Reklama

Będą kształcić piekarzy, specjalistów od mody i dróg

27/02/2016 09:30

Nowe kierunki dostosowane do zapotrzebowania rynku, zmiana sposobu docierania z ofertą do uczniów gimnazjów oraz zwiększenie odpowiedzialności dyrektorów za wszystko, co związane z funkcjonowaniem szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej główną funkcję, czyli kształcenie i wychowanie dające dobre podstawy w dorosłym życiu. To główne zmiany, jakie wchodzą w życie w jarosławskich placówkach ponadgimnazjalnych.

O ewolucji systemu mówiono na ubiegłotygodniowym spotkaniu dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naczelnikiem wydziału oświaty i polityki społecznej jarosławskiego starostwa Lucyną Paulo.

– Coś niedobrego dzieje się w naszych szkołach. Prawie 500 osób nie kończy wybranego kierunku. Rezygnują w technikach, zasadniczych szkołach zawodowych i liceach, by później zasilić niepubliczne placówki dla dorosłych. Musimy temu zapobiec – L. Paulo zwracała uwagę na[paywall] jeden z problemów jarosławskiej oświaty. Wynika z tego, że wśród absolwentów gimnazjów jest wielu niezdecydowanych lub wybierających na chybił trafił, ponieważ szczegółowa oferta dalszego kształcenia do nich nie trafiła lub jest za uboga. – Edukacja nie może zostawać w tyle. Musimy podążać za potrzebami młodzieży i rynku pracy – przypominała naczelnik. Przygotowaniem do wyboru powinny się zajmować zarówno gimnazja, jak i szkoły ponadgimnazjalne.

Reklama

Będą nowe kierunki

Jarosławskie szkoły już zaczynają się dostosowywać do wymagań rynku i przyszłych uczniów. W Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących od nowego roku będzie można zdobyć zawód piekarza. Wszystko wskazuje, że będzie to klasa patronacka wspierana przez przedsiębiorców, którym takich fachowców brakuje. W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących zostanie uruchomiony kierunek technik gazownictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji.

W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych ruszy technik przemysłu mody oraz fototechnik. Na tym drugim będą kształceni przyszli fotografowie potrafiący sprawnie sobie radzić z komputerową obróbka zdjęć. W Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wznowiony zostanie kierunek drogownictwo oraz ruszy budowa dróg i mostów kolejowych. W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących będą kształcić przyszłych logistyków. Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość uzyskania zawodu dla absolwentów liceów ogólnokształcących. Bądź w formie kształcenia policealnego, bądź kursów kwalifikacyjnych dających uprawienia zawodowe.   

Reklama

Koniec z targami edukacyjnymi

Naczelnik L. Paulo zaproponowała nową formę przekazywania gimnazjalistom informacji o ofercie szkół ponadgimnazjalnych. Ma się ona opierać na nowoczesnych i trafiających do młodych ludzi i ich rodziców metodach. Zapowiedziała rezygnację z targów edukacyjnych organizowanych w powiecie od kilku lat. Według niej ta forma nie spełniła oczekiwań. W zamian 21 marca, w tzw. Dniu Wagarowicza,  będą dni otwarte, podczas których przyszli uczniowie będą mieli okazję poznać wszystkie plusy i minusy placówki. Dodatkowo mają być organizowane debaty gimnazjalistów ze starszymi kolegami, pozwalające poznać szkołę z punktu widzenia uczniów.

–Niech uczniowie samodzielnie decydują o wyborze szkoły i zawodu. Naszym zadaniem jest przekazanie im pełnej informacji. Począwszy od kierunków kształcenia i warunków w danej placówce, na dodatkowych zajęciach i atmosferze kończąc – zwracała się do dyrektorów. Ważną rolę będzie odgrywać również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Jej zadaniem będzie m.in. przygotowanie testów zainteresowań, predyspozycji, skłonności i zamiłowań dla kończących gimnazja. Oferty mają być rozsyłane głównie w formie elektronicznej.

Reklama

Kształcenie zawodowe podstawą

– Obraz szkół ponadgimnazjalnych powinien się zasadniczo zmienić – mówiła naczelnik. Powiat już rozpoczął działania idące w kierunku rozwoju kształcenia zawodowego. Liczy na wsparcie z unijnych programów. Już złożono wnioski opiewające na około 11 mln zł, m.in. na zakup wyposażenia dla Centrum Kształcenia Praktycznego. Kolejny dotyczy kompleksowego programu edukacji zawodowej. Według naczelnik musi się zmienić podejście dyrektorów i kadry pedagogicznej w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach. W przeciwnym wypadku nie sprostają oczekiwaniom uczniów dotyczących przygotowania do zawodowego życia.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama