19 lutego br. zamek w Krasiczynie był areną premierowego pokazu pierwszego odcinka serialu „Diabeł Łańcucki”. Już na dzień dobry widzowie mogli zobaczyć znane wszystkim plenery z: Piątkowej, Kotowa, Bachowa, Krasiczyna czy Kuńkowiec.
Obraz powstaje na kanwie powieści Jacka Komudy o tym samym tytule. Książka jest opowieścią o zażartej walce o władzę, honor, fortunę i miłość.
Cała akcja rozgrywa się w XVII wieku, w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Podobnie serial filmowy.
Właścicielem Łańcuta i okolicznych wsi był wtedy awanturnik Stanisław Stadnicki, zwany również Diabłem. Człowiek o nieokiełznanej ambicji i dumie, toczący bezustanne wojny z sąsiadami[paywall].
Pierwszy odcinek trwa 45 minut. Rozpoczyna się od wędrówki pielgrzymów, którzy wracają do kraju po latach spędzonych w tureckiej niewoli. Zatrzymują ich ludzie Stadnickiego, a w ich obronie staje mnich Gadeon (w tej roli Radosław Pazura).
Producentem serialu jest Fundacja Ułani Króla Jana z Malawy w gminie Bircza. Pilotażowy odcinek ma zachęcić producentów telewizyjnych lub platformy streamingowe do sfinansowania kolejnych.
Już w tym tygodniu mają się odbyć pierwsze rozmowy w tym temacie. Premierowy pokaz pierwszego odcinka to inauguracja 1. sezonu, który ma być stworzony z siedmiu odcinków.
– Zapowiada się więc taka produkcja, której dawno w Polsce nie było, a to wszystko na pięknej Ziemi Przemyskiej. W pierwszym odcinku już na wstępie zobaczymy plener z Piątkowej, następnie z Kotowa, Bachowa, Krasiczyna i Kuńkowiec – wyliczyła rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.
Powiat przemyski był parterem premiery, udzielając niezbędnego finansowego wsparcia. Do Krasiczyna na premierę przyjechali aktorzy, a wśród nich m.in.: Mateusz Banasiuk, Piotr Zawadzki, Urszula Nawrot czy Emilia Sulej.
Nie mogło oczywiście zabraknąć reżysera Macieja Jurewicza, autora powieści i producenta Jacka Komudy wraz z najbliższymi współpracownikami z fundacji – Edytą Żyłą i Sławomirem Kwoką. Ta pierwsza poprowadziła wieczór premierowy zarówno w Krasiczynie, jak i w Birczy.
Starosta przemyski Jan Pączek otrzymał od producentów statuetkę Fundacji Ułani Króla Jana, będącą podziękowaniem nie tylko dla władz powiatu, ale zwłaszcza dla wszystkich mieszkańców Ziemi Przemyskiej, którzy zaangażowani byli w ten projekt i dołożyli do niego swoją cegiełkę.
20 lutego br. do pokazu pierwszego odcinka doszło także w Gminnym Ośrodku Sportu Turystyki i Rekreacji w Birczy.
Jak już wspomnieliśmy, Fundacji Ułani Króla Jana ma swoją siedzibę w Malawie w gminie Bircza, w której także znalazła wiele przychylnych osób do współpracy, szczególnie w władzach gminy, ale i kierownictwie GOSTiR oraz miejscowym KGW.
Na premierę do Birczy przybył wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, przedstawiciele władz powiatu przemyskiego na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Wojciechem Bobowskim oraz wiceprzewodniczącym Władysławem Maciupą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze