Blisko 200 uczestników zgromadziły dwudniowe obrady Podkarpackiego Forum Transportu i Logistyki. Odbywały się one w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, która była inicjatorem przedsięwzięcia.
Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele środowiska naukowego (lubelskiego, krakowskiego, rzeszowskiego, kijowskiego, przemyskiego), samorządowego oraz biznesowego.
Tematyka obejmowała problematykę rozwoju gospodarczego, z naciskiem na[paywall] wzmocnienie infrastruktury oraz wykorzystanie położenia geograficznego regionu.
– Cieszę się, że Program Polska-Białoruś-Ukraina zainwestuje w województwie podkarpackim 6,75 milionów euro na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 885 w kierunku granicy z Ukrainą. Ten strategiczny projekt wiąże się z planami budowy przejścia granicznego w Malhowicach. Jednocześnie droga będzie alternatywną trasą prowadzącą do przejścia Przemyśl – Medyka – Lwów – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał on, że obecnie wyzwaniem jest poprawa komunikacji na osi północ – południe, dlatego tak ważna jest budowa międzynarodowej drogi ekspresowej Via Carpatia.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu mł. insp. Jadwiga Zenowicz przedstawiła prezentację dotyczącą planowanego Transgranicznego Centrum Obsługi Celnej w Krównikach. Ma ona m.in. umożliwić dokonywanie odpraw celnych i zapewnić całodobową obsługę elektronicznych zgłoszeń celnych.
Łącznie podczas forum odbyło się 7 sesji oraz 2 wizyty studyjne. Obrady zdominował temat transportu kolejowego, a ukoronowaniem tejże problematyki był przejazd drezyną na linii kolejowej nr 102.
Podsumowujący wydarzenie prezydent Przemyśla Robert Choma oraz rektor PWSW dr Paweł Trefler podkreślali jego wagę. Zdaniem obu powinno się ono przyczynić się do dalszych działań mających na celu wykorzystanie potencjału transportowego regionu oraz wpłynąć na jego promocję.
Głównym organizatorem forum była Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz Urząd Miejski w Przemyślu. Patronat honorowy objęli: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Już jest jedna droga widmo do Pikulic.......
Jak dają to brać
Już jest jedna droga widmo do Pikulic.......