Konsekwentnie realizowana współpraca to rzadkość. A do takich należy zaliczyć tę, łączącą I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu i Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zaowocowała ona już wieloma interesującymi inicjatywami, łączącymi oba te środowiska. Nie inaczej było 31 marca, kiedy w gościnne progi przemyskiego „Słowaka” przyjechało aż 7 profesorów z Krakowa z przedstawicielami studentów.
Słusznie podkreślił dyrektor szkoły Tomasz Dziumak, że tak liczna reprezentacja krakowskich samodzielnych pracowników jeszcze chyba nad Sanem w jednym dniu nie gościła.
Dzięki inicjatywie Justyny Gałuszki (żurawiczanki, absolwentki I LO i doktorantki IHUJ) oraz dra hab. Adama Perłakowskiego (przemyślanina, absolwenta I LO i pracownika naukowego IHUJ) w ostatni dzień marca uczniowie i nauczyciele najstarszej[paywall] miejscowej szkoły średniej mogli uczestniczyć w warsztatach pt. „Na styku kultur, cywilizacji i tradycji. Przemyśl od czasów najdawniejszych do współczesności”.
Równolegle trwały dwa cykle zajęć. W pierwszym studenci specjalizacji nauczycielskiej, pod okiem dr hab. Marii Stinii, przeprowadzali warsztaty w formie pokera kryterialnego, który użyty był jako metoda lekcji powtórzeniowej z historii dla uczniów z klas z poszerzonym programem nauczania przedmiotu. To bardzo ważne, by nauczyciele poznawali, że wykład nie może być główną metodą dydaktyczną, zwłaszcza podczas zajęć powtórkowych – uczniowie bowiem w najróżniejszy sposób przyswajają wiedzę. Studenci pokazali, że wiedzę merytoryczną można połączyć z dobrą zabawą, która utrwala zdobyte wiadomości.
Równocześnie druga grupa uczniów i nauczycieli uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Historycznego UJ. I tam wykład łączono z innymi formami dydaktycznymi, ukazując bogactwo historii regionu. Prof. dr hab. Wojciech Blajer z Instytutu Archeologii UJ przedstawił wybrane zagadnienia archeologii Przemyśla i okolic. Po nim występowali historycy. Prof. dr hab. Zenon Piech mówił o ambicjach rady miejskiej czasów średniowiecza i epoki nowożytnej na podstawie analizy pieczęci i herbu Przemyśla. Dr hab. Adam Perłakowski przedstawił wybrane aspekty życia mieszkańców miasta w wiekach XV I– XVIII. Prof. dr hab. Michał Baczkowski ukazał skomplikowane relacje między wojskiem austriackim a mieszkańcami Przemyśla w II połowie XIX w. Dr hab. Tomasz Pudłocki analizował z młodzieżą fragmenty wspomnień i fotografie przemyskich gimnazjalistów z lat 1918 – 1939. Z kolei dr hab. Zdzisław Zblewski przypomniał heroiczny czyn Ryszarda Siwca i jego polityczny kontekst.TP
Sądząc po zadawanych pytaniach i dyskusji towarzyszącej wystąpieniom nie był to zmarnowany czas. I krakowianie, z których większość dobrze zna Przemyśl, byli zaskoczeni dobrą organizacją całej inicjatywy ze strony przemyskiej. Szkoda jedynie, że zarówno plac przed szkołą, jak i fasada budynku „Słowaka” przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy, zwłaszcza teraz, po ścięciu drzew. Odnosi się bowiem wrażenie, że wysoka jakość kształcenia w tej szkole jest zupełnie nieadekwatna do nakładów finansowych, które organ prowadzący, tj. rada miejska, już dawno powinien zapewnić na remonty i konserwacje. Trudno przejezdnym bowiem wytłumaczyć, że absolwentami tej szkoły są prezydent miasta i połowa radnych, gdy remont budynku z zewnątrz był przeprowadzony prawie 50 lat temu! Może dlatego lepiej mówić o tradycjach nauczania w Przemyślu niż o teraźniejszych okolicznościach, w jakich przyszło nauczycielom pracować.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Super, oby więcej takich ludzi z inicjatywą
Super, oby więcej takich ludzi z inicjatywą