Reklama

Aquapark w Fredropolu

Władze gminy wiedzą, czego chcą. Nim doszło do spotkania z firmą, która zajmie się wykonaniem projektu całego kompleksu, jeździli i sprawdzali. Chcą budynku pasywnego, mniejszego basenu, ale za to ze sporymi atrakcjami wewnątrz i na zewnątrz. Wiedzą, skąd zdobyć pieniądze. Marzą, aby obiekt zaczął funkcjonować w 2024 roku. Rozmowa z wójtem gminy Fredropol Mariuszem Śnieżkiem.

Fredropol będzie mieć aquapark? Poważnie?

– 22 lutego podpisaliśmy ze spółką z Tychów umowę na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej, która będzie forpocztą do przygotowania dokumentacji technicznej i ogłoszenia przetargu na budowę. Tak, chcemy stworzyć w Fredropolu coś na wzór aquaparku. Będzie to kryta pływalnia z częścią rekreacyjno-wypoczynkową. Ta koncepcja pokaże nam, w jakim kierunku pójdziemy, jakie nakłady będziemy musieli ponieść, gdzie szukać pieniędzy i w jakim realnym czasie jest szansa na wybudowanie kompleksu[paywall].

Reklama

Gdzie kompleks ma stanąć?

– W centrum miejscowości. Na działce obok szkoły podstawowej, hali sportowej i kompleksu boisk orlik. To najlepsze miejsce. Dla większej funkcjonalności planowanego obiektu zamierzamy wykorzystać i przystosować niewykorzystane do tej pory pomieszczenia w szkole podstawowej i hali sportowej. Na tej działce są już fundamenty, na których miał powstać dom nauczyciela. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale fundamenty pozostały. Mamy już gotową ekspertyzę i w jakimś stopniu mogą one służyć do budowy budynku krytego basenu. Wszystko wskaże jednak wspomniana koncepcja. Chcemy, aby powstający budynek był tak zwanym budynkiem pasywnym, czyli aby były zastosowane wszelkiego rodzaju źródła energii odnawialnej. Od fotowoltaiki, poprzez pompy ciepła, po solary. Myślę, że taka koncepcja pozwoli nam zdobyć dofinansowanie z innych programów unijnych czy rządowych.

Reklama

Jak duży ma być ten kryty basen? Aquapark to także zjeżdżalnie wodne i inne akcesoria do zabawy w wodzie.

– Naprawdę długo myślałem i przygotowywałem się do tego. Doskonale wiemy, czego chcemy. Przedstawiłem firmie, która ma wykonać koncepcję, swoje oczekiwania. Ona ma te puzzle złożyć. Nie chcemy się porywać z motyką na słońce. Chcemy zrobić coś adekwatnego do liczby mieszkańców naszej gminy. Sprawdziliśmy, jak takie obiekty funkcjonują w gminach porównywalnych z naszą. Choćby w Andrychowie czy Praszce. Zastanawiamy się, czy pójść w kierunku budowy basenu 25-metrowego z ośmioma torami czy mniejszego, do nauki pływania, a nacisk położymy na atrakcje, czyli to, co jest w typowych aquaparkach: zjeżdżalnie wodne, jacuzzi, sauny, brodziki, dzikie rzeki, bicze wodne itp. Wyszło nam, że pójdziemy chyba w tym drugim kierunku, stawiając na powszechność, znacznie większą liczbę odwiedzających nas osób. Dlatego, że myślimy już pod kątem dofinansowania naszej inwestycji.

Reklama

Skąd chcecie pozyskać na to pieniądze?

– Na pewno z Ministerstwa Sportu, z programu „Sportowa Polska”, który jest realizowany, a dostaliśmy już z niego sporo pieniędzy. Dofinansowane są choćby niepełnowymiarowe pływalnie z infrastrukturą w ramach inicjatywy „Dolnośląskie delfinki”. Pływalnie mają długość ponad 16 metrów i mają cztery tory. Są dużo tańsze i dają możliwość starania się o dotacje na całą infrastrukturę. Infrastrukturę, o której już wspomniałem. Koszt to około 4 milionów złotych. To da nam większe możliwości zainwestowania w część rekreacyjno-wypoczynkową. Wstępnie szacuję, że całość inwestycji zamknie się w kwocie między 12 a 14 milionów złotych.

Reklama

Oprócz terenu musicie jednak coś dać od siebie. Musicie mieć wkład własny.

– Oczywiście. Będziemy gotowi. Nie chcę mówić ile, bo to wszystko zależy od wspomnianej koncepcji i dokumentacji. Przygotowywaliśmy się do tego przez kilka lat. Sytuacja finansowa gminy jest bardzo dobra. Nie mamy żadnych zobowiązań. Mamy kredyt do spłacenia w wysokości 5 milionów złotych. To niewiele. Dużym zastrzykiem finansowym jest podatek od Gaz-Systemu za gazociąg Strachocina – Niżankowice. To 1,5 miliona złotych w ciągu roku. Dodam, że jeśli powstanie ten kompleks, wiele osób z naszego terenu znajdzie tam pracę.

Reklama

Kiedy chcecie ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji i budowę?

– Koncepcję architektoniczno-budowlaną mamy mieć gotową na koniec czerwca tego roku. Od razu ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji. To trochę potrwa. Jakiś rok. I wówczas będziemy gotowi do realizacji tego zadania. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie i po naszej myśli, mam nadzieję, że w 2024 roku kompleks będzie gotowy.


fot.ze zbiorów własnych
– Naprawdę długo myślałem i przygotowywałem się do tego. Doskonale wiemy, czego chcemy. Przedstawiłem firmie, która ma wykonać koncepcję, swoje oczekiwania. Ona ma te puzzle złożyć. Nie chcemy porywać się z motyką na słońce. Chcemy zrobić coś adekwatnego do liczby mieszkańców naszej gminy – powiedział wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    XD - niezalogowany 2021-03-02 18:48:05

    Świetnie, ściągną tym Przemyślan, tym samym usługi i transport do siebie i będą odcinać kupony z zysków :) Chwała im za to.A my, "miastowi", będziemy dalej klepać starą "bide".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2021-03-02 19:05:14

    Jedyne co na siebie ściągnął to długi. Takie inwestycje są trwałe deficytowe. Tak, że z punktu widzenia Przemyśla doskonały pomysł. My będziemy korzystać, bo to zaledwie ok 10 km od miasta, a mieszkańcy gminy  Fredropol dopłacać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-03-02 20:26:07

    A w Przemyślu wujnia .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama