Reklama

Żołnierz i kapłan patronem szkoły

21/11/2017 15:30

Ksiądz Franciszek Winnicki został patronem Technikum nr 6 i Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 w Przemyślu.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w ub. tygodniu. Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości spotkali się w budynku szkoły, gdzie nastąpiło otwarcie izby pamięci ks. Franciszka Winnickiego, która stworzona została na wzór pokoju księdza dyrektora. Odtworzono w niej wiernie styl lat, w których pracował ksiądz Winnicki, jednak – jak zaznaczył dyrektor szkoły Robert Rybak – wygląda ona bardziej dostatnio niż ta, w której naprawdę pracował patron placówki. W izbie znajdują się eksponaty, które pochodzą nie tylko z gabinetu księdza dyrektora, ale również z parafii, w której pracował.  

Franciszek Winnicki urodził się 15 listopada 1892 roku w skromnej rodzinie chłopskiej, we wsi Iskrzynia, w parafii Krościenko Wyżne koło Krosna. W wieku 6 lat rozpoczął[paywall] naukę w szkole powszechnej w Iskrzynii, a następnie w Ogólnokształcącym Gimnazjum w Jaśle, gdzie zdał maturę. Kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, jako młodzieniec mieszkający pod zaborem został powołany do armii austriackiej. Tam przeszedł przeszkolenie wojskowe, dobrze opanował język niemiecki i awansował do stopnia porucznika. W latach 1916 -1918 brał udział w walkach o niepodległość na frontach I wojny światowej. Został ciężko ranny. Po zakończeniu wojny wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 11 czerwca 1922 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterska rozpoczął jako katecheta i wikary w Niżankowicach, gdzie przebywał od 11 sierpnia 1922 roku do 1 marca 1930 roku. W tym czasie przyczynił się do wybudowania kaplicy w stylu zakopiańskim w Hermanowicach, (za co społeczeństwo ufundowało mu pamiątkową tablicę). W 1930 roku otrzymał odznaczenie honorowe „ Expositorio Canonicali”. Po przeniesieniu do Przemyśla kontynuował pracę katechetyczną w Męskiej i Żeńskiej Szkole Powszechnej przy ulicy Konarskiego, w Państwowym Żeńskim Seminarium Nauczycielskim i w III Państwowym Żeńskim Gimnazjum i Liceum. 1 lutego 1939 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W tym czasie podjął się opieki nad najuboższą młodzieżą rzemieślniczą i zatrudnioną w handlu. Bardzo aktywnie działa w tworzeniu Towarzystwa Polskiej Bursy dla Młodzieży Rękodzielniczej i Handlowej. Jest jego współorganizatorem, współpracuje z inicjatorem i sponsorem tego przedsięwzięcia Michałem Bystrzyckim - właścicielem tartaku parowego i fabryki stolarskiej. Włączając się organizacyjnie i finansowo do prac budowlanych ksiądz Winnicki doprowadza do uruchomienia w 1930 roku Bursy dla młodzieży Rękodzielniczej i Handlowej, nazwanej później dla podkreślenia zasług fundatora imieniem Michała Bystrzyckiego. Ksiądz Winnicki był dyrektorem tej bursy. Zmarł 6 października 1964 roku. Pochowany został w rodzinnej parafii w Krościenku Wyżnem.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Arturro - niezalogowany 2017-11-21 16:01:18

    Co druga ulica i szkoła ma za patrona świętego lub księdza. Katastrofa...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    antek - niezalogowany 2017-11-21 22:53:00

    cenzura w Życiu Podkarpackim!!!!!!!!!!!!! oj nie ładnie panie cenzorze. widzę, że PZPR i PIS to samo. kasowanie wypowiedzi, która nie była ani wulgarna ani nieprzyzwoita, świadczy o tym, że wolność słowa w ŻP jest wybiórcze i koniunkturalne.amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama