Reklama

„Stabat Mater” wybrzmiało w murach jarosławskich świątyń

14/04/2023 15:24

„Stabat Mater” to utwór muzyczny ukazujący mękę i śmierć Pana Jezusa z perspektywy cierpień Matki Bożej, która, stojąc pod krzyżem, patrzy na jego konanie. Prawdopodobnie najbardziej znane i najpiękniejsze „Stabat Mater” napisał Giovanni Battista Pergolesi i to jego interpretacji tego wielkopostnego utworu można było wysłuchać w miniony weekend w Jarosławiu.

Wyjątkowe koncerty przygotowane z okazji Wielkiego Postu odbyły się w dwóch jarosławskich świątyniach. Najpierw muzycy wystąpili w kolegiacie pw. Bożego Ciała, potem w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Utwór „Stabat Mater” w interpretacji muzycznej Giovanniego Battisty Pergolesiego został wykonany przez Chór Kameralny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, Renatę Johnson-Wojtowicz i Anetę Nurcek, a także kwartet smyczkowy w składzie: Julia Surmacz, Dorota Machała, Wiktoria Ciemierkiewicz, Grażyna Sereda, przy akompaniamencie Agnieszki Kamińskiej i Łukasza Stanisławczyka.

Artyści wystąpili pod dyrekcją Martyny Lasoty.

Reklama

Utwór „Stabat Mater”, oprócz wrażeń artystycznych, dostarczył wiernym głębokich przeżyć związanych z chwilą duchowego skupienia, przygotowującego do misterium paschalnego.


fot.MD
Koncert zaciekawił szerokie grono słuchaczy, którzy w skupieniu i zadumie wysłuchali utworu skomponowanego z myślą o duchowym przygotowaniu do obchodów Triduum Paschalnego, a następnie świętowania Wielkanocy.


fot.MD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości