W ramach akcji „Burza” przemyscy akowcy unieszkodliwili 25 lipca 1944 część ładunków wybuchowych umieszczonych przez okupanta na moście kolejowym. Znikła z przęsła tablica upamiętniająca owe wydarzenia. Nie została jednak skradziona, lecz legalnie zdemontowana i poddana konserwacji.
Obwód AK Przemyśl do akcji „Burza” przystąpił po stosownym rozkazie komendanta Zbigniewa Zawiły (ps. Żbik). W lipcu 1944 roku w obwodzie zmobilizowanych było ok. 600 żołnierzy. Bilans walk w ramach akcji okazał się stosunkowo korzystny. Nie udało się uratować elektrowni oraz mostu drogowego na Sanie, jednak wiele strategicznych punktów zostało przez AK zdobytych (koszary dawnego 4. Pułku Saperów przy ul. Okrzei, budynki komisariatu policji przy ul. Lelewela), jak również zniszczono pewne ilości niemieckiego sprzętu wojskowego[paywall].
Dywersja pod osłoną nocy
W nocy z 24 na 25 lipca czterech ludzi pod dowództwem st. sierżanta Kazimierza Fedkiewicza (ps. Krzywy) rozbroiło część ładunków wybuchowych podłożonych przez Niemców na moście kolejowym. W efekcie wybuch uszkodził zaledwie jedno przęsło, które nieznacznie się osunęło. Szczegóły akcji opisuje m.in. publikacja Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej autorstwa J. Błońskiego oraz A. Cieplińskiej: „W godzinach nocnych (…) udało się znaleźć dojście do mostu kolejowego od Zasania. Przy zachowaniu idealnej ciszy patrol ochrony Komendy Obwodu niepostrzeżenie doszedł do samego mostu. Żołnierze, czołgając się po wiązaniach mostu, dotarli do ładunków wybuchowych (…). Wśród zupełnej ciemności, zaledwie kilka metrów nad lustrem wód Sanu, żołnierze patrolu podawali sobie kostki trotylu. Następnie poprzecinali większość kabli do detonatorów”.
Tablica pojawi się ponownie
Tablica upamiętniająca wspomniane wydarzenie trafi niebawem ponownie na ul. 22 Stycznia, w okolice mostu. - Chcemy, by znalazła godniejsze miejsce, a przede wszystkim bardziej dostępne i widoczne. Planujemy ją umieścić na kamieniu stojącym na pasie zieleni między chodnikiem a jezdnią - informuje rzecznik UM Witold Wołczyk.
Płyta poddana została konserwacji, a realizacja zamierzenia nastąpi po sfinalizowaniu formalności. Kiedy dokładnie to nastąpi, na razie nie wiadomo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze