Reklama

10 lat Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W sali widowiskowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 22 czerwca br. 10-lecie istnienia świętowali członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemyślu.

W jubileuszu wzięły udział delegacje podobnych instytucji z: Sanoka, Jasła, Łańcuta, Jarosławia, Rzeszowa i Tarnobrzega. Uroczystość uświetnili członkowie Szkoły Tańca A-Z  i zespół artystyczny 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Po oficjalnej części zgromadzeni udali się na[paywall] spotkanie integracyjne do Arboretum w Bolestraszycach.

W Przemyślu UTW powstał z inicjatywy  Konwentu Gospodarczego, a pierwszym prezesem, ale i organizatorem całej struktury była Bogusława Pieczyńska. Potem przyszedł  krótki okres zastoju, podczas którego prezesem komisarycznym został Tadeusz Błaszczyszyn. Czarny scenariusz, zakładający, że UTW przestanie istnieć, na szczęście nie został napisany. Jednostka wróciła na swoje miejsce, przez następne dwie kadencje funkcję prezesa pełniła Helena Warda, doświadczona w działaniu społecznym. Obecne władze, czyli prezes Małgorzata Ekiert, jej zastępca Janusz Musz, skarbnik Danuta Cap i sekretarz Bożena Łaba starają się nie tylko wysoki poziom utrzymywać, ale też rozwijać instytucję, bo wciąż rośnie liczba przemyślan w tzw. wieku poprodukcyjnym.

Reklama

Spory wachlarz propozycji

Aktualna oferta PUTW to m.in.: kursy językowe, komputerowe, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, imprezy integracyjne, rozwój talentów plastycznych i ekspresji „żywego słowa” w sekcji literackiej. W realizacji tych celów istotną rolę odgrywa współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską, Galerią Sztuki Współczesnej, Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek” , Klubem Osiedlowym „Salezjańskie” czy Przemyską Spółdzielnią Mieszkaniową.

Przemyski uniwersytet jest organizacją pożytku publicznego i od 2015 r. może się poszczycić brązowym certyfikatem „Profesjonalny UTW”, nadanym przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Warto dodać, że projekt pod nazwą „Europejska edukacja seniorów potrzebą chwili PUTW” z programu Erasmus+ został pozytywnie zaopiniowany, co oznacza grant w wysokości 26 tys. 129 EUR. Projekt będzie realizowany od 1 czerwca  do 30 listopada 2018 r. Autorem i koordynatorem całości jest Jadwiga Żmuda.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama