Reklama

Bądźmy hojni dla kwestujących

26/10/2016 09:00

W weekend i w dniu Wszystkich Świętych przed cmentarzami w regionie odbędą kwesty na rzecz ratowania cennych nagrobków. Organizatorzy zachęcają do hojności i przypominają, że dzięki dotychczasowym wysiłkom udało się ocalić wiele takich, na których czas odcisnął swoje piętno.

Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi, któremu przewodniczył sędzia Antoni Rachwał. Niestety, śmierć tego społecznika przerwała i dopiero od 2005 roku rozpoczęło ją organizować Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. 1 listopada br. coroczną kwestę z myślą o zabytkach Starego Cmentarza w Jarosławiu przeprowadzi tamtejsze[paywall] Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działający przy miejscowym Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich.

– Dzięki ofiarności ludzie dobrej woli oraz przychylności władz miasta uratowano wiele cennych zabytków jarosławskiej nekropolii – mówi dr Tomasz Kulesza, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – W tym roku część zebranych funduszy przeznaczymy na ratowanie zabytkowych nagrobków polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie – dodaje.

Reklama

Kwestujących z puszkami nie zabraknie przed cmentarzem w Oleszycach. Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Oleszyckiej we współpracy z Organizacją Społeczno-Wychowawczą „Strzelec” przy Gimnazjum im. Orła Białego zamierza odnowić m.in. miejsce pochówku powstańca listopadowego Rudolfa Błockiego. Dzięki datkom zebranym w latach 2013-2014-2015 w połowie bm. udało się odrestaurować mogiłę obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej z 1918 roku znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Prace kosztowały prawie 20 tysięcy złotych.

– Podczas planowanej 1 listopada br. kwesty chcemy zgromadzić pieniądze niezbędne na odnowienie kolejnych nagrobków, zwłaszcza zależy nam na lapidarium zabytkowych nagrobków i krzyży wykonanych z bruśnieńskich kamieni – informuje koordynujący kwestę lubaczowianin Zenon Swatek. – Wśród kwestujących znajdą się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, pracownicy magistratu, członkowie „Strzelca – wylicza.

Reklama

W dniu Wszystkich Świętych okazję wrzucenia datków do puszek kwestujących będą mieli również odwiedzający cmentarz w Przeworsku.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama