Władze gminy wiedzą, czego chcą. Nim doszło do spotkania z firmą, która zajmie się wykonaniem projektu całego kompleksu, jeździli i sprawdzali. Chcą budynku pasywnego, mniejszego basenu, ale za to ze sporymi atrakcjami wewnątrz i na zewnątrz. Wiedzą, skąd zdobyć pieniądze. Marzą, aby obiekt zaczął funkcjonować w 2024 roku. Rozmowa z wójtem gminy Fredropol Mariuszem Śnieżkiem.
Fredropol będzie mieć aquapark? Poważnie?
– 22 lutego podpisaliśmy ze spółką z Tychów umowę na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej, która będzie forpocztą do przygotowania dokumentacji technicznej i ogłoszenia przetargu na budowę. Tak, chcemy stworzyć w Fredropolu coś na wzór aquaparku. Będzie to kryta pływalnia z częścią rekreacyjno-wypoczynkową. Ta koncepcja pokaże nam, w jakim kierunku pójdziemy, jakie nakłady będziemy musieli ponieść, gdzie szukać pieniędzy i w jakim realnym czasie jest szansa na wybudowanie kompleksu[paywall].
Gdzie kompleks ma stanąć?
– W centrum miejscowości. Na działce obok szkoły podstawowej, hali sportowej i kompleksu boisk orlik. To najlepsze miejsce. Dla większej funkcjonalności planowanego obiektu zamierzamy wykorzystać i przystosować niewykorzystane do tej pory pomieszczenia w szkole podstawowej i hali sportowej. Na tej działce są już fundamenty, na których miał powstać dom nauczyciela. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale fundamenty pozostały. Mamy już gotową ekspertyzę i w jakimś stopniu mogą one służyć do budowy budynku krytego basenu. Wszystko wskaże jednak wspomniana koncepcja. Chcemy, aby powstający budynek był tak zwanym budynkiem pasywnym, czyli aby były zastosowane wszelkiego rodzaju źródła energii odnawialnej. Od fotowoltaiki, poprzez pompy ciepła, po solary. Myślę, że taka koncepcja pozwoli nam zdobyć dofinansowanie z innych programów unijnych czy rządowych.
Jak duży ma być ten kryty basen? Aquapark to także zjeżdżalnie wodne i inne akcesoria do zabawy w wodzie.
– Naprawdę długo myślałem i przygotowywałem się do tego. Doskonale wiemy, czego chcemy. Przedstawiłem firmie, która ma wykonać koncepcję, swoje oczekiwania. Ona ma te puzzle złożyć. Nie chcemy się porywać z motyką na słońce. Chcemy zrobić coś adekwatnego do liczby mieszkańców naszej gminy. Sprawdziliśmy, jak takie obiekty funkcjonują w gminach porównywalnych z naszą. Choćby w Andrychowie czy Praszce. Zastanawiamy się, czy pójść w kierunku budowy basenu 25-metrowego z ośmioma torami czy mniejszego, do nauki pływania, a nacisk położymy na atrakcje, czyli to, co jest w typowych aquaparkach: zjeżdżalnie wodne, jacuzzi, sauny, brodziki, dzikie rzeki, bicze wodne itp. Wyszło nam, że pójdziemy chyba w tym drugim kierunku, stawiając na powszechność, znacznie większą liczbę odwiedzających nas osób. Dlatego, że myślimy już pod kątem dofinansowania naszej inwestycji.
Skąd chcecie pozyskać na to pieniądze?
– Na pewno z Ministerstwa Sportu, z programu „Sportowa Polska”, który jest realizowany, a dostaliśmy już z niego sporo pieniędzy. Dofinansowane są choćby niepełnowymiarowe pływalnie z infrastrukturą w ramach inicjatywy „Dolnośląskie delfinki”. Pływalnie mają długość ponad 16 metrów i mają cztery tory. Są dużo tańsze i dają możliwość starania się o dotacje na całą infrastrukturę. Infrastrukturę, o której już wspomniałem. Koszt to około 4 milionów złotych. To da nam większe możliwości zainwestowania w część rekreacyjno-wypoczynkową. Wstępnie szacuję, że całość inwestycji zamknie się w kwocie między 12 a 14 milionów złotych.
Oprócz terenu musicie jednak coś dać od siebie. Musicie mieć wkład własny.
– Oczywiście. Będziemy gotowi. Nie chcę mówić ile, bo to wszystko zależy od wspomnianej koncepcji i dokumentacji. Przygotowywaliśmy się do tego przez kilka lat. Sytuacja finansowa gminy jest bardzo dobra. Nie mamy żadnych zobowiązań. Mamy kredyt do spłacenia w wysokości 5 milionów złotych. To niewiele. Dużym zastrzykiem finansowym jest podatek od Gaz-Systemu za gazociąg Strachocina – Niżankowice. To 1,5 miliona złotych w ciągu roku. Dodam, że jeśli powstanie ten kompleks, wiele osób z naszego terenu znajdzie tam pracę.
Kiedy chcecie ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji i budowę?
– Koncepcję architektoniczno-budowlaną mamy mieć gotową na koniec czerwca tego roku. Od razu ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji. To trochę potrwa. Jakiś rok. I wówczas będziemy gotowi do realizacji tego zadania. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie i po naszej myśli, mam nadzieję, że w 2024 roku kompleks będzie gotowy.

fot.ze zbiorów własnych
– Naprawdę długo myślałem i przygotowywałem się do tego. Doskonale wiemy, czego chcemy. Przedstawiłem firmie, która ma wykonać koncepcję, swoje oczekiwania. Ona ma te puzzle złożyć. Nie chcemy porywać się z motyką na słońce. Chcemy zrobić coś adekwatnego do liczby mieszkańców naszej gminy – powiedział wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Świetnie, ściągną tym Przemyślan, tym samym usługi i transport do siebie i będą odcinać kupony z zysków :) Chwała im za to.A my, "miastowi", będziemy dalej klepać starą "bide".
Jedyne co na siebie ściągnął to długi. Takie inwestycje są trwałe deficytowe. Tak, że z punktu widzenia Przemyśla doskonały pomysł. My będziemy korzystać, bo to zaledwie ok 10 km od miasta, a mieszkańcy gminy Fredropol dopłacać.
Już z Przemyśla dojeżdżają,po chleb do Fredropola i bułki są najlepsze
Gdyby prezydent był z ramienia PiSa jak owy pan wójt było by wszystko a tak PiS da i tylko swoim
Ile to już samorządów budowało aquaparki, ile je zamknęło bo nie było stać ich utrzymać. Trzeba zadać pytanie o ile wzrosną podatki dla nas żeby to utrzymać tylko po to żeby Wójt miał kiełbasę wyborczą. Wcześniej czy później jeżeli to powstanie i tak zostanie zamknięte a nam zostaną długi.
Bardzo madra i powazna decyzja.Zycze powodzenia
Tak można byłoby nazwać tą decyzję gdyby wójt dodał że w miejscu budowy są źródła gorącej wody w dodatku leczniczej. I jeszcze mógłby dodać że gmina ma bardzo wysokie dochody płynące z podatku od kalwarii pacławskiej.
A to ciekawe, mógłby kolega sprecyzować. Te trzy dni odpustu przynoszą takie dochody?
A pan prezydent pochodzi z mniasta Niuhrybka
W Rzeszowie prezydent jest z ramienia SLD i zobacz jak rozbudował Rzeszów trzeba być gospodarzem a wójt śnieżek jest dobrym gospodarzem
CIEKAWE JAK WYGLĄDA BUDŻET GMINY, BO TA INWESTYCJA MOŻE BYĆ LICZONA W DZIESIĄTKACH MILIONÓW CHYBA ŻE TO BĘDZIE AKAŚ PROWIZORKA. MOŻE POWINIEN ZACZĄĆ OD BIZNESPLANU NIŻELI PROJEKTU...
A na czym polega jej mądrość? Czy wójt zadał sobie trud sprawdzenie rentowności takich inwestycji na przykładzie innych podobnych osrodkow? Naprawdę zadłużenie gminy na dziesiątki lat uważasz za przejaw rozsądku. Ale jak już pisałem, niech inwestuje, niech się lansuje skoro go stać.
Panie Wójcie proszę kandydować w następnych wyborach na prezydenta Przemyśla takie gospodarza nam potrzeba może w końcu coś by się zmieniło.
No ile ??? bo z tego co jeździmy i inf. na stronach tychże samorzadów wszystkie wypełnione po brzegi.
W PSL patologia . Niech tam coś zrobią . Po co komu aqua park . Dla miejscowych ???? Przecież 90% miejscowych i pobliskich miejscowości woli jechać nad wiar. Za darmo i ma swiezym powietrzu.
A woda ? Z kas wezmą wodę ? Nie ma przyłącza a Przemyśla . Jedynie kanalizacja jest . Z kad wezmą wode. Myjni samochodowej nie można zrobić w fdpl ponieważ: nie ma wody z wodociągów . Debilizm
Przemyślanka. W tym problem. Są wypełnione, a miasta i tak do nich muszą dopłacać. W całej Polsce są bodajże 2 aquaparki, które nie są deficytowe. Dla kilkusettysięcznego miasta to nie problem ale małą gminę to musi pogrążyć
Świetnie, ściągną tym Przemyślan, tym samym usługi i transport do siebie i będą odcinać kupony z zysków :) Chwała im za to.A my, "miastowi", będziemy dalej klepać starą "bide".
Jedyne co na siebie ściągnął to długi. Takie inwestycje są trwałe deficytowe. Tak, że z punktu widzenia Przemyśla doskonały pomysł. My będziemy korzystać, bo to zaledwie ok 10 km od miasta, a mieszkańcy gminy Fredropol dopłacać.
A w Przemyślu wujnia .