Reklama

Zwiastun „Diabła Łańcuckiego” w przepięknej scenerii krasiczyńskiego zamku [ZDJĘCIA]

19 lutego br. zamek w Krasiczynie był areną premierowego pokazu pierwszego odcinka serialu „Diabeł Łańcucki”. Już na dzień dobry widzowie mogli zobaczyć znane wszystkim plenery z: Piątkowej, Kotowa, Bachowa, Krasiczyna czy Kuńkowiec.

Obraz powstaje na kanwie powieści Jacka Komudy o tym samym tytule. Książka jest opowieścią o zażartej walce o władzę, honor, fortunę i miłość.

Cała akcja rozgrywa się w XVII wieku, w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Podobnie serial filmowy.

Właścicielem Łańcuta i okolicznych wsi był wtedy awanturnik Stanisław Stadnicki, zwany również Diabłem. Człowiek o nieokiełznanej ambicji i dumie, toczący bezustanne wojny z sąsiadami[paywall].

Pierwszy odcinek trwa 45 minut. Rozpoczyna się od wędrówki pielgrzymów, którzy wracają do kraju po latach spędzonych w tureckiej niewoli. Zatrzymują ich ludzie Stadnickiego, a w ich obronie staje mnich Gadeon (w tej roli Radosław Pazura).

Reklama

Producentem serialu jest Fundacja Ułani Króla Jana z Malawy w gminie Bircza. Pilotażowy odcinek ma zachęcić producentów telewizyjnych lub platformy streamingowe do sfinansowania kolejnych.

Już w tym tygodniu mają się odbyć pierwsze rozmowy w tym temacie. Premierowy pokaz pierwszego odcinka to inauguracja 1. sezonu, który ma być stworzony z siedmiu odcinków.

– Zapowiada się więc taka produkcja, której dawno w Polsce nie było, a to wszystko na pięknej Ziemi Przemyskiej. W pierwszym odcinku już na wstępie zobaczymy plener z Piątkowej, następnie z Kotowa, Bachowa, Krasiczyna i Kuńkowiec – wyliczyła rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.

Reklama

Powiat przemyski był parterem premiery, udzielając niezbędnego finansowego wsparcia. Do Krasiczyna na premierę przyjechali aktorzy, a wśród nich m.in.: Mateusz Banasiuk, Piotr Zawadzki, Urszula Nawrot czy Emilia Sulej.

Nie mogło oczywiście zabraknąć reżysera Macieja Jurewicza, autora powieści i producenta Jacka Komudy wraz z najbliższymi współpracownikami z fundacji – Edytą Żyłą i Sławomirem Kwoką. Ta pierwsza poprowadziła wieczór premierowy zarówno w Krasiczynie, jak i w Birczy.

Starosta przemyski Jan Pączek otrzymał od producentów statuetkę Fundacji Ułani Króla Jana, będącą podziękowaniem nie tylko dla władz powiatu, ale zwłaszcza dla wszystkich mieszkańców Ziemi Przemyskiej, którzy zaangażowani byli w ten projekt i dołożyli do niego swoją cegiełkę.

Reklama

Powtórka w Birczy

20 lutego br. do pokazu pierwszego odcinka doszło także w Gminnym Ośrodku Sportu Turystyki i Rekreacji w Birczy.

Jak już wspomnieliśmy, Fundacji Ułani Króla Jana ma swoją siedzibę w Malawie w gminie Bircza, w której także znalazła wiele przychylnych osób do współpracy, szczególnie w władzach gminy, ale i kierownictwie GOSTiR oraz miejscowym KGW.

Na premierę do Birczy przybył wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, przedstawiciele władz powiatu przemyskiego na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Wojciechem Bobowskim oraz wiceprzewodniczącym Władysławem Maciupą.

Podczas premierowego spotkania uczestnicy, oprócz obejrzenia pierwszego odcinka serialu, mogli również porozmawiać z aktorami, reżyserem i producentami.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama