w kraju. – Obecnie jesteśmy z siostrą w trakcie przygotowania prac na wystawę prezentującą dzieła najlepszych studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego na 20-lecie pracowni rysunku . Impreza jest przygotowywana przez profesora Stanisława Góreckiego i profesor Marlenę Makiel-Hędrzak – najwspanialszych wykładowców, z jakimi miałem przyjemność pracować – mówi Paweł.
Fascynacja językiem i kulturą japońską również ma swoje źródła w dzieciństwie. Jako dzieci Paweł i Agnieszka śledzili filmy i animacje z „kraju kwitnącej wiśni”. – Jako nastolatkowie na własną rękę pogłębiali wiedzę o tym tajemniczym dla nich kraju. Na studiach poznali ludzi podzielających ich pasję, w tym kilka osób rekonstruujących życie średniowiecznych Japończyków. – Po zajęciach na uniwersytecie przemierzaliśmy wieczorami całe miasto, by dotrzeć na lekcje japońskiego u pani Yuko Atsumi, niezwykle sympatycznej i charyzmatycznej nauczycielki. Niestety nie znała polskiego, lecz z bardzo pozytywną energią wpajała nam swój ojczysty język. Teraz chcemy się dzielić naszą wiedzą ze wszystkimi chętnymi – mówią Paweł i Agnieszka.
Obecnie rodzeństwo można spotkać w Bibliotece Samorządowej w Chłopicach, gdzie pracują jako animatorzy kultury, prowadzą zajęcia plastyczne dla niemal wszystkich grup wiekowych, uczą podstaw japońskiego. Mają głowy pełne pomysłów, co przekłada się na ich działania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze