„Stabat Mater” to utwór muzyczny ukazujący mękę i śmierć Pana Jezusa z perspektywy cierpień Matki Bożej, która, stojąc pod krzyżem, patrzy na jego konanie. Prawdopodobnie najbardziej znane i najpiękniejsze „Stabat Mater” napisał Giovanni Battista Pergolesi i to jego interpretacji tego wielkopostnego utworu można było wysłuchać w miniony weekend w Jarosławiu.
Wyjątkowe koncerty przygotowane z okazji Wielkiego Postu odbyły się w dwóch jarosławskich świątyniach. Najpierw muzycy wystąpili w kolegiacie pw. Bożego Ciała, potem w kościele pw. NMP Królowej Polski.
Utwór „Stabat Mater” w interpretacji muzycznej Giovanniego Battisty Pergolesiego został wykonany przez Chór Kameralny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, Renatę Johnson-Wojtowicz i Anetę Nurcek, a także kwartet smyczkowy w składzie: Julia Surmacz, Dorota Machała, Wiktoria Ciemierkiewicz, Grażyna Sereda, przy akompaniamencie Agnieszki Kamińskiej i Łukasza Stanisławczyka.
Artyści wystąpili pod dyrekcją Martyny Lasoty.
Utwór „Stabat Mater”, oprócz wrażeń artystycznych, dostarczył wiernym głębokich przeżyć związanych z chwilą duchowego skupienia, przygotowującego do misterium paschalnego.

fot.MD
Koncert zaciekawił szerokie grono słuchaczy, którzy w skupieniu i zadumie wysłuchali utworu skomponowanego z myślą o duchowym przygotowaniu do obchodów Triduum Paschalnego, a następnie świętowania Wielkanocy.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze