Reklama

30 tys. na budowę pomnika gen. Dąbka

Na ostatniej sesji sejmiku województwa podkarpackiego (28 czerwca) radni zadecydowali o udzieleniu finansowego wsparcia na rzecz budowy pomnika gen. Stanisława Dąbka. Ma on stanąć u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej w Lubaczowie.

Z budżetu województwa decyzją radnych do Gminy Miejskiej Lubaczów trafiło z przeznaczeniem na ten cel 30 tys. zł.

Gen. S. Dąbek to postać ważna dla lubaczowian. Jest honorowym obywatelem miasta i[paywall] gminy Lubaczów. Jego imię noszą Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaczowie i jedna z miejskich ulic. W czasie I wojny światowej dowodził kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu, a podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Po śmierci awansowano go na generała brygady. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

W najnowszym wydaniu biuletynu miejskiego, dostępnego na stronie urzędu miasta, wyczytać można, że z inicjatywą budowy upamiętnienia wyszedł Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, nawiązując do niezrealizowanej nigdy idei uczczenia pamięci Obrońców Lubaczowa, którą podjął w 1929 r. Zawiązek Obrońców Lubaczowa.

Budowa ma kosztować ponad 170 tys. zł, a autorem projektu jest adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Marek Dryniak. Znana jest już treść tablic, które mają być umieszczone na ścianie frontowej cokołu pomnika i na ścianach bocznych.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości