Reklama

Autor książki o Tomaszu Beksińskim na spotkaniu w Przemyślu

29/12/2017 13:30

Wiesław Weiss, dziennikarz muzyczny i autor książek o muzyce rockowej, gościł 14 grudnia br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Pretekstem do spotkania była jego książka z 2016 r. zatytułowana Tomek Beksiński. Portret prawdziwy.

Wydawać by się mogło, że na temat wybitnego radiowca, publicysty i tłumacza filmów wiemy już wiele, chociażby z[paywall] reportażu Magdaleny Grzebałkowskiej czy kinowej produkcji Ostatnia rodzina.

Okazuje się jednak, że Tomasz Beksiński nie do końca był taką mroczną postacią, za jaką się go dziś uważa. Przynajmniej tak wynika z książki Wiesława Weissa, który znał go dwadzieścia lat i zapamiętał jako człowieka ciepłego i serdecznego, z ogromnym poczuciem humoru oraz dystansem do siebie i rzeczywistości. Człowieka wiernego swoim ideałom, który swego czasu odrzucił propozycję etatu w radiu (o czym marzyli jego koledzy po fachu) w obawie przed przymusem chodzenia na kompromisy.

Czy ten portret unieważnia spojrzenie twórców Ostatniej rodziny, czy może je dopełnia – trudno powiedzieć, większość z nas bowiem nie znała Beksińskiego osobiście. Faktem jest jednak, że po obejrzeniu przedpremierowego pokazu autor zarzucił filmowcom nieuczciwość w przedstawieniu radiowca, przy zrozumieniu dla ich prawa do własnej artystycznej wizji.

Reklama

Mówił o tym także na spotkaniu w Przemyślu, ale skupił się głównie na własnych wspomnieniach. Na jedno z nich w rozmowie z red. Hubertem Lewkowiczem wyraźnie się wzruszył, co tylko potwierdza, jak drogiego przyjaciela miał w Tomaszu Beksińskim. W gruncie rzeczy, jak przyznał sam Wiesław Weiss, był to człowiek, który w życiu przede wszystkim pragnął miłości. A więc ktoś, kto wbrew opiniom o tym, że był inny, tak bardzo był podobny do wielu z nas.


Monika Maziarz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zah - niezalogowany 2018-01-10 14:43:44

    Przecież to była rodzina zidiociała i patologiczna psychicznie i jak żyli tak też skończyli.Wystarczy popatrzeć na obrazy i odrazu widać jaka ta twórczość była.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dradomska1987_714 2018-01-15 20:05:45

    Ja wolę czytać książki w zaciszu mojego domu, nie chadzam na spotkania klubów książek czy autorów, wolę przeczytać ciekawy artykuł tutaj  [url=https://www.granice.pl/forum/25-rekomendacje/690-najpiekniejsze-cytaty-o-milosci/1]cytaty o miłości[/url] moge też znaleźć tutaj wiele fajnych książek i recenzji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości