O zmianę przebiegu obwodnicy Lubaczowa apelują radni miejscy: Józef Kołodziej i Ryszard Hulak. Ich zdaniem wariant, który wybrano, jest drogą przez środek osiedla, a nie drogą obwodową.
– Obwodnicę się robi raz i ona służy i służy. Jak to ma być obwodnica, to powinna omijać całe miasto, a nie część omijać, a potem wchodzić w środek miasta – mówi Józef Kołodziej. – To jest główna sprawa, o którą powinniśmy zadbać. To są pieniądze z zewnątrz, które powinniśmy dobrze wykorzystać. Żeby się z nas nie śmiano, że[paywall] część obwodnicy jest, a część biegnie przez miasto – dodaje.
Radny apeluje, by ściągnąć do Lubaczowa władze województwa i pokazać im, „że stać nas na wytyczenie nowej drogi”. – Pokażmy nowe miejsca i ominiemy cały Lubaczów – mówi.
Planowany przebieg obwodnicy został przeforsowany w minionej kadencji. Zdaniem Ryszarda Hulaka głosu mieszkańców w ogóle wtedy nie słuchano. A ich domy od drogi będzie dzielić zaledwie kilka metrów. O obwodnicy na osiedlu Mazury mówiono już w latach 90. Mieszkańcy twierdzą, że wówczas słyszeli zapewnienia, iż jest ona tylko na papierze i nigdy tam nie powstanie. Teraz mają żal, że pozwolono im budować tam domy.
– To nie mieszkańcy budują swoje domy i zakładają gniazda rodzinne przy obwodnicy, tylko nam się buduje obwodnicę przy naszych domach. Gdyby tam się pojawił jakiś ptaszek, to byśmy zmienili przebieg tej obwodnicy. Jeśliby byłyby jakieś rośliny, to też byśmy się musieli przenieść z jej budową. Natomiast, jeśli wybudowali się tam ludzie i z tym miejscem związali swoją przyszłość na pokolenia, teraz się im buduje obwodnicę. A wystarczy przenieść ją troszeczkę dalej, tak żeby wyszła pomiędzy Dąbkowem a Opaką. Chcemy mieć spokój, mamy do tego prawo – podkreśla.
Na ostatniej sesji apelował do burmistrza, aby ten zwrócił się do odpowiednich władz i wskazał inny przebieg obwodnicy. – Nie wiem, dlaczego jest tu tak mocne lobby, żeby prowadzić drogę akurat przez osiedle – powiedział.
Burmistrz Krzysztof Szpyt zauważa: – Ta droga była w miejscowym planie zagospodarowania od dawna. Czasem aż mi głupio przypominać, że kiedy ludzie budowali domy, ta droga była już w planie. Jeśli ktoś buduje dom i planuje zamieszkanie, to robi to na dziesiątki lat.
K. Szpyt obiecuje, że mieszkańcy nie zostaną zostawieni sami sobie. Jak stwierdził, w tej sytuacji z przepisów nie wynika konieczność ustawienia ekranów dźwiękochłonnych, ale w razie potrzeby miasto będzie o to postulować. Być może wystarczająca okaże się odpowiednia roślinność tłumiąca hałas. – Deklaruję pomoc ze strony miasta. Ci mieszkańcy są naszymi mieszkańcami i po to robimy różne rzeczy, żeby się żyło dobrze. Jest to na tyle ważna i kosztowna inwestycja, że aż się prosi, żeby później mieszkańcom złagodzić życie w tym terenie – mówi.
Burmistrz dodaje, że kolejny most w mieście poprawi bezpieczeństwo. – Jesteśmy otoczeni przez rzeki. Dzięki kolejnej przeprawie przez rzekę będzie łatwiejszy dojazd dla osób prywatnych, ale też dla służb ratowniczych – uważa.
Obwodnica Lubaczowa ma zaczynać swój bieg przy stadionie sportowym, a kończyć na drodze wojewódzkiej nr 866, która łączy Lubaczów z przejściem granicznym w Budomierzu. Budowa będzie w całości finansowana przez samorząd województwa. Miasto nie dokłada do niej ani złotówki.
fot.Paweł Bugira
Józef Kołodziej apeluje, by ściągnąć do Lubaczowa władze województwa i pokazać im, „że stać nas na wytyczenie nowej drogi”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Radny Hulak wiedział jaką działkę kupuje i gdzie będzie budował dom. Teraz płacze
Jeden z radnych, który ma gospodarskie spojrzenie na całe miasto, brawo panie Józefie
Populizm. Przypomniało im się tuż przed rozpoczęciem zadania :) Kampanię wyborczą uważam za otwartą!
Teraz placzecie???jak kupowaliscie dzialto chcieliscie jak najwieksze zeby biznes rozkrecic przy obwodnicy a teraz wam nie pasuje?przy kupinie dzialki wiadome bylo ze pojdzie oowdnica wiec jakiego chuj..teraz placzecie dziadki?????na borowa gore tam obwodnicy nie planuja....
A jakie tam bedzie natezenie ruchu? Wiekszy ruch bedzie na drosze do Łukawca
brawo panie jozefie
Radny Hulak wiedział jaką działkę kupuje i gdzie będzie budował dom. Teraz płacze
Jeden z radnych, który ma gospodarskie spojrzenie na całe miasto, brawo panie Józefie