Reklama

65 lat koła gospodyń wiejskich

01/07/2015 08:21

Koła gospodyń wiejskich mają długoletnią tradycję, za rok obchodzona będzie 150. rocznica ich powstania. W Pawłokomie istnieje koło z 65-letnim stażem. 4 lipca świętowano tam jubileusz zawiązania tej skupiającej miejscowe aktywistki organizacji. Na imprezę przybyły licznie członkinie koła, te aktywnie działające i te, które z racji wieku nie mogą się już włączać aktywnie w jego prace.

Dawniej koła gospodyń koncentrowały swoje działania w obszarach wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich, prowadzenia wypożyczalni naczyń, organizowania wiejskich uroczystości i odpustów, rozprowadzania kurczaków i młodej trzody chlewnej. Pierwsza z działaczek, Władysława Pustelnik, która ma dziś 85 lat, tak wspomina początki organizacji: – Koło założyłyśmy w 1949 roku, kiedy zaczęto zakładać kółka rolnicze. Powstało przy tym Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, taka była początkowa nazwa. Najpierw sprowadzałyśmy nasiona: rzepę białą i czarną, kapustę... Później poszerzyłyśmy działalność o kursy szycia, pieczenia i gotowania. 

Reklama

fot.Jacek Stochmal

Uczestnictwo w kole to swego rodzaju tradycja, w ślady pani Władysławy poszła także jej córka, która również zaczęła uczestniczyć w spotkaniach.

Jubileuszowa impreza rozpoczęła się uroczystym obiadem przygotowanym oczywiście przez członkinie KGW, a muzyczną oprawę zapewniła kapela Dynowianie i działający przy kole zespół Pogórzanki. 


fot.Jacek Stochmal

W podzięce za poświęcenie i aktywność

Obecnie przewodniczącą organizacji jest Janina Paszko. Koło liczy 30 aktywnie działających osób i tyle samo kobiet, które przez lata należały do koła, a dziś wspierają je swoim doświadczeniem. Gospodynie organizują warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentują swoje rękodzieło, przetwory i wypieki w innych miejscowościach. Chociaż organizacja działa już 65 lat, a spotkania są organizowane raz w tygodniu, nadal nie ma własnej siedziby. 


fot.Jacek Stochmal

– Moim marzeniem jest wygospodarowanie nawet niewielkiego pomieszczenia na nasze spotkania, chociażby po to, abyśmy mogły przechować otrzymane nagrody i wyróżnienia – mówi Janina Paszko. – Ten jubileusz zorganizowałyśmy przede wszystkim dla seniorów, by wyciągnąć ich z domów i podziękować za pracę na rzecz naszej wsi – dodaje.

Reklama

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich. Coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare. Kobiety angażują się w tego typu działalność, dostrzegając dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć. Upatrują w niej też szansę na odnowę wsi i aktywizację lokalnego społeczeństwa. 


fot.Jacek Stochmal
E.G
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama