Reklama

Aquapark w Fredropolu coraz bliżej

22 lutego br. władze gminy Fredropol podpisały ze spółką „Pro-Arch-2” z Tychów umowę na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej, która jest forpocztą do przygotowania dokumentacji technicznej i ogłoszenia przetargu na budowę. 1 czerwca br. koncepcja została przedstawiona podczas sesji Rady Gminy Fredropol. Spodobała się wszystkim i została jednogłośnie przyjęta. Wójt gminy dostał od radnych zielone światło na przygotowanie kolejnych etapów przyszłej inwestycji.

Aquapark na powstać w centrum Fredropola, na działce obok szkoły podstawowej, hali sportowej i kompleksu boisk orlik. Dla większej funkcjonalności planowanego obiektu władze gminy zamierzają wykorzystać i przystosować niewykorzystane do tej pory pomieszczenia w szkole podstawowej i hali sportowej.

Na wspomnianej działce są już fundamenty, na których miał powstać dom nauczyciela. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale fundamenty pozostały. Powstający budynek krytej pływalni – jak powiedział nam trzy miesiące temu wójt M. Śnieżek – ma być[paywall] tak zwanym budynkiem pasywnym, czyli takim, gdzie byłyby zastosowane wszelkiego rodzaju źródła energii odnawialnej. Od fotowoltaiki, poprzez pompy ciepła, po solary. I to potwierdziła wspomniana koncepcja.

Według niej ma powstać m.in.: ponad 16-metrowy wewnętrzny basen pływacki z podnoszonym dnem. Dwie zjeżdżalnie wodne (60- i 80-metrowa), wanna hamowna, brodzik dla dzieci, jacuzzi, gejzery wodne, bicze wodne, rwąca rzeka, leżanka z masażem powietrznym, miejsca do masażu podwodnego i ściennego, huśtawka wodna oraz basen zewnętrzny.

Koncepcja wskazała, że łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 25 mln zł. Wójt gminy M. Śnieżek przewidywał, że całość zamknie się w granicach 20 mln zł.

Reklama

Co dalej? Skąd weźmie kasę?

– Mając gotową koncepcję, możemy zacząć starać się o dofinansowanie z kilku programów unijnych czy rządowych. Sesja przebiegła po naszej myśli. Radni byli zadowoleni. Choć według koncepcji koszty są większe niż pierwotnie przewidywałem. Jednak z tym się liczyłem. Myślę, że kilka milionów uszczkniemy z tego. Finalnie całość może zamknąć się kwotą około 20 milionów złotych – przewiduje wójt gminy Fredropol M. Śnieżek.

– Chcę zdobyć połowę pieniędzy z dotacji. Myślę, że to się uda. A kto wie, czy nie siedemdziesiąt czy osiemdziesiąt procent. Gdybym chciał to zrobić na szybko, zaciągnąłbym kredyt i w półtora roku całość byłaby gotowa. Ale nie tędy droga. Nigdy czegoś takiego nie zrobię. Jeśli mam złotówkę, drugą muszę zdobyć, a chciałbym mieć trzy, cztery. Dziesięć milionów złotych będziemy mieć zabezpieczone ze środków własnych, ale jedno mogę obiecać: powstanie tego obiektu nie zahamuje rozwoju gminy w innych sferach – zapewnił M. Śnieżek.

– Za kilka dni wniosę zapytanie ofertowe na wybór firmy, która przygotuje dokumentację projektową wraz ze wszelkimi możliwymi pozwoleniami na budowę. Pieniądze na to zostały zabezpieczone w gminnym budżecie. Liczę, że w ciągu ośmiu, dziewięciu miesięcy wszystko będzie gotowe. A mając to, w okolicach maja, czerwca przyszłego roku, moglibyśmy rozpocząć inwestycję – stwierdził wójt gminy Fredropol.

Warto wspomnieć, że całość w przyszłości ma obsługiwać spółka, którą powołają władze gminy. Jednocześnie z budową aquaparku w Fredropolu powstałyby dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 2 megawatów, które weszłyby w struktury spółki.

– Na terenie gminy mamy dwie idealne działki, z dala od ludzkich zabudowań, gdzie mogłyby one powstać. Mając je, za darmo mielibyśmy prąd i ogrzewanie obiektu. A nadmiar energii, która zostanie wytworzona, moglibyśmy sprzedać. A to da nam dodatkowy zastrzyk gotówki dla spółki. I na to mam pomysł, jak zdobyć pieniądze z programów unijnych – podsumował M. Śnieżek.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdfg - niezalogowany 2021-06-08 19:12:38

    we fredropolu, we! Litości

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jeżyk - niezalogowany 2021-06-08 19:53:29

    Kwiaty W włosach, potargał wiatr

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2021-06-08 20:38:59

    Coś czuję że pan wójt wyląduje wkrótce w jakiejś spółce skarbu państwa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama