Reklama

35 lat Pogórza. Trudne początki futbolu w Dubiecku

04/04/2024 19:48

W wielu organizacjach sportowych w Polsce trwały spory od jakiego wydarzenia datować powstanie danego klubu. W Dubiecku był dylemat, czy tą datą jest powstanie drużyny piłkarskiej LZS, która w 1977 r. przystąpiła do rozgrywek w klasie C, czy rocznicową datą jest powołanie LKS-u, z późniejszą nazwą „Pogórze”. Uszanowano dorobek tych, co zaczynali w 1977 r. i od tego wydarzenia postanowiono obchodzić kolejne rocznice.

Autor: Józef ZAGULAK

Po II wojnie światowej, w latach 50. ubiegłego wieku, nastąpiło ożywienie ruchu sportowego w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać zalążki klubów sportowych zrzeszonych głównie  w strukturach Ludowych Zespołów Sportowych. Ten spontaniczny ruch zaczął się od drużyn grających w piłkę nożną. Było to możliwe w tych miejscowościach, gdzie można było wyznaczyć boisko do gry. Pogórze  Przemysko-Dynowskie takich terenów nie miało zbyt wiele. Nie miało też Dubiecko i okolice, stąd na mapie Podkarpacia dla piłki nożnej tereny te były przysłowiową białą plamą.

Reklama

Były tradycje

A sportowa tradycja była. W okresie przedwojennym w Dubiecku prężnie działało  „gniazdo” (koło sportowe) Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Po wojnie zainteresowanie sportem, a konkretnie strzelectwem, rozbudził nauczyciel wf miejscowego liceum Adolf Chyła, który wybudował strzelnicę małokalibrową, gdzie odbywały się zawody rangi wojewódzkiej. W 1982 r. Lucyna Sochacka  i Alicja Gołąb, zawodniczki dubieckiego szkolnego klubu, w plebiscycie Życia Przemyskiego na sportowca roku zajęły w kategoriach sportu szkolnego i wiejskiego czołowe miejsca. W niedaleko położonej Kosztowej inny nauczyciel wf szkolił dzieci w biegach narciarskich, a w technikum w Nienadowej późniejszy dziennikarz sportowy Wacław Burzmiński uczył lekkoatletyki i piłki ręcznej.

Czas futbolu

Dość późno, bo w 1977 r. zielone światło w Dubiecku dostała piłka nożna. Początkowo były to rozgrywki drużyn zakładowych, a następnie najbardziej zainteresowani grą w piłkę nożną i młodzież z liceum postanowili zgłosić zespół do rozgrywek mistrzowskich. Zaczęli od klasy C okręgu przemyskiego. Pierwszym prezesem LZS Dubiecko został Marian Buchowski, a w latach 1977 – 1986 klubowi prezesowali Adam Serwański i Wiesław Żurawski. Drużynę seniorów trenował Józef Osypanko, a młodzieżową Zdzisław Tereszczak. Zespół rozwiązano w 1986 r., a Dubiecko na kolejną odsłonę futbolu musiało czekać, sporo, bo aż 12 lat.

Reklama

Idzie nowe

Przełom nastąpił 2 października 1998 r. W tym dniu oficjalnie powołano a następnie zarejestrowano klub sportowy. Na jego czele stanął lokalny przedsiębiorca Leon Mikołajczyk, a do zarządu wybrano: Jacka Staszczaka, Zygmunta Miśniakiewicza, Andrzeja Ataka i Zdzisława Tereszczaka. Trenerem drużyny piłkarskiej został Piotr Blecharczyk. W sezonie piłkarskim 1999 – 2000 mistrzowskie mecze zaczęli rozgrywać seniorzy. Trenerem został Maciej Pinda, były zawodnik Dynovii, Kamaxu Kańczuga i Wawelu Kraków. Do rozgrywek przystąpiły też drużyny młodzieżowe trenowane przez: Piotra Blecharczyka, Stanisława Walusa i Daniela Antosiaka. Kolejne lata i sezony rozgrywkowe były owocne. W 2001 r. po Andrzeju Ataku funkcję prezesa klubu powierzono Henrykowi Sowie, a trenerem drużyny został Jacek Hendzel. Drużyna piłkarska sportowo pokonywała kolejne szczeble i awanse od klasy B do V ligi okręgowej, by w sezonie 2005 – 2006 walczyć o IV ligę. Mogli to uczynić już pod nazwą Ludowy Klub Sportowy „Pogórze” Dubiecko.

Do zmiany nazwy doszło wcześniej, bo 22 lipca 2003 r. Nazwa związana jest z położeniem miasta na Pogórzu Przemysko-Dynowskim. Wówczas także ustalono, że barwami klubu będą kolory biało-zielone. Stopniowo zaczęła się zmieniać organizacja i baza. Zmienił się i zmienia obiekt sportowy, na którym rozgrywane są mecze. Przebudowano zaplecze socjalne z szatniami i urządzeniami sanitarnymi, pokojami dla zawodników i sędziów, wyremontowano trybuny, poszerzono boisko z renowacją płyty do gry. Z inicjatywy prezesa Mieczysława Kijanki, na obrzeżach miasta, w kierunku Wybrzeża, obok orlika, powstało boisko treningowe. Te dokonania, zarówno w sferze organizacyjnej jak i sportowej mogły mieć miejsce tylko dzięki dobrej współpracy z władzami samorządowymi, najpierw z wójtem, a obecnie z burmistrzem, radnymi gminy i powiatu. Dzięki dobrym relacjom ze sponsorami. Życzymy powodzenia w kolejnych latach!

Reklama

 

*W artykule wykorzystano materiały archiwalne Henryka Sowy.

 

Prezesi LZS Dubiecko:

  • Marian Buchowski,
  • Adam Serwański,
  • Wiesław Żurawski.

Prezesi LKS Pogórze Dubiecko:

  • *1998 – 2001: Leon Mikołajczyk,
  • *2001: Andrzej Atak,
  • *2001 – 2007: Henryk Sowa,
  • *2007 – 2013: Krzysztof Mazur
  • *2013 – 2021: Mieczysław Kijanka,
  • 2021 – nadal: Kamil Bielec.

Sponsorzy:

Urząd Miasta i Gminy Dubiecko, GS Dubiecko, SKR Dubiecko, Krzysztof Mazur, właściciel restauracji Dworski Młyn w Nienadowej, Browar Pogórze, Robert Daraż, Grzegorz Kopacki z Kobi-Plastu, Jacek Hendzel, Adam Szybiak, Henryk Sowa, Kamil Bielec, Wojciech Grzech, Krzysztof Sawuła, Tomasz Grzech.

***

Działacze (niewymienieni w artykule):

  • Mariusz Hadro,
  • Marcin Majda,
  • Wojciech Pilch,
  • Piotr Kalinowski,
  • Wiesław Guja,
  • Rafał Sowa,
  • Łukasz Pawłowski.

***

Trenerzy (chronologicznie):

  • Józef Osypanko,
  • Piotr Blecharczyk,
  • Maciej Pinda,
  • Stanisław Walus,
  • Daniel Antosiak,
  • Andrzej Atak,
  • Jacek Hendzel,
  • Jakub Sochacki,
  • Paweł Kijanka,
  • Paweł Pawlus,
  • Jan Niemiec,
  • Robert Hrycko,
  • Jerzy Sadowski-Frączek,
  • Grzegorz Gierczak,
  • Damian Fugowski,
  • Władysław Andruszewski,
  • Waldemar Ścibor,
  • Paweł Sura,
  • Łukasz Pawłowski,
  • Łukasz Zając (obecnie).
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/04/2024 19:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama