Gmina Stary Dzików postanowiła rozprawić się z problemem rosnących kosztów związanych z gospodarką śmieciową i jednocześnie wprowadzić na swoim terenie rozwiązania proekologiczne. Małym kroczkiem w tym kierunku ma być pomysł na powtórne użytkowanie szklanych zniczy.
Zaproponowane mieszkańcom rozwiązanie ma być korzystne zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych. W pomyśle chodzi o to, by dać raz już użytym zniczom drugie życie poprzez ponowne ich wykorzystanie.
Służyć mają temu dwa regały na zużyte znicze, które ustawiono na cmentarzu komunalnym w Starym Dzikowie. Odwiedzający groby bliskich mieszkańcy mogą zarówno zostawiać na nich niepotrzebne znicze, jak i zabrać z nich te wcześniej przez kogoś pozostawione.
Zasada wymiany jest jedna: znicze, którymi chcemy się podzielić, muszą[paywall] być czyste i nieuszkodzone. Osłony nie powinny mieć zatem śladów pęknięć, być kompletne i pozbawione zużytych wkładów.
„Takie działanie umożliwi wielokrotne używanie jeszcze dobrych, nieuszkodzonych i kompletnych osłon na znicze, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia ich ilości w pojemnikach na odpady” – przekonują urzędnicy.
Podnoszą przy okazji kwestie ekonomiczne, zwracając uwagę na fakt, że bardzo dużo szklanych zniczy ląduje w kontenerach na odpady zmieszane, co – jak nietrudno się domyślić – stanowi koszt dla gminy, jak i problem ekologiczny związany z ich utylizacją.
Podobny ekotrend coraz częściej można zaobserwować również na innych nekropoliach w regionie. Jakiś czas temu podobny pomysł wprowadzono w życie w gminie Tryńcza, gdzie regały na używane znicze stanęły na cmentarzach parafialnych w: Gniewczynie Łańcuckiej, Gorzycach, Tryńczy i Jagielle.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze