Reklama

24 ozdrowieńców oddało osocze

17/12/2020 14:21

13 grudnia na terenie Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu odbyła się akcja poboru krwi od osób, które pokonały koronawirusa. Mieszkańcy Jarosławia po raz pierwszy mieli możliwość oddania osocza w swoim mieście.

Akcję, która może ratować życie osobom ciężko przechodzącym COVID-19, zorganizował tutejszy szpital we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Choć liczby nie są imponujące, przedstawiciele organizatorów uznają ją za udaną[paywall].

– O zainteresowaniu naszą akcją świadczy fakt, że pierwotnie zaplanowaliśmy ją do godziny 12.00, a trwała do godziny 16.00 – ocenia dyrektor COM Piotr Pochopień. – Pogoda nam nie sprzyjała, dlatego ogromny szacunek dla wszystkich, którzy cierpliwie czekali w kolejce – dodaje Joanna Zaborowska, koordynator akcji.

Ogółem do krwiobusa ustawionego na szpitalnym dziedzińcu zgłosiło się 51 osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przybyły tę chorobę bezobjawowo. Po przeprowadzeniu medycznej procedury do oddania krwi i osocza zakwalifikowano 24 z nich. Wielu krew oddało po raz pierwszy.

 Osocze ozdrowieńców to w opinii wielu ekspertów póki co najcenniejsza, zweryfikowana naukowo oręż w walce z chorobą, która przewróciła nasz świat do góry nogami, dlatego w przyszłości można się spodziewać powtórzenia akcji poboru osocza w COM. – Pomyślimy również o stacjonarnej poczekalni w budynku, by ułatwić oczekiwanie krwiodawcom, bo na razie nie mieliśmy takiej możliwości – zapewnia dyrektor placówki P. Pochopień.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama