Reklama

85. rocznica bitwy na Wzgórzu Chomińskim [ZDJĘCIA]

Na Wzgórzu Chomińskim odbyła się uroczystość upamiętniająca polsko-niemiecką bitwę pod Birczą. Od tamtych wydarzeń minęło 85 lat.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miasta i Gminy w Birczy, Rada Powiatu Przemyskiego, Rada Miejska w Birczy oraz Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość”, działające przy Zespole Szkół w Birczy.

Jak opisał Jacek Paluch: „12 września 1939 r. na birczańskich wzgórzach rozegrała się jedna z największych bitew południowego frontu wojny w 1939 roku. Doborowym siłom (trzykrotnie liczniejszej) niemieckiej 2 Dywizji Górskiej stawiły czoło oddziały 24 Dywizji Piechoty, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, batalionu ON „Nowy Sącz” i batalionu KOP „Skole”, wsparte nieliczną artylerią. W całodniowym krwawym starciu, pomimo falowych ataków niemieckich strzelców górskich, żołnierze polscy utrzymali swoje pozycje obronne. Dopiero zniszczenie polskiej artylerii, naloty wezwanego na pomoc lotnictwa szturmowego i myśliwskiego oraz groźba oskrzydlenia z południa zdecydowały o przerwaniu boju i odejściu sił polskich w kierunku Krasiczyna. Bitwa oceniana jest jako nierozstrzygnięta, bowiem pozycje polskie nie zostały zdobyte, a zakończenie walki było efektem sprawnie przeprowadzonego wycofania. Pod Birczą bohaterski żołnierz polski dał wielką daninę krwi, wierny hasłu: „Bóg, Honor i Ojczyzna”[paywall].

Reklama

Piękna ceremonia

Podczas uroczystości na Wzgórzu Chomińskim wojskową asystę honorową wystawił batalion logistyczny 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod dowództwem kpt. Tomasza Niemca. Poczty sztandarowe zaś: Koło Gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy, Koło Łowieckie „Bór” w Birczy, Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy oraz Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.

Uczestników powitała gospodarz ceremonii – burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek. W historię wydarzenia wprowadził ich natomiast historyk, dr Lucjan Fac, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Podczas części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Birczy oraz zespół NSF z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Reklama

Modlitwę za żołnierzy walczących w bitwie odmówił ks. Tomasz Ruszel, zaś odznaczenia dla osób wspierających działalność kombatancką wręczył przedstawiciel Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Przemyślu. Uhonorowani zostali Grzegorz Piwowarczyk oraz Mariusz Sławiński, który podzielił się osobistymi wspomnienia swojej rodziny.

Odczytany został apel poległych, na cześć żołnierzy poległych w bitwie pod Birczą oddana została też salwa honorowa. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku przez kilkanaście delegacji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/10/2024 11:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama