Reklama

Zrobili przelew życia [ZDJĘCIA]

Dzielmy się tym, co dobre – przekonują członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, działającego przy Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Babicach. Na początku sierpnia dzięki ich staraniom w Świetlicy Wiejskiej w Babicach odbyła się 2. edycja akcji „Twoje 10 minut”.

– Wystarczy 10 minut – tyle trwa oddanie krwi – przekonywali mieszkańców organizatorzy pierwszej edycji wydarzenia, które odbyło się w marcu br. w budynku Szkoły Podstawowej w Babicach. Relacjonowaliśmy je na naszych łamach.

Zachęta okazała się wówczas na tyle skuteczna, że chętnych do oddania krwi nie zabrakło. Dopisali rodzice uczniów, mieszkańcy Babic oraz innych miejscowości gminy Krzywcza.

– Po pierwszej edycji mamy pewność, że powtórzymy akcję w przyszłości – mówiła tuż po akcji[paywall] koordynująca przedsięwzięcie pedagog szkolny i logopeda Zofia Piwowar, opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu, która sama oddaje krew regularnie i postanowiła zachęcić do tego innych.


I rzeczywiście tak się stało. Sukces pierwszej edycji zmotywował organizatorów do organizacji 2. odsłony wydarzenia. Tym razem chętni do oddania krwi 2 sierpnia zgłosili się do Świetlicy Wiejskiej w Babicach.

Przewodnie hasło wydarzenia brzmiało: „Zrób przelew życia… oddaj honorowo krew”, a sama akcja zakładała zarówno zbiórkę krwi, jak i promocję krwiodawstwa w środowisku lokalnym. Patronem wydarzenia, podobnie jak za pierwszym razem, została Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Reklama

10 minut, które ratuje życie

– Podczas drugiej edycji dało się zauważyć te same twarze, które pojawiły się podczas pierwszej edycji. Co więcej oddając wówczas krew po raz pierwszy w życiu. Jest to największy sukces akcji, ponieważ jej pierwotnym założeniem było zaktywizowanie środowiska lokalnego do podjęcia wyzwania, jakim jest zostanie honorowym krwiodawcą. Pojawiły się również zupełnie nowe osoby, które dokonały „przelewu życia”. Serdeczne podziękowania kierujemy do ekipy wyjazdowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz do osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do sukcesu akcji „Twoje 10 minut”. Pamiętajmy, że dar krwi jest darem bezcennym i niezastąpionym, a jego oddanie to jedynie 10 minut – 10 minut, które ratuje zdrowie, a często życie. Dzielmy się tym, co dobre i życzmy sobie, aby nikt z nas i naszych bliskich nigdy nie czekał na dar krwi – podsumowuje sierpniowe wydarzenie Zofia Piwowar.

Łącznie podczas akcji udało się zebrać ponad 11 litrów krwi. To wynik podobny do tego, jaki zanotowano w marcu.

– Mamy wakacje, które obfitują w wypadki, urazy, a krwi w punktach krwiodawstwa jest w tym okresie wyraźnie mniej, dlatego każda kropla jest na wagę złota. Jestem bardzo zadowolona z efektów naszych działań i z tego, że po raz drugi znaleźli się chętni do podzielenia się cząstką siebie. Podobne głosy docierają do nas z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Dlatego na pewno nie poprzestaniemy na tych dwóch edycjach – zapewnia.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama