W przedostatni piątek kwietnia swoje święto miał 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca. Obchody 30-lecia formacji, połączone z 25-leciem nadania jednostce sztandaru, odbyły się na ziemi strzyżowskiej. To właśnie jej społeczność była przed laty jego fundatorem.
Przy okazji wydarzeń rocznicowych warto przypomnieć kilka najważniejszych etapów w życiu jednostki. W trzy lata po okresie formowania dywizjonu działania te zakończono aktem przyjęcia sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Gminy i Miasta Strzyżów. Było to w 1998 roku, na Rynku w Strzyżowie.
W 2007 roku dywizjon przeszedł dynamiczny rozwój, a w 2008 roku zmienił miejsce dyslokacji na garnizon Jarosław – do kompleksu[paywall] JW 3957 przy ulicy 3 Maja 80. Tegoroczny, okrągły jubileusz jednostki świętowano więc w Strzyżowie, gdzie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele farnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała, a po niej odbył się apel na strzyżowskim Rynku, podczas którego przyznano awanse, nagrody i wyróżnienia dla żołnierzy i wręczono pamiątkowe medale i grawertony zasłużonym dla promocji działalności wojskowej dywizjonu.
Atrakcją dla zgromadzonych była z pewnością defilada pododdziałów jarosławskiego dywizjonu wraz z przelotem samolotów z Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Na koniec przygotowano piknik wojskowy i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W obchodach wziął udział reprezentujący powiat jarosławski starosta Stanisław Kłopot, który przekazał na ręce jubilatów pamiątkowy grawerton. Jubileuszowe uroczystości zorganizowali: dowódca 21. daplot im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca ppłk Piotr Zieliński oraz burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze