Nowe kierunki dostosowane do zapotrzebowania rynku, zmiana sposobu docierania z ofertą do uczniów gimnazjów oraz zwiększenie odpowiedzialności dyrektorów za wszystko, co związane z funkcjonowaniem szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej główną funkcję, czyli kształcenie i wychowanie dające dobre podstawy w dorosłym życiu. To główne zmiany, jakie wchodzą w życie w jarosławskich placówkach ponadgimnazjalnych.
O ewolucji systemu mówiono na ubiegłotygodniowym spotkaniu dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naczelnikiem wydziału oświaty i polityki społecznej jarosławskiego starostwa Lucyną Paulo.
– Coś niedobrego dzieje się w naszych szkołach. Prawie 500 osób nie kończy wybranego kierunku. Rezygnują w technikach, zasadniczych szkołach zawodowych i liceach, by później zasilić niepubliczne placówki dla dorosłych. Musimy temu zapobiec – L. Paulo zwracała uwagę na[paywall] jeden z problemów jarosławskiej oświaty. Wynika z tego, że wśród absolwentów gimnazjów jest wielu niezdecydowanych lub wybierających na chybił trafił, ponieważ szczegółowa oferta dalszego kształcenia do nich nie trafiła lub jest za uboga. – Edukacja nie może zostawać w tyle. Musimy podążać za potrzebami młodzieży i rynku pracy – przypominała naczelnik. Przygotowaniem do wyboru powinny się zajmować zarówno gimnazja, jak i szkoły ponadgimnazjalne.
Jarosławskie szkoły już zaczynają się dostosowywać do wymagań rynku i przyszłych uczniów. W Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących od nowego roku będzie można zdobyć zawód piekarza. Wszystko wskazuje, że będzie to klasa patronacka wspierana przez przedsiębiorców, którym takich fachowców brakuje. W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących zostanie uruchomiony kierunek technik gazownictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji.
W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych ruszy technik przemysłu mody oraz fototechnik. Na tym drugim będą kształceni przyszli fotografowie potrafiący sprawnie sobie radzić z komputerową obróbka zdjęć. W Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wznowiony zostanie kierunek drogownictwo oraz ruszy budowa dróg i mostów kolejowych. W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących będą kształcić przyszłych logistyków. Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość uzyskania zawodu dla absolwentów liceów ogólnokształcących. Bądź w formie kształcenia policealnego, bądź kursów kwalifikacyjnych dających uprawienia zawodowe.
Naczelnik L. Paulo zaproponowała nową formę przekazywania gimnazjalistom informacji o ofercie szkół ponadgimnazjalnych. Ma się ona opierać na nowoczesnych i trafiających do młodych ludzi i ich rodziców metodach. Zapowiedziała rezygnację z targów edukacyjnych organizowanych w powiecie od kilku lat. Według niej ta forma nie spełniła oczekiwań. W zamian 21 marca, w tzw. Dniu Wagarowicza, będą dni otwarte, podczas których przyszli uczniowie będą mieli okazję poznać wszystkie plusy i minusy placówki. Dodatkowo mają być organizowane debaty gimnazjalistów ze starszymi kolegami, pozwalające poznać szkołę z punktu widzenia uczniów.
–Niech uczniowie samodzielnie decydują o wyborze szkoły i zawodu. Naszym zadaniem jest przekazanie im pełnej informacji. Począwszy od kierunków kształcenia i warunków w danej placówce, na dodatkowych zajęciach i atmosferze kończąc – zwracała się do dyrektorów. Ważną rolę będzie odgrywać również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Jej zadaniem będzie m.in. przygotowanie testów zainteresowań, predyspozycji, skłonności i zamiłowań dla kończących gimnazja. Oferty mają być rozsyłane głównie w formie elektronicznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze