Reklama

Zielona enklawa w sercu miasta

04/02/2021 13:21

Za sprawą starań Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej jeszcze w tym roku na placu przy Szkole Podstawowej w Pruchniku powstanie ogród botaniczny. Ma spełniać dwie funkcje: rekreacyjną dla mieszańców miasta i dydaktyczną dla uczniów pobliskich placówek edukacyjnych.

Zielnik zajmie powierzchnię 8 arów. Na niemal połowie działki zaplanowano nasadzenia różnorodnych gatunków drzew, krzewów,  roślin zielonych oraz ziół. Na części działki ma zostać założony trawnik. Słowem ma być estetycznie, spokojnie i zielono.

Ale na tym nie koniec. Podziwianie[paywall]  roślin i drzew mają umożliwić ścieżki z kostki brukowej. Strudzeni będą mogli wypocząć na jednej z 6 zaplanowanych ławek, w cieniu wiaty lub w zakątku nazwanym przez planistów „Rabatą Babci”, a więc w miejscu, gdzie w niszy stworzonej przez gabionowy murek znajdą się elipsoidalna ławka i drewniane siedziska.

Dodatkowo ogród zostanie wyposażony w kosze na śmieci, stelaże dla roślin pnących oraz trejaże.

– Stowarzyszenie pragnie, aby ogród botaniczny pełnił nie tylko funkcję rekreacyjną, ale był również bazą dydaktyczną dla jednostek oświatowych – słyszymy w Referacie Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Pruchniku.

Dlatego w ogrodzie stanie gnomon, wszystkie rośliny zostaną szczegółowo opisane na specjalnych tabliczkach, a w południowej jego części znajdzie się klatka meteorologiczna z wyposażeniem dopasowanym do programu nauczania przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Gotowy do końca lipca

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020”). Koszt budowy ogrodu to niespełna 190 tys. zł, a środki unijne pokryją całość wydatków.

W pruchnickim urzędzie miasta trwa procedura wyłonienia wykonawcy zadania. Znajduje się ona w finałowej fazie. 18 stycznia nastąpiło otwarcie ofert, a wobec faktu, że do przetargu stanęło 8 podmiotów, można się spodziewać, że urzędnicy tutejszego ratusza będą w stanie wybrać spełniającą kryteria aplikację.

Prace mające na celu utworzenie ogrodu botanicznego w Pruchniku powinny się skończyć najpóźniej 31 lipca 2021 r.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-02-04 23:15:58

    Świetna inicjatywa !!!! Bravo !!! Tak trzymać !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama