Reklama

Znicze zamiast lądować w koszu, dostaną drugie życie

Gmina Stary Dzików postanowiła rozprawić się z problemem rosnących kosztów związanych z gospodarką śmieciową i jednocześnie wprowadzić na swoim terenie rozwiązania proekologiczne. Małym kroczkiem w tym kierunku ma być pomysł na powtórne użytkowanie szklanych zniczy.

Zaproponowane mieszkańcom rozwiązanie ma być korzystne zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych. W pomyśle chodzi o to, by dać raz już użytym zniczom drugie życie poprzez ponowne ich wykorzystanie.

Służyć mają temu dwa regały na zużyte znicze, które ustawiono na cmentarzu komunalnym w Starym Dzikowie. Odwiedzający groby bliskich mieszkańcy mogą zarówno zostawiać na nich niepotrzebne znicze, jak i zabrać z nich te wcześniej przez kogoś pozostawione.

Zasada wymiany jest jedna: znicze, którymi chcemy się podzielić, muszą[paywall] być czyste i nieuszkodzone. Osłony nie powinny mieć zatem śladów pęknięć, być kompletne i pozbawione zużytych wkładów.

„Takie działanie umożliwi wielokrotne używanie jeszcze dobrych, nieuszkodzonych i kompletnych osłon na znicze, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia ich ilości w pojemnikach na odpady” – przekonują urzędnicy.

Podnoszą przy okazji kwestie ekonomiczne, zwracając uwagę na fakt, że bardzo dużo szklanych zniczy ląduje w kontenerach na odpady zmieszane, co – jak nietrudno się domyślić – stanowi koszt dla gminy, jak i problem ekologiczny związany z ich utylizacją.

Podobny ekotrend coraz częściej można zaobserwować również na innych nekropoliach w regionie. Jakiś czas temu podobny pomysł wprowadzono w życie w gminie Tryńcza, gdzie regały na używane znicze stanęły na cmentarzach parafialnych w: Gniewczynie Łańcuckiej, Gorzycach, Tryńczy i Jagielle.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama