Gmina zadbała o potrzeby najmłodszych i najstarszych mieszkańców. Ci pierwsi, za sprawą ministerialnego wsparcia, mogą od zeszłego roku korzystać ze żłobka, a drudzy niebawem znajdą swoją przystań w Dziennym Domu Seniora w Białobokach. Obie placówki wizytowała niedawno wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn. Podsekretarz stanu odwiedziła też Uniwersytet Ludowy w Gaci, w którym w przyszłości młodzież będzie się uczyć ginących zawodów.
– Cieszę się, że mogę się znaleźć w tym miejscu – mówiła wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn podczas konferencji prasowej zorganizowanej w budynku OSP w Białobokach, gdzie powstaje Dzienny Dom Seniora. – Za kilka tygodni osoby z terenu powiatu przeworskiego będą się mogły cieszyć tu swoim towarzystwem. Znaleźć[paywall] tu partnerstwo i opiekę, a także wsparcie rehabilitacyjne, bo takie są naturalne potrzeby wieku senioralnego. Będą mogły także skorzystać z ciepłego posiłku i atrakcji typu wycieczki czy spotkania – dodała.
Od zeszłego roku dzieki rządowemu programowi w gminie funkcjonuje również żłobek. Wójt Grażyna Pieniążek wyraziła nadzieję, że za kilka miesięcy w Dziennym Domu Seniora będzie tak pięknie i kolorowo, jak wmiejscu, w którym przebywają obecnie maluchy.

fot.Barbara Chmura
W budynku OSP w Białobokach odbyła się konferencja prasowa, ponieważ program „Senior-Wigor” realizowany w tym miejscu był kluczowym punktem wizyty wiceminister na Podkarpaciu.
Podczas poniedziałkowej wizyty wiceminister Elżbiety Seredyn władze gminy Gać gościły również m.in. posła Jana Burego, który w dużym stopniu przyczynił się do realizacji innego ważnego przedsięwzięcia, powstającego w remontowanym budynku Uniwersytetu Ludowego. Na Gackiej Górce nie zabrakło również Magdaleny Andrzejak, komendanta wojewódzkiego Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Rzeszowie, bowiem to Ochotnicze Hufce Pracy będą realizować w tym miejscu projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. 30 kwietnia br. gmina podpisała z OHP umowę użyczenia obiektu na 25 lat.
– W kwietniu tego roku w Komendzie Głównej OHP w Warszawie zrodził się pomysł, by reaktywować na Podkarpaciu ginące zawody w związku z zapotrzebowaniem na lokalnym rynku pracy. Na zachodzie Europy wszyscy do tego wracają, więc my też postanowiliśmy to zrobić. Doskonałym miejscem okazała się Gacka Górka – powiedziała Magdalena Andrzejak.

Uniwersytet Ludowy w Gaci to budynek historyczny, który wiąże się z rozwojem ruchu ludowego. Został założony w 1935 r. Kierował nim Ignacy Solarz razem z żoną Zofią. Być może za jakiś czas to miejsce odzyska dawną świetność, ponieważ plany OHP są bardzo obiecujące. – Będzie mógł się tutaj wyszkolić między innymi: zdun, strzecharz, dekarz, będzie nauka pieczenia i gotowania na bazie starych receptur. Powstanie też pracownia kuźnictwa. Mamy także w projekcie budynek, który będzie pełnił rolę amfiteatru ze sceną dla lokalnej społeczności – zdradziła nam komendant wojewódzki M. Andrzejak.
Zewnętrzna część budynku uniwersytetu jest już wyremontowana, za tę część inwestycji odpowiedzialna była gmina. OHP zajmuje się teraz pracami wewnątrz obiektu. Prace mają zostać sfinalizowane do końca 2016 r. – Chcemy postawić na tym terenie 8 drewnianych budynków, być może 1 lub 2 to będą budynki przeniesione z terenu powiatu przeworskiego. W tym momencie szacujemy koszty ich renowacji. Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz inne służby są nam przychylne, mamy wszelkie możliwe zgody, za co jestem bardzo wdzięczna. Wszystko odbywa się w piorunującym tempie. Być może jeszcze w 2016 roku uda się nam rozpocząć pierwsze kursy, szkolenia. Nie chcę jednak niczego przesądzać – wyjaśniła M. Andrzejak.

fot.Barbara Chmura
Komendant wojewódzki Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Rzeszowie Magdalena Andrzejak (pierwsza z prawej) zapewniła, że na Uniwersytecie Ludowym będzie się można wyuczyć zawodu: zduna, dekarza czy strzecharza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze