W przedostatni czwartek maja sieniawscy radni zebrali się, by podjąć kilka bieżących uchwał, m.in. odnośnie sposobu poboru podatków czy zmian w tegorocznym budżecie. Przegłosowali także tę dotyczącą wynagrodzenia burmistrza. A to oznacza, że pensja włodarza miasta i gminy Sieniawa od 1 czerwca wzrośnie.
Na sali obrad 44. sesji Rady Miejskiej w Sieniawie, prócz radnych (w liczbie 13), nie zabrakło też kierowników i dyrektorów jednostek z terenu gminy, dyrektorów szkół oraz gospodarzy poszczególnych sołectw. Do porządku obrad, na wniosek burmistrza, na początek wprowadzono nowy projekt uchwały, dotyczący poboru podatków w drodze inkasa, czyli poprzez inkasenta, co ma stanowić ułatwienie regulowania lokalnych danin. Podjęcie stosownej uchwały w tej kwestii umożliwiają radom gminy: ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, ustawa o podatku rolnym i ustawa o podatku leśnym. Wszyscy radni zgromadzeni na sali oddaliw powyższek kwestii głos „za”.
Na wniosek Klubu Radnych Rozwój Ziemi Sieniawskiej do porządku obrad – za przyzwoleniem radnych – wprowadzono też projekt uchwały dotyczący ustalenia wynagrodzenia burmistrza. Stawka obecnego uposażenia włodarza miasta i gminy Sieniawa A. Wosia ustalona została jeszcze w 2021 roku. Jak podkreśliła – za argumentującymi zmiany w tym zakresie – przewodnicząca rady Danuta Król, od tamtego czasu odnotowana została wysoka inflacja, a ceny towarów i usług ciągle wrastają, co jest niejako uzasadnieniem proponowanej podwyżki. Wskazała też ościenne gminy, jak Tryńcza czy Wiązownica, których wójtowie pobierają wyższe stawki wynagrodzenia niż gospodarz miasta i gminy Sieniawa. Ostatecznie radni zadecydowali, że od 1 czerwca br. włodarz miasta i gminy Sieniawa A. Woś będzie pobierał[paywall] za wykonywanie powierzonych mu zadań miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 tys. 250 zł, wzbogacone o dodatek funkcyjny wynoszący 3 tys. 150 zł, dodatek specjalny wynoszący 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 4 tys. 20 zł, plus dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 2 tys. 50 zł (wszystkie kwoty brutto). Łącznie daje to kwotę 19 tys. 470 zł brutto. Przy pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarczej Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz akceptacji radnych projekt uchwały przegłosowano jednogłośnie.
Drogi i inwestycje
Radni jednogłośnie przegłosowali też zmiany w budżecie na bieżący rok. Wysłuchali też sprawozdania z działalności międzysesyjnej włodarza Sieniawy A. Wosia, które przedstawił jego zastępca Sebastian Padiasek. Przy tym punkcie padła m.in. informacja o zakończonym cyklu spotkań z mieszkańcami (ostatnie odbyły się w Rudce, Wylwie i Sieniawie), poświęconych bieżącym sprawom i problemom poszczególnych miejscowości, a przede wszystkim remontom dróg gminnych i dojazdowych. Jak zapewniono, będą one sukcesywnie realizowane w miarę posiadanych zasobów finansowych.
Poinformowano też o rozpoczętej 10 maja kompleksowej kontroli gospodarki finansowej sieniawskiego samorządu, obejmującej lata 2021 – 2022. Ma ona potrwać do 21 czerwca br.
Dodatkowo powiadomiono też o trwających gminnych inwestycjach, m.in. o rozpoczętym w kwietniu tego roku drugim etapie prac kanalizacyjnych w miejscowości Czerce. Będą one kosztować 2 mln 428 tys. 20 zł i 80 gr, a realizacją zajmuje się przeworska firma Budamex, która na jego wykonanie ma 5 miesięcy. Z kolei w Leżachowie postępują prace przy budowie remizo-świetlicy OSP. Pochłoną kwotę 1 mln 938 tys. 77 zł i 86 gr brutto. Przypomniano też o inwestycjach już oddanych, jak plac zabaw w Dobrej, który powstał ze 100-procentowym dofinansowaniem z PROW.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze