Reklama

Życie nie jest koniecznością, żeglowanie jest koniecznością [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

15/06/2019 20:00

Profesor Morawska po odebraniu nagrody Honorowy Sportowiec 100- lecia, przyznanej przez Kapitułę Nagrody oraz Czytelników Życia Podkarpackiego dla kapitana Henryka Jaskuły, w 40. rocznicę samotnego opłynięcia Ziemi non stop bez zawijania do portu.


Na pokładzie „Daru Przemyśla” w Gdyni.

– Moment odbierania tej nagrody dla ojca jest dla mnie ogromnie wzruszający. Tata  mniej teraz wychodzi z domu, nie dlatego, że nie może, ale w wieku 95 lat można mu wybaczyć, że ma trochę mniejszą motywację do wychodzenia. Oczywiście on i jego rejs zostały wyróżnione bardzo wieloma różnymi nagrodami: krajowymi, lokalnymi, ale nagroda „Sportowca 100-lecia” podkreśla coś innego. Podkreśla ponadczasową wagę jego osiągnięcia. Oczywiście każde wydarzenie sportowe na miarę światową wymaga ogromnego wysiłku, ogromnej motywacji, ogromnej pracy, przygotowania wszystkiego, żeby takiego wyczynu dokonać, jakiegokolwiek typu ten wyczyn jest. Niemniej jednak, jeżeli mówimy powiedzmy o sprincie na mistrzostwach świata, to trwa 10 sekund, albo nawet o maratonie, który trwa powiedzmy 4 godziny. Tutaj mówimy o roku w warunkach ekstremalnych, w warunkach samotności, w warunkach niepewności. To nie jest kwestia, czy się przegra, czy się wygra, ale wyczynu, przy którym można stracić życie. Więc jego waga jest nieco inna. Fakt, że do tej pory ten wyczyn nie został pobity, to znaczy z polskiego portu do polskiego portu, ma swoje znaczenie. Jest to więc osiągnięcie ponadczasowe i stąd wydaje mi się, że właśnie ta nagroda – „Sportowca 100-lecia” – ma takie wielkie znaczenie. Ale tu przy okazji chciałabym podkreślić jeszcze coś innego: dzisiaj na prelekcji dla młodzieży przytoczę takie powiedzenie czy przysłowie łacińskie, które zawsze dla mnie bardzo rezonowało od czasów, gdy uczyliśmy się łaciny. „Vivere non  est necesse, navigare necesse est” – życie nie jest koniecznością, żeglowanie jest koniecznością. Wprawdzie mówimy tutaj o żeglowaniu w sensie dosłownym, ale to ma ogromne znaczenie. Do czegoś musimy w życiu dążyć, do czegoś musimy zmierzać, cokolwiek to jest, cokolwiek jest naszym żeglowaniem. Dlatego to żeglowanie, ten model dla wszystkich, a zwłaszcza dla młodzieży, tym bardziej przyczynił się do tego zaszczytu i zaszczytnego tytułu „Sportowca 100-lecia”.
Lidia MorawskaSolo non stop
Największym sportowym osiągnięciem kapitana Henryka Jaskuły było samotne opłynięcie globu bez zawijania do portu. Dokonał tego na jachcie „Dar Przemyśla”. 12 czerwca 1979 r. wypłynął z portu w Gdyni w samotną podróż. Wprawdzie miał doświadczenie żeglarskie, bowiem wcześniej zdobył wszystkie stopnie żeglarskie, łącznie ze stopniem kapitana żeglugi wielkiej, miał zaliczonych kilka załogowych wypraw żeglarskich, łącznie z opłynięciem Przylądka Horn w podróży do Buenos Aires, ale próba, jakiej się podjął, była trzecią w historii żeglarstwa, a pierwszą, której dokonał Polak. Wybrał trasę z zachodu na wschód. Zaliczył oceany: Atlantycki, Indyjski, Spokojny. 13 stycznia 1980 r. pokonał szalone wody wokół Przylądka Horn i skierował się na północ, by 13 lutego 1980 r. znaleźć się na Atlantyku, gdzie przecinały się linie rejsu. Później było już „z górki”. Polska i port w Gdyni były coraz bliżej. Po 344 dniach samotnego żeglowania, co było rekordem świata, licznych niespodziankach i zagrożeniach podczas rejsu, 20 maja 1980 r. tłumy wielbicieli żeglarstwa witały go w porcie w Gdyni. On powitał ich słowami: „Witam Cię, Polsko kochana, twój syn powrócił”.
Cztery dni później niemniejsze tłumy powitały  H. Jaskułę w rodzinnym Przemyślu, gdzie spotkał się ze społeczeństwem w hali sportowej. Za rejsowy wyczyn solo non stop  otrzymał najwyższe sportowe wyróżnienie w Polsce – złoty medal „ Za wybitne osiągnięcia sportowe”. Po latach kolejny splendor spłynął z centrali. 18 lutego 2013 r. otrzymał tytuł Super Kolosa – wyróżnienie, którym kapituła środowiska żeglarskiego obdarowuje tylko nielicznych – tych najwybitniejszych w tym sporcie. Józef Zagulak
Lidia Morawska, Józef Zagulak
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zbyszek - niezalogowany 2019-06-16 08:37:18

    Życie nie jest koniecznością … Zycie to największa wartość jaką mamy, bez niej na przykład nie czytaliśmy takich bzdur jakie opisujecie w swojej gazecie. Jak należy to rozumieć? Szanuję hobby każdego człowieka i niech każdy się wspina na najwyższe szczyty Ziemi,  wygina i siedzi w klatce w wężami do woli lub pływa w bali po oceanach bez telefonu komórkowego, lecz wszystko to nie zmienia faktu, iż może to robić dzięki darowi "życia".  Może warto o tym napisać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jul - niezalogowany 2019-06-16 09:49:18

    Warto przypomniec "kto i w jakim celu"rozbili "Dar Przemysla"?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kol - niezalogowany 2019-06-16 11:37:52

    wal śmiało skoro warto.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama