Reklama

Aktywne przejście dla pieszych przy ul. Mickiewicza za 42 tys. zł

Prawie 42 tys. zł kosztowała miasto przebudowa przejścia dla pieszych przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu. Nowe rozwiązanie – czyli tzw. przejście aktywne – ma znacznie poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu.

Pomysł przebudowy przejścia nieopodal skrzyżowania ulic Mickiewicza i Konarskiego zrodził się kilka miesięcy temu. Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni przegłosowali projekt uchwały o przeznaczeniu 50 tys. zł na inwestycję pod nazwą „Budowa aktywnego przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza”[paywall]. Pieniądze miały zostać przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej oraz montaż elementów przejścia. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa, bo w tamtym miejscu kilkakrotnie dochodziło do poważnych wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Zarówno mieszkańcy, jak i dyrekcja SP 5 zwracali się do prezydenta Roberta Chomy z prośbą o podjęcie odpowiednich kroków, aby więcej nie dochodziło tam to takich dramatycznych zdarzeń.

Zdaniem władz miasta i Komisji ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego powstanie inteligentnego, aktywnego przejścia dla pieszych było najlepszym rozwiązaniem.

Reklama

Na czy to polega?

Aktywne przejście dla pieszych „Zebra” ma wiele zalet.  Przede wszystkim informuje nadjeżdżających kierowców nie tylko o osobach poruszających się po nim, ale także o tych, które dopiero się do pasów zbliżają. „Zebra” posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, punktowe elementy odblaskowe i lampy wczesnego ostrzegania, które zostały umieszczone nad znakiem informującym o przejściu. Pieszy aktywuje do świecenia sygnał ostrzegawczy. Ten jest emitowany dopóki pieszy znajduje się na przejściu. Dzięki temu kierowca zwraca większą uwagę na to, co dzieje się na „pasach”, przed którymi znajduje się sześć świateł LED, wbudowanych w jezdnię. Dodatkowo samo przejście zostało wymalowane na jaskrawym, czerwonym tle, co zdecydowanie poprawia jego widoczność.

6 września br. na przejściu pojawili się prezydent miasta R. Choma, jego zastępca Grzegorz Hayder i dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki. Zapewnili zgodnie, że to pierwsze, ale nie ostatnie przejście dla pieszych w mieście, które zostanie przebudowane w ten sposób.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Janusz - niezalogowany 2018-09-07 20:48:09

    50 tys. Za 6 światełek? brawo !! Oczywiście że bezpieczeństwo jest bardzo ważne ale ludzie są inne sposoby... tańsze...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kierowca - niezalogowany 2018-09-07 21:16:03

    Może warto zwrócić uwagę że tylko czasami zdarza się że piesi sprawdzają czy mogą wejść na przejście.I dlatego dużo jest wypadków na oznakowanych przejściach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kc - niezalogowany 2018-09-07 22:11:54

    Takich przejść powinno być więcej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama