17 kwietnia na przemyskim Rynku uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. M. Szaszkewicza rozdawali przechodniom papierowe żonkile.

fot.Jacek Szwic
– Żonkile mają przypomnieć o powstaniu w getcie – mówi Oleh.
– Dziewiętnastego kwietnia przypada siedemdziesiąta szósta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największego zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, Co roku w tym dniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” i my po raz drugi włączyliśmy się do niej – mówi Oleg, uczeń „Szaszkewiczówki”. Dlaczego właśnie żonkile?
– Dlatego, że ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, do końca życia w każdą kolejną rocznicę powstania przychodził z bukietem żonkili pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Z czasem dołączali do niego inni i w końcu stało się to tradycją. Poza tym żonkile swoim kształtem przypominają sześcioramienną gwiazdę Dawida, symbol judaizmu. My, wychodząc z żonkilami na ulice, też chcemy ludziom przypomnieć o powstaniu i Holokauście – tłumaczy Oleh.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No proszę, dopiero dwa tygodnie minęły, a Życie już pozyskało najświeższe informacje. Gratulacje.
Żonkil koloru żółtego od 1948 roku jest symbolem jedności z chorymi na nowotwoty i nieulecalnie a także tymi co ich leczą i sie nimi opiekują. Jest to związane z międzynarodową fundacją Marii Curie. Robienie z tego kolejnego symbolu to zawłaszczanie miedzynarodowej tradycji przez kogoś kto czuje się ponad. Może jestem za stary, że pamietam takie rzeczy dlatego najłatwiej wciskać nowe narracje młodym.
Tak sobie tłumaczą to PISoBOLSZEWICY
No proszę, dopiero dwa tygodnie minęły, a Życie już pozyskało najświeższe informacje. Gratulacje.
Żonkil koloru żółtego od 1948 roku jest symbolem jedności z chorymi na nowotwoty i nieulecalnie a także tymi co ich leczą i sie nimi opiekują. Jest to związane z międzynarodową fundacją Marii Curie. Robienie z tego kolejnego symbolu to zawłaszczanie miedzynarodowej tradycji przez kogoś kto czuje się ponad. Może jestem za stary, że pamietam takie rzeczy dlatego najłatwiej wciskać nowe narracje młodym.
Tak sobie tłumaczą to PISoBOLSZEWICY