Rzeszowianin, architekt z zawodu, Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu. Ostatnio pracował w rzeszowskim oddziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia startował z listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Rzeszowa.
Dotychczasowa szefowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu Beata Kot 4 listopada br. zakończyła swoją pracę na tym stanowisku. Została powołana 13 kwietnia 2016 r. Jak poinformowała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, taka decyzja spowodowana była przejściem B. Kot na emeryturę.
To ona wręczyła nominację A. Sapecie, który już dzisiaj, 5 listopada br., objął to stanowisko.
– napisała w specjalnym na tą okoliczność oświadczeniu B. Kot.
Jak już wspomnieliśmy, nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu to architekt. Urodzony w Rzeszowie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Był m.in. pracownikiem rzeszowskiego oddziału Pracowni Konserwacji Zabytków. Ostatnio pracował w rzeszowskim oddziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa, czyli instytucji zajmującej się upowszechnianiem wiedzy o obiektach zabytkowych i ochroną ich dla przyszłych pokoleń. NID jest jednostką podlegającą pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa.
Co istotne – bo powołanie na stanowisko rodowitego rzeszowianina może rodzić różne przypuszczenia – z ust wojewody podkarpackiej T. Kubas-Hul padła deklaracja, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu pozostanie w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze