Reklama

Zmienili decyzję. Sami się wezmą się za remont baszty i dworu

05/08/2015 14:18

Po przejęciu przed ośmiu laty zabytkowego dworu oraz baszty z ruinami zamku władze Pruchnika zamierzały je zrewitalizować i wykorzystać na potrzeby gminy. Mówiło się nawet o utworzeniu tam centrum kulturalnego i rekreacyjno-sportowego. Jednak jedynymi działaniami było tylko częściowe uprzątnięcie, bo samorząd nie miał pieniędzy na więcej. Nowe władze zdecydowały o sprzedaży, uważając, że jest to jedyna szansa na ratunek. Teraz jednak zmieniły zdanie i same się biorą za zabytki, nie wykluczając jednak partnerstwa z zewnętrznym inwestorem.

Pierwszym, już realizowanym zadaniem jest budowa drogi do dworu. Inwestycja warta prawie 700 tys. zł jest już w znacznej mierze wykonana. W sąsiedztwie zabytkowego budynku droga ma być wyłożona kostką, by podkreślać charakter otoczenia.

Decyzja o sprzedaży niszczejących ruin oraz dworu z resztkami parku krajobrazowego i stawami na liczącej około 8 hektarów działce zapadła ponad dwa lata temu. Burmistrz tłumaczył, że gminy nie stać na kosztowne remonty i jedynym sposobem uratowania zabytków przed całkowitą degradacją jest ich sprzedaż. Przyszły właściciel mógłby stworzyć tam ośrodek rehabilitacyjny lub rekreacyjny. Cenę oszacowano na 600 tys. zł, a sam przewidywany koszt modernizacji miał wynieść ponad pięć milionów zł. Byli nawet zainteresowani kupnem, ale w końcu do transakcji nie doszło. 

Reklama


fot.Roman Kijanka
Droga do dworku zostanie wyłożona granitową kostką.

Wielka rewitalizacja

Teraz władze Pruchnika zmieniły zdanie. Same się biorą za odrestaurowanie zabytku. 

Zabytkowy zespół leży na obrzeżach Pruchnika przy drodze wojewódzkiej, kilkanaście kilometrów od węzła autostrady. Mimo daleko posuniętego zniszczenia, szczególnie baszty pozostałej ze zrujnowanego zamku, stanowi dalej atrakcyjne miejsce na działalność związaną z rekreacją, rehabilitacja, kulturą bądź sportem. Tym bardziej że leży na dosyć dużej działce i sąsiaduje tylko z czterema gospodarstwami od strony północnej. 
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jaroslawianka - niezalogowany 2015-08-05 16:39:14

    Naaaarescie, bo z  spichlerza  zniknęło wszystko , zwłaszcza dębowe stropy. Cegły w baszcie coraz mniej,. Życzę powodzenia .. Niech miejsce to stanie sie atrakcja !!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości