Festiwal Turystyki Rowerowej „Roztocze bez granic” w tym roku – ze względu na trwającą pandemię – zamiast 3-dniowej imprezy z udziałem licznej rzeczy cyklistów przybrał formułę indywidualnych lub rodzinnych przejazdów po 5 wyznaczonych trasach. Swój akces zgłosili rowerzyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. Przez całe wakacje odwiedzali powiat lubaczowski i Roztocze, poznając ich zabytki i walory przyrodnicze z perspektywy dwóch kółek.
Tegoroczne „Roztocze bez granic” w zmienionej formule wystartowało 12 czerwca. Jako że organizowany w latach wcześniejszych przez starostę lubaczowskiego, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” Roztoczański Rajd Rowerowy Green Velo ściągał miłośników jednośladów z całego kraju, nie zdecydowano się na kontynuację imprezy w takim jak dotychczas wydaniu, tym bardziej że w planach było zaproszenie uczestników 3-dniowego festiwalu nie tylko na tereny Roztocza i powiatu lubaczowskiego, ale i sąsiedniego województwa lubelskiego.
Postanowiono więc nie rezygnować z organizacji wydarzenia, lecz zmodyfikować plany. I tak zamiast[paywall] 3 dni spędzonych na wspólnych rowerowych podróżach po powiecie lubaczowskim i Roztoczu zaproponowano indywidualne lub rodzinne przejazdy po 5 trasach, opracowanych specjalnie na tegoroczny festiwal: Roztoczańskim Rajdem Geoturystycznym, Rajdem Green Velo po Królestwie Rowerowym Roztocze i trzema szlakami Roztoczańskiego Rajdu Gwiaździstego, biegnącymi po powiecie lubaczowskim oraz sąsiednim tomaszowskim (woj. lubelskie), również w korytarzu wschodniego szlaku Green Velo.
Co więcej, turyści mieli na to czas aż do końca wakacji. Wystarczyło zarejestrować się jako uczestnik wydarzenia. Dla każdego przewidziany był pakiet rowerowych gadżetów (m.in. koszulka, bidon, plecak, saszetka rowerowa i mapa powiatu lubaczowskiego). Każda zarejestrowana osoba mogła wystartować w dwóch konkursach z nagrodami – na najlepsze selfie z trasy oraz na najlepszy film z Festiwalu „Roztocze bez granic”.
Na tak przygotowaną ofertę aktywnego wypoczynku odpowiedziało ponad 100 uczestników z całego kraju, a nawet z zagranicy. Efekt ich podróży przerósł oczekiwania organizatorów, bo powstało w ten sposób blisko 150 selfie i 17 filmów promujących aktywne spędzanie czasu na Roztoczu.
Podsumowanie imprezy, połączone z wręczeniem nagród, odbyło się 15 września na Rynku w Lubaczowie.
Pierwszy rower, przewidziany jako nagroda w konkursie za najlepszy film z festiwalu, trafił do Anny Nieckarz z Lublina (1056 głosów na 2804 oddanych w głosowaniu internetowym). Drugi – głosami jury – otrzymała lubaczowianka Joanna Hypiak.
– Obie nagrodzone uczestniczki zgodnie przyznały, że włożyły sporo pracy w przygotowanie filmów, chociażby z uwagi na fakt przejechania kilku festiwalowych tras i zgromadzenie ogromu materiału, z którego potem musiały wybrać najlepsze momenty – mówi Iwona Buczko ze Starostwa Powiatowego w Lubaczowie. Autorów konkursowego selfie z trasy nagradzano natomiast co 2 tygodnie, losując gadżety rowerowe (m.in. kaski, lampki czy liczniki).
***
Organizatorzy i patroni
Organizatorzy imprezy: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”.
Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Ministerstwo Sportu, Polska Organizacja Turystyczna, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego – patronat Green Velo, marszałek woj. podkarpackiego, marszałek woj. lubelskiego. W organizację włączyły się także gminy, organizacje turystyczne, grupy rowerowe i nadleśnictwa z woj. podkarpackiego i lubelskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze