Na Wzgórzu Chomińskim odbyła się uroczystość upamiętniająca polsko-niemiecką bitwę pod Birczą. Od tamtych wydarzeń minęło 85 lat.
Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miasta i Gminy w Birczy, Rada Powiatu Przemyskiego, Rada Miejska w Birczy oraz Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość”, działające przy Zespole Szkół w Birczy.
Jak opisał Jacek Paluch: „12 września 1939 r. na birczańskich wzgórzach rozegrała się jedna z największych bitew południowego frontu wojny w 1939 roku. Doborowym siłom (trzykrotnie liczniejszej) niemieckiej 2 Dywizji Górskiej stawiły czoło oddziały 24 Dywizji Piechoty, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, batalionu ON „Nowy Sącz” i batalionu KOP „Skole”, wsparte nieliczną artylerią. W całodniowym krwawym starciu, pomimo falowych ataków niemieckich strzelców górskich, żołnierze polscy utrzymali swoje pozycje obronne. Dopiero zniszczenie polskiej artylerii, naloty wezwanego na pomoc lotnictwa szturmowego i myśliwskiego oraz groźba oskrzydlenia z południa zdecydowały o przerwaniu boju i odejściu sił polskich w kierunku Krasiczyna. Bitwa oceniana jest jako nierozstrzygnięta, bowiem pozycje polskie nie zostały zdobyte, a zakończenie walki było efektem sprawnie przeprowadzonego wycofania. Pod Birczą bohaterski żołnierz polski dał wielką daninę krwi, wierny hasłu: „Bóg, Honor i Ojczyzna”[paywall].
Podczas uroczystości na Wzgórzu Chomińskim wojskową asystę honorową wystawił batalion logistyczny 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod dowództwem kpt. Tomasza Niemca. Poczty sztandarowe zaś: Koło Gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy, Koło Łowieckie „Bór” w Birczy, Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy oraz Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.
Uczestników powitała gospodarz ceremonii – burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek. W historię wydarzenia wprowadził ich natomiast historyk, dr Lucjan Fac, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Podczas części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Birczy oraz zespół NSF z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
Modlitwę za żołnierzy walczących w bitwie odmówił ks. Tomasz Ruszel, zaś odznaczenia dla osób wspierających działalność kombatancką wręczył przedstawiciel Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Przemyślu. Uhonorowani zostali Grzegorz Piwowarczyk oraz Mariusz Sławiński, który podzielił się osobistymi wspomnienia swojej rodziny.
Odczytany został apel poległych, na cześć żołnierzy poległych w bitwie pod Birczą oddana została też salwa honorowa. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku przez kilkanaście delegacji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze