Reklama

Zrewitalizują złoże gazu w Mirocinie

Półtora raz większe niż do tej pory sądziła spółka PGNiG są złoża gazu w Mirocinie w powiecie przeworskim. Chcąc to wykorzystać, władze tej jednej z największych państwowych spółek rozpoczną niebawem eksploatację nieczynnych odwiertów.

Złoże Mirocin położone jest na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego. Eksploatowane jest już od prawie 60 lat, dokładnie od 1962 r. Do tej pory jego zasoby były szacowane na 4,5 mld m sześciennych gazu ziemnego, z czego wydobyto już prawie 4,2 mld[paywall]. Jak poinformował portal gospodarkapodkarpacka.pl, po analizie danych geologicznych, specjaliści z PGNiG doszli do wniosku, że w złożu mogą znajdować się nieeksploatowane wcześniej struktury gazonośne. Potwierdziły to odwierty rozpoznawcze, których wyniki pozwoliły oszacować dodatkowe zasoby Mirocina na około miliard metrów sześc. gazu. Oznacza to, że złoże jest o ponad 20 proc. większe niż wcześniej przypuszczano.

Otworzą nieczynne odwierty

Reklama

Do eksploatacji nowego horyzontu PGNiG chce wykorzystać już istniejące, ale nieczynne odwierty. Do tej pory w obrębie złoża wykonano 60 otworów, z których 25 jest nadal eksploatowanych. Część pozostałych odwiertów może zostać zrekonstruowana i pogłębiona, aby sięgnąć do nowych zasobów. Pozwoli to na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wydobywczej, dzięki czemu włączenie zmodernizowanych odwiertów do produkcji będzie szybsze i tańsze niż w przypadku całkowicie nowych otworów.

Przy projektowaniu prac na Mirocinie PGNiG wykorzystuje doświadczenia z dwóch innych złóż na Podkarpaciu, z Przemyśla i Sędziszowa Małopolskiego.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama