Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Babicach kolejny już raz pokazuje, że naukę z powodzeniem łączyć można z różnego typu inicjatywami społecznymi, nakierowanymi na pomaganie innym. Tym razem w placówce podjęto się wyzwania znalezienia potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku kostnego. Inicjatywa zorganizowana została wespół z Fundacją DKMS.
Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę „nowotwór krwi”. Skutecznym lekarstwem na tę śmiertelną chorobę jest znalezienie dawcy szpiku.
Tego zadania postanowiono podjąć się w SP w Babicach w gminie Krzywcza. Akcja zainicjowana została przez niestrudzoną w tego typu działaniach Zofię Piwowar-Atak, która w placówce pracuje jako szkolny psycholog i pedagog i wspierającego ją nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Mateusza Chruścickiego, który[paywall] jest opiekunem szkolnego samorządu.
25 stycznia, w godzinach od 7.30 do 16 szkolni wolontariusze rejestrowali w murach szkoły potencjalnych dawców komórek macierzystych w międzynarodowej bazie fundacji DKMS.
– Dzięki wcześniejszemu rozpropagowaniu inicjatywy wśród dzieci udało nam się znaleźć 15 dorosłych osób, chętnych do zasilenia bazy DKMS, która liczy już prawie 2 mln potencjalnych dawców – mówi Z. Piwowar.
Będąc ujętym we wspomnianej bazie, taka osoba może uratować życie swojego „genetycznego bliźniaka”, a jak wiemy, znalezienie go dla osoby chorej na nowotwór krwi jest niezwykle trudne, stąd tak ważne, by liczba potencjalnych dawców systematycznie się powiększała.
– Aby się zarejestrować, wystarczyło wypełnić formularz, podając swoje dane i zgodzić się na pobranie wymazu, czyli śliny z wewnętrznej strony policzka specjalnymi patyczkami. We wszystkim pomagaliśmy, byliśmy wcześniej przeszkoleni, jak prawidłowo zabezpieczyć próbki. Wszystko trwało zaledwie parę minut i nie wiązało się z żadnym dyskomfortem, także nie było się czego obawiać. Po zakończeniu akcji przekazaliśmy pełny raport z przeprowadzonych działań do fundacji i przekazaliśmy pobrany materiał umówionemu kurierowi – opowiada inicjatorka akcji. I dodaje, że przez cały czas jej trwania wolontariusze byli w kontakcie z koordynatorem ze strony fundacji.
Poprzednia szkolna akcja pod nazwą „Twoje 10 minut”, przeprowadzona pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, o której pisaliśmy w ubiegłym roku, również była inicjatywą Z. Piwowar-Atak, która jako honorowy dawca krwi starała się namawiać do dzielenia się tym cennym lekiem z innymi.
Jako że sama bardzo dawno zgłosiła się również do bazy DKMS i współpracuje z fundacją od jakiegoś czasu, i tym razem postawiła zachęcić do tego szersze grono osób. Wszystkim tego typu szkolnym inicjatywom zawsze przychylna jest dyrektor SP w Babicach Małgorzata Chruścicka.
– Obawa, co jeśli z fundacji zadzwoni telefon z informacją, że jesteśmy dla jakiejś chorej osoby zgodnym dawcą, oczywiście przewijała się w rozmowach z osobami, które wyraziły chęć zasilenia bazy potencjalnych dawców szpiku. Dlatego staraliśmy się przekazać odpowiednią wiedzę i informację. Zresztą wcześniejsze działania edukacyjne prowadziliśmy wśród uczniów, którzy pociągnęli za sobą rodzeństwo, rodziców. Myślę, że akcję powtórzymy w przyszłym roku, bo warto ją kontynuować – podsumowuje Z. Piwowar.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze