625 lat temu, 19 sierpnia 1399 r., erygowana została (przez Konrada z Ziębic) parafia w Kosienicach (gmina Żurawica). Jest jedną z najstarszych parafii w archidiecezji przemyskiej. 26 maja br. odbyły się uroczystości 625-lecia jej powstania.
Głównym punktem uroczystości była plenerowa, w absolutnie wyjątkowej scenerii, msza święta pod przewodnictwem metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala. Odbyła się u stóp „kościoła w lesie” – świątyni pw. Świętej Trójcy w Kosienicach, ufundowanej – kosztem ówczesnych 100 tys. zł – w latach 1863 – 1865 przez Amelię z Siemiańskich Stadnicką. Żonę Aleksandra Stadnickiego, która w ten sposób wypełniła ostatnią wolę męża. Do wybudowania i wykończenia budowli zatrudniła najznamienitszych artystów i architektów z dawnej Galicji. Jej projektantem był krakowski architekt Adolf Kuhn.
W eucharystii uczestniczyły tłumy mieszkańców nie tylko Kosienic, ale i innych miejscowości gminy Żurawica. Swoją obecnością – oprócz m.in. przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych czy gminnych – jubileusz zaszczycili księżna Barbara Maria Czartoryska oraz Grażyna Kasprzycka-Rosikoń z mężem Januszem Rosikoniem (Kasprzyccy byli ostatnimi dzierżawcami kosienickiego majątku). G. Kasprzycka-Rosikoń jest szefową wielkiego koncernu poligraficznego „Rosikon Press”.
Dopełnieniem jubileuszu był piknik rodzinny, zorganizowany na stadionie tamtejszej Tęczy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze