Półtora raz większe niż do tej pory sądziła spółka PGNiG są złoża gazu w Mirocinie w powiecie przeworskim. Chcąc to wykorzystać, władze tej jednej z największych państwowych spółek rozpoczną niebawem eksploatację nieczynnych odwiertów.
Złoże Mirocin położone jest na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego. Eksploatowane jest już od prawie 60 lat, dokładnie od 1962 r. Do tej pory jego zasoby były szacowane na 4,5 mld m sześciennych gazu ziemnego, z czego wydobyto już prawie 4,2 mld[paywall]. Jak poinformował portal gospodarkapodkarpacka.pl, po analizie danych geologicznych, specjaliści z PGNiG doszli do wniosku, że w złożu mogą znajdować się nieeksploatowane wcześniej struktury gazonośne. Potwierdziły to odwierty rozpoznawcze, których wyniki pozwoliły oszacować dodatkowe zasoby Mirocina na około miliard metrów sześc. gazu. Oznacza to, że złoże jest o ponad 20 proc. większe niż wcześniej przypuszczano.
Otworzą nieczynne odwierty
Do eksploatacji nowego horyzontu PGNiG chce wykorzystać już istniejące, ale nieczynne odwierty. Do tej pory w obrębie złoża wykonano 60 otworów, z których 25 jest nadal eksploatowanych. Część pozostałych odwiertów może zostać zrekonstruowana i pogłębiona, aby sięgnąć do nowych zasobów. Pozwoli to na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wydobywczej, dzięki czemu włączenie zmodernizowanych odwiertów do produkcji będzie szybsze i tańsze niż w przypadku całkowicie nowych otworów.
Przy projektowaniu prac na Mirocinie PGNiG wykorzystuje doświadczenia z dwóch innych złóż na Podkarpaciu, z Przemyśla i Sędziszowa Małopolskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze