Podjęte przez podkarpackie służby weterynaryjne i wojewodę środki okazały się skuteczne i choroba uderzająca w hodowców drobiu nie rozprzestrzeniła się.
O tym, że wirus zjadliwej ptasiej grypy pojawił się na Podkarpaciu i puka do bram powiatu przeworskiego, pisaliśmy w kwietniu br.
Podstawą naszych informacji były doniesienia o wystąpieniu na przełomie marca i kwietnia aż[paywall] 3 przypadków choroby w gospodarstwach regionu, w tym najbliżej naszej części województwa, w 20-tysięcznej fermie w Markowej.
W efekcie działań, mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby, Gać i Białoboki, a także Sietesz w gminie Kańczuga znalazły się w strefie zapowietrzonej.
W obszarze o promieniu 10 km od ogniska, a więc w strefie zagrożonej, znalazły się z kolei: Dębów, Wolica, Ostrów, Mikulice w gminie Gać, Urzejowice, Studzian, Grzęska, Gwizdaj, Nowosielce w gminie Przeworsk, wreszcie miasto Kańczuga, a także Krzeczowice, Żuklin, Niżatyce, Łopuszka Mała, Siedleczka, Chodakówka, Lipnik, Sietesz i Medynia Kańczucka w gminie Kańczuga oraz Manasterz w gminie Jawornik Polski.
Wyznaczenie strefy zagrożonej i zapowietrzonej w tych kilkunastu miejscowościach oznaczało szereg ograniczeń dla właścicieli ferm drobiu zlokalizowanych na tych terenach. Wprowadzono m.in. zakaz przewożenia żywych ptaków oraz mięsa drobiowego, a także konieczność wyposażenia gospodarstw w maty dezynfekujące.
Na szczęście choroba nie postąpiła. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uchyliła ostatnio swoje kwietniowe rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.
„Na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym, określonym w rozporządzeniu od dnia 19.04.2021 r., nie stwierdzono kolejnych przypadków zachorowań drobiu na grypę ptaków” – czytamy w uzasadnieniu tej decyzji.
W innym miejscu dowiadujemy się, że „biorąc pod uwagę fakt, że od dnia wstępnego oczyszczenia i odkażenia ostatniego kurnika w ognisku (21 kwietnia 2021 r.) minęło co najmniej 30 dni, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wnioskuje o uchylenie przedmiotowego rozporządzenia” (z 19 kwietnia br. – przyp. aut).
Widmo kolejnej epidemii uderzającej w lokalnych producentów żywności, przynajmniej na ten moment, zostało oddalone.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Patogeny odzwierzęce będą nas gnębić, aż wygrają, albo ludzie zrezygnują z zabijania zwierząt !!!
DLACZEGO W UBOJNIACH KORONAWIRUS CZUJE SIĘ JAK PĄCZEK W MAŚLE - DW.COM.PL
''Za bezmyślne zadawanie bóluMęczarnie zwierzątChów przemysłowyTransporty śmierciPomór na wasPlaga i zarazaKlątwa z której się nie podniesiecie''YOUTUBE.COM - MORUS - ZARAZA
Patogeny odzwierzęce będą nas gnębić, aż wygrają, albo ludzie zrezygnują z zabijania zwierząt !!!
DLACZEGO W UBOJNIACH KORONAWIRUS CZUJE SIĘ JAK PĄCZEK W MAŚLE - DW.COM.PL
''Za bezmyślne zadawanie bóluMęczarnie zwierzątChów przemysłowyTransporty śmierciPomór na wasPlaga i zarazaKlątwa z której się nie podniesiecie''YOUTUBE.COM - MORUS - ZARAZA