Za prawie 144 tys. zł spółka ZETO-Rzeszów będzie operatorem Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. To kontynuacja współpracy z miastem, bo ta sama firma pieczę nad inkubatorem sprawowała od połowy listopada 2022 r. Miasto ma na ten cel zabezpieczone nieco ponad 128 tys. zł. Będzie więc musiało dołożyć.
Infrastruktura obiektu to owoc projektu pod nazwą „Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Aby instytucja tego typu dobrze funkcjonowała, musi jej ktoś „pilnować”, innymi słowy mieć nad nią nadzór.
Głównym zadaniem operatora jest zarządzanie działalnością Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji, co przekłada się na realizację celu projektu – wsparcia tworzenia nowych i rozwoju istniejących podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie zwiększenie oddziaływania na rozwój lokalny i regionalny obszaru regionu przemyskiego. Od drugiej połowy marca br. nowym-starym operatorem jest rzeszowska spółka ZETO-Rzeszów. O to starała się także Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. w Przemyślu, ale jej oferta była dla miasta zbyt droga[paywall].
Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy miasto jest zadowolone z dotychczasowego funkcjonowania inkubatora przedsiębiorczości, czym inkubator – ich zdaniem – może się pochwalić, czy wypracowane środki finansowe trafiają do gminy miejskiej Przemyśl oraz czy miasto dokłada do tego przedsięwzięcia i czy zyski i straty się bilansują?
– Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji w Przemyślu bardzo istotne znaczenie odgrywał w czasie pandemii. Wspierał infrastrukturalnie, wynajmował powierzchnie biurowe wraz z wyposażeniem oraz świadczył funkcje doradczo-szkoleniowe w formie wysokiej jakości usług podstawowych i specjalistycznych wspierających początkującego oraz istniejącego przedsiębiorcę. Przyczynił się do łagodzenia skutków kryzysu dla lokalnych przedsiębiorców i usprawniał funkcjonowanie w szczególnie trudnym czasie, wypełniając tym samym założenia projektu oraz osiągając zaplanowane wyniki
Reklama
– wyliczyła pełnomocnik prezydenta miasta ds. obsługi inwestorów i biznesu Iwona Szewczyk.
Zapewniła, że jako miasto są otwarci na dalsze usprawnienia, tak aby inkubator jak najlepiej odpowiadał na potrzeby społeczności lokalnej i gospodarki.
– Każda firma przechodząca proces inkubacji i następnie decydująca się na rozpoczęcie własnej działalności jest realnym dowodem skuteczności i sukcesem inkubatora. Przykładem jest firma mDS STORE, których misją jest tworzenie innowacyjnych projektów internetowych. Każda podjęta inicjatywa pobudzająca przedsiębiorczą aktywność mieszkańców to realizacja planu, który zakładaliśmy przy tworzeniu tego miejsca. Tak, jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego funkcjonowania inkubatora
Reklama
– dodała.
Jak wiadomo, środki finansowe z tytułu działalności trafiają do budżetu gminy miejskiej Przemyśl. Koszty obsługi w 2023 r. wynosiły 311 tys. 944 zł 7 gr, w 2024 r. – 344 tys. 151 zł 88 gr. Uzyskane dochody w analogicznym okresie to odpowiednio kwoty 126 tys. 44 zł 17 gr oraz 176 tys. 256 zł 67 gr.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze