Reklama

– Wyremontujcie Tatarską, taka ulica to wstyd dla miasta – apelują mieszkańcy [ZDJĘCIA]

20/07/2015 19:03

Ul. Tatarska prowadzi ze starówki wprost do najbardziej reprezentatywnych miejsc miasta: na Zniesienie, Kopiec Tatarski i wyciąg narciarski. Jej stan nie przystoi atrakcji turystycznej.

Tatarska rozpoczyna swój bieg przy murach klasztoru Karmelitanek Bosych. Pnie się stromo w górę, a im wyżej, tym gorzej. Zamiast asfaltu betonowe płyty. Popękane, dziurawe i uszczerbione. Poboczy nie ma, jest za to wysypany żwir i kamienie, na których – jak mówią mieszkańcy – można nogi połamać. Jedna ze starszych kobiet opowiada, że skręciła tu kostkę, gdy robiła miejsce przejeżdżającemu samochodowi.
Po drodze jest raptem kilka latarni, które oświetlają drogę tylko na pewnych odcinkach. – Podobnie jest na wszystkich przyległych ulicach – opowiadają mieszkańcy.[paywall]
Drobne kamyki leżą na całej szerokości jezdni. – Czy człowiek na piechotę idzie, czy jedzie samochodem, nie sposób wyhamować. Po deszczu woda niesie te kamienie w dół i wszystko zmywa – mówią.

Zakręt pułapka

Tak nazywają to, co czeka na samej górze. Tuż przy stoku narciarskim znajduje się karkołomny zjazd z ul. Przemysława. Karkołomny, bo tak stromy, że już niejeden kierowca zawiesił tam swoje auto. – Najczęściej, gdy ktoś z Przemysława skręca w prawo w Tatarską. My już znamy temat, więc bierzemy większy łuk i udaje się zjechać bezpiecznie. Ale w zimie, gdy śnieg przysypie drogę i nie widać dokładnie, gdzie się kończy ta stroma krawędź, to i nam się zdarza tutaj wpaść – mówią mieszkańcy. – To jest nie do przyjęcia. Często rolnicy w pola mają lepsze drogi! – grzmią.
Na asfalcie widać ślady po samochodach, które miskami olejowymi zahaczyły o niefortunny grzbiet. Ale problem dotyka nie tylko samochodów z niskim zawieszeniem. Na dowód swoich słów interweniujący pokazują zdjęcia, na którym widać zawieszony samochód dostawczy
Henryk Hawryś jest przewodniczącym zarządu osiedla od czterech lat. – Od początku pisze w tej sprawie do urzędu miejskiego, a wcześniej przez wiele lat robił to mój poprzednik. Papierów uzbierało się sporo – mówi. – Pan prezydent obiecywał w kampanii, że będzie lobbował za tą ulicą. Radni też się teraz nie pokazują. A tędy nie tylko my chodzimy, ale i dużo wycieczek – dodaje.

Jest szansa

– Ulica Tatarska jest przewidziana do gruntownego remontu w przyszłym roku. Mamy projekt, który zostanie zaktualizowany. Planowane jest jej poszerzenie i wówczas pojawi się też nowe oświetlenie – mówi kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Jan Jarosz. Pieniądze na tę inwestycję miasto chce pozyskać z tzw. schetynówek.
J. Jarosz zapowiada, ze pracownicy Zarządu Dróg Miejskich udadzą się w miejsce feralnego skrzyżowania, aby przyjrzeć się, czy można sprawę załatwić szybciej.

Zagadkowy remont

Interweniujących nurtuje jeszcze jedna kwestia. Jak twierdzą, niedawno została wykonana zupełnie nowa, zaledwie kilkudziesięciometrowa droga przyległa do ul. Chocimskiej. Nie jest pokryta asfaltem, a jedynie korą asfaltową, czyli stosunkowo tanim kruszywem. – Wcześniej tutaj rosła trwa, a dzieci grały w piłkę. Dziwne, bo ta droga właściwie do nikogo nie prowadzi, każdy ma inny dojazd – mówią. Sprawa jest o tyle dziwna, że urząd miejski twierdzi, iż prace zostały wykonane na wniosek... mieszkańców. Miał on paść na spotkaniu z prezydentem, a imiennie na piśmie złożył go jeden z uczestników.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Okiem wqrwionego - niezalogowany 2015-07-20 19:12:55

    Wyciąg narciarski najbardziej reprezentatywnym miejscem miasta ?!?!?!?!?!?!?!?!?! A Kopiec Tatarski może był, do czasu kiedy nie został zabetonowany !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g - niezalogowany 2015-07-20 21:07:14

    ta droga w doł to rozpacz, jakies płyty kolejowe. Jak ci mieszkańcy jeżdżą w zimie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2015-07-20 21:44:39

    W latach 60-tych XX wieku chodziłem kilka lat tą ulica i ostatnio odwiedziłem te miejsca-niestety, nic się nie zmieniło.Skansen starego Przemyśla.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama