Na ostatniej sesji sejmiku województwa podkarpackiego (28 czerwca) radni zadecydowali o udzieleniu finansowego wsparcia na rzecz budowy pomnika gen. Stanisława Dąbka. Ma on stanąć u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej w Lubaczowie.
Z budżetu województwa decyzją radnych do Gminy Miejskiej Lubaczów trafiło z przeznaczeniem na ten cel 30 tys. zł.
Gen. S. Dąbek to postać ważna dla lubaczowian. Jest honorowym obywatelem miasta i[paywall] gminy Lubaczów. Jego imię noszą Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaczowie i jedna z miejskich ulic. W czasie I wojny światowej dowodził kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu, a podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Po śmierci awansowano go na generała brygady. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
W najnowszym wydaniu biuletynu miejskiego, dostępnego na stronie urzędu miasta, wyczytać można, że z inicjatywą budowy upamiętnienia wyszedł Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, nawiązując do niezrealizowanej nigdy idei uczczenia pamięci Obrońców Lubaczowa, którą podjął w 1929 r. Zawiązek Obrońców Lubaczowa.
Budowa ma kosztować ponad 170 tys. zł, a autorem projektu jest adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Marek Dryniak. Znana jest już treść tablic, które mają być umieszczone na ścianie frontowej cokołu pomnika i na ścianach bocznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze