W weekend i w dniu Wszystkich Świętych przed cmentarzami w regionie odbędą kwesty na rzecz ratowania cennych nagrobków. Organizatorzy zachęcają do hojności i przypominają, że dzięki dotychczasowym wysiłkom udało się ocalić wiele takich, na których czas odcisnął swoje piętno.
Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi, któremu przewodniczył sędzia Antoni Rachwał. Niestety, śmierć tego społecznika przerwała i dopiero od 2005 roku rozpoczęło ją organizować Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. 1 listopada br. coroczną kwestę z myślą o zabytkach Starego Cmentarza w Jarosławiu przeprowadzi tamtejsze[paywall] Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działający przy miejscowym Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich.
– Dzięki ofiarności ludzie dobrej woli oraz przychylności władz miasta uratowano wiele cennych zabytków jarosławskiej nekropolii – mówi dr Tomasz Kulesza, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – W tym roku część zebranych funduszy przeznaczymy na ratowanie zabytkowych nagrobków polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie – dodaje.
Kwestujących z puszkami nie zabraknie przed cmentarzem w Oleszycach. Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Oleszyckiej we współpracy z Organizacją Społeczno-Wychowawczą „Strzelec” przy Gimnazjum im. Orła Białego zamierza odnowić m.in. miejsce pochówku powstańca listopadowego Rudolfa Błockiego. Dzięki datkom zebranym w latach 2013-2014-2015 w połowie bm. udało się odrestaurować mogiłę obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej z 1918 roku znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Prace kosztowały prawie 20 tysięcy złotych.
– Podczas planowanej 1 listopada br. kwesty chcemy zgromadzić pieniądze niezbędne na odnowienie kolejnych nagrobków, zwłaszcza zależy nam na lapidarium zabytkowych nagrobków i krzyży wykonanych z bruśnieńskich kamieni – informuje koordynujący kwestę lubaczowianin Zenon Swatek. – Wśród kwestujących znajdą się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, pracownicy magistratu, członkowie „Strzelca – wylicza.
W dniu Wszystkich Świętych okazję wrzucenia datków do puszek kwestujących będą mieli również odwiedzający cmentarz w Przeworsku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze