Uroczysta eucharystia, będąca formą podziękowania Bogu i ludziom za pierwszą zasańską parafię, połączona z uhonorowaniem zasłużonych dla niej okolicznościowymi laurami, odprawiona została 19 listopada w sanktuarium pw. św. Józefa w Przemyślu (Salezjanów).
W bieżącym roku mija dokładnie 100 lat od poświęcenia kościoła pw. św. Józefa w Przemyślu przez bpa Józefa Sebastiana Pelczara i erygowania przez niego parafii pod tą samą nazwą. Związki salezjan z Przemyślem sięgają jednak jeszcze 1907 roku i momentu przybycia członków tego zgromadzenia do miasta. To właśnie tu ówczesny bp Józef Sebastian Pelczar kupił dom wraz z zabudowaniami i grunty orne, przekazując je salezjanom. Niedługo później u zbiegu ulic św. Jana Nepomucena i bpa Jakuba Glazera zaczęli oni organizować życie zakonne i duszpasterskie, poświęcając się pracy z trudną młodzieżą. Najpierw postało wiec „Oratorium” z kaplicą, a 12 sierpnia 1912 roku rozpoczęto budowę kościoła. Świątynia wzniesiona została wg projektu Mario Ceradiniego, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem.
W początkowym okresie parafia pw. św. Józefa obejmowała...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 70% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze