Reklama

4-4-4 – szykuje się nowy system edukacji?

12/04/2016 16:05

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała powrót 4-letnich liceów. Okazuje się, że MEN rozważa również nowe rozwiązanie, w którym każdy etap edukacji trwałby 4 lata.

Podczas wizyty w Rzeszowie 4 kwietnia, minister Anna Zalewska stwierdziła, że po 3-letniej edukacji z liceum młodzież wychodzi niedouczona. Wynika to, jak zaznaczyła, z nieodpowiedniej siatki godzin i programu nauczania, a nie ze słabych kwalifikacji nauczycieli. Jej zdaniem, wydłużenie nauki w szkole ponadgimnazjalnej pomoże rozwiązać ten problem.

Zdaniem dyrektorów, jest to dobry krok. – Jest  to pomysł, na który środowiska szkół ponadgimnazjalnych czekają już od dawna[paywall]. Reforma, która zaproponowała licea 3-letnie, sprowadziła nas do roli liceów profilowanych. Pędzimy i uczymy w sposób kursowy. Mamy de facto 2,5 roku realnej nauki i siłą rzeczy przygotowujemy tylko w sposób profilowany do dalszego kształcenia. To nie jest to, co było kiedyś, kiedy absolwent liceum ogólnokształcącego miał wykształcenie ogólnokształcące – mówi Artur Pich, dyrektor II LO w Przemyślu. – Jest to szansa, że zerwiemy z profilowaniem na rzecz rzetelnego kształcenia ogólnego. Jest to szansa nie tylko dla liceów, ale dla społeczeństwa – uważa.

Reklama

Brakuje jednego roku

Podobnie wypowiada się Zbigniew Hypiak, dyrektor LO w Lubaczowie. – Uważam, że powrót do 4-letniego liceum jest zasadny. Realizacja podstawy programowej jest obecnie bardzo ograniczona. Praktycznie młodzież uczy się półtora roku, ponieważ klasa pierwsza bardzo często jest dokończeniem programu z gimnazjum. Odpowiadamy za wyniki matur i nie zawsze mamy pełny wpływ na przygotowanie – mówi. – Brakuje czasu na rzetelne przygotowanie nie tylko do matury, ale i do studiów. Przy obecnej siatce godzin uczniowie są przeciążeni, jest ogromna kumulacja lekcji. Niektórym trudno opanować taką partię materiału. Nawet młodzież przyznaje, że brakuje im tego roku – dodaje.

Artur Pich zwraca również uwagę, że 4 lata dają większą szansę, żeby przyjrzeć się uczniowi od strony wychowawczej. – Wiem, że wychowanie przez szkołę wzbudza spory, ale musimy znaleźć „miejsce spotkania”. Przy 4-letnim liceum to miejsce spotkania zaczyna nam się przybliżać – mówi.

Reklama

Resort oświaty rozważa również całkowitą reformę systemu oświaty. Jeszcze do niedawna mówiło się o likwidacji gimnazjów i powrocie do 8-klasowej podstawówki. Rozważane jest także zupełnie inne rozwiązanie, określane w skrócie: 4-4-4. Dzieli on edukację na trzy części, każda miałby trwać 4 lata. Nie jest określone, czy ten środkowy nosiłby nazwę gimnazjum, czy wchodziłby w skład szkoły podstawowej. Prace nad tym projektem potwierdziła na łamach Dziennika Gazety Prawnej Marzena Machałek, zastępczyni przewodniczącego sejmowej komisji edukacji.

Wicedyrektor Gimnazjum nr 5 w Przemyślu Beata Chamuła sceptycznie podchodzi do tego pomysłu, choć przyznaje, że jest to mniej radykalne rozwiązanie niż likwidacja gimnazjów. – Jest to doświadczenie na żywym organizmie, jakim jest dziecko. A to chyba nie jest dobrym pomysłem. Kiedy nauczyliśmy się pracować z tą młodzieżą, chcemy zmieniać ten porządek rzeczy. Pomijam już kwestie związane z nauczycielami, ewentualnym przekształcaniem i związanymi z tym kosztami – mówi B. Chamuła. Ale przyznaje: trzy lata na jednym etapie edukacji to jednak mało. – Brakowało nam tej czwartej klasy, ale w momencie gdy młodzież była już nieco starsza i można było z nią prowadzić różne dyskusje – mówi.

Reklama

MEN: Konkrety 27 czerwca

Resort edukacji nie chce mówić o szczegółach. – Na początku lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło ogólnopolską debatę na temat przyszłości polskiej edukacji – mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. Debata składa się z konferencji, które odbywają się w każdym województwie oraz prac zespołów ekspertów. Zakończy się 27 czerwca w Toruniu. – To właśnie tam podsumujemy ten intensywny czas spotkań, rozmów i dyskusji. Opowiemy o tym, co udało nam się wypracować w czasie ostatnich miesięcy naszej wspólnej pracy. Poinformujemy także, jak ma wyglądać zmiana systemu edukacji – zapowiada.

MEN zachęca do udziału w debatach i przesyłania swoich uwag wszystkich zainteresowanych tematem: samorządowców, nauczycieli, rodziców i uczniów. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.debataoswiatowa.men.gov.pl.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    rodzic -nauczyciel - niezalogowany 2016-04-12 23:13:31

    wreszcie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Qjaf - niezalogowany 2016-04-13 14:17:34

    A to oznacza, ze beda gimnazja czy nie? Bo jesli w gimnazjum beda klasy 5-8 to co z praca nauczycieli z SP???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mimi - niezalogowany 2016-04-18 13:27:37

    @Qjaf, każda opcja ma12lat, wiec nikt z nauczycieli nie straci pracy. Najwyżej poprzechodzą zjednej szkoły do drugiej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości