Reklama

30 mln na inwestycje, 10 mln deficytu. Budżet miasta uchwalony

08/01/2020 11:18

Pomylił się ten, kto 30 grudnia na tzw. sesji budżetowej spodziewał się powtórki długotrwałej i zażartej debaty nad kształtem miejskich finansów z lat ubiegłych. Uchwała budżetowa przyjęta została sprawnie, po krótkiej dyskusji, pomimo nawet tego, że w stosunku do budżetu na rok 2019 poziom inwestycji zmniejszył się o ponad połowę, a planowany deficyt ma wynieść 10 milionów.

Budżet Jarosławia pozostaje wciąż jednym z największych w regionie. Przewidziane w nim wydatki zamykają się w kwocie 200 mln zł, a dochody nieco przekraczają 190 mln. I właśnie deficyt jest jednym ze słabszych punktów tegorocznej uchwały budżetowej. Włodarze mają zamiar pokryć go kredytem bankowym, a to oznacza, że zadłużenie Jarosławia znów się zwiększy (według uchwały do poziomu 67 mln na koniec roku, choć podkreślić trzeba, że jest to najdalej idący scenariusz), co w dalszej perspektywie może oznaczać dla miasta, jeśli nie kłopoty[paywall], to na pewno spowolnienie tempa rozwoju i spadek poziomu inwestycji.


Na co pójdzie 30 mln?

Flagową inwestycją tego roku będzie z całą pewnością realizacja rewitalizacji części płyty Rynku (4 mln zł). Wiele emocji budzi też adaptacja terenów zielonych nad Sanem i realizacja zapowiadanego już od kilku lat projektu stworzenia bulwarów. Dużą pozycją budżetu będzie II etap przebudowy stadionu przy ul. Piekarskiej. Nie wolno też zapomnieć, że miasto będzie realizować duży projekt z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (m.in. wymiana pieców) oraz mieszkaniowej (za 2,2 mln planowana jest budowa mieszkań komunalnych w zabudowie wielorodzinnej). W stosunku do roku ubiegłego spadły nieco wydatki na drogi, ale i tak miasto na remonty dróg gminnych i wewnętrznych przeznaczyło blisko 4,6 mln, a kolejne 600 tys. dołoży do inwestycji drogowych realizowanych na terenie miasta przez starostwo powiatowe. Ponadto na przyszły rok zaplanowanych jest 8 inwestycji w infrastrukturę placówek oświatowych – tu najdroższe przedsięwzięcie to remont dachu na SP2, który pochłonąć ma nieco ponad pół miliona. Oczywiście nie wolno zapomnieć, że 1 milion rozdysponowali już mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego, a na wydatki inwestycyjne złożą się jeszcze takie punkty, jak milion zł na zieleń czy 1,4 mln na budowę lub modernizację oświetlenia ulicznego.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama