Reklama

250 gości na kutii i kolędowaniu w przemyskim Domu Ukraińskim [ZDJĘCIA]

18/02/2023 16:09

Dużo radości, jeszcze więcej śpiewu, a do tego odrobina rozmów, szczypta szumu i przepis na „przemyską kutię” gotowy. Tak miej więcej wyglądało tradycyjne wydarzenie pod nazwą Kutia i Przegląd Wertepów w Domu Ukraińskim.

W tym roku święto, które odbyło się w Przemyślu 5 lutego, zgromadziło wielu starych i nowych mieszkańców miasta.

– Impreza jest cykliczna i odbywa się od kilkudziesięciu lat i niezmiennie cieszy dużym zainteresowaniem. Faktycznie jest jednym z tych wydarzeń w Przemyślu, które zbiera większość naszej społeczności – witał gości Igor Horków, przewodniczący Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce (ZUwP).

Na tegoroczne wydarzenie przyszło ponad 250 osób.

– W tym roku jest nas jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. Ubolewamy tylko, że to przez takie okoliczności jak wojna. Bardzo się cieszymy, że są z nami nasi drodzy nowi mieszkańcy miasta z Ukrainy. Chcemy, żebyście się czuli tutaj jak w domu. Bo przecież Dom Ukraiński jest naszym wspólnym domem – dodała Tatiana Nakonieczna z przemyskiego ZUwP.

Reklama

Zanim na scenie zaprezentowali się kolędnicy, wszyscy pomodlili się o pokój w Ukrainie. Razem z wiernymi modlili się przemyscy duchowni, proboszcz grecko-katolickiej parafii, proboszcz prawosławnej parafii oraz ksiądz z cerkwi bazylianów.

W przeglądzie wzięło udział dziesięć grup. Nie zabrakło kolęd w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, zespołów dziecięcych oraz dorosłych z Przemyśla i Rzeszowa. Do artystów przyłączała się też publiczność.

Natomiast na stołach nie zabrakło typowej świątecznej potrawy, czyli kutii zrobionej z pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama