300 zł dodatku za wychowawstwo otrzymają nauczyciele przemyskich szkół podstawowych i średnich. Wszyscy pedagodzy mają też otrzymać wynegocjowane podwyżki. Miasto jednak wciąż czeka na zwiększenie subwencji, aby je sfinansować.
Do tej pory wychowawcy w Przemyślu otrzymywali dodatek w wysokości 4 proc. kwoty bazowej, co dawało 122 złote. 1 września weszły w życie nowe przepisy, które określają wysokość dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 zł. Samorządy muszą się do tego zastosować. Jak jednak zauważył sekretarz Przemyśla Dariusz Łapa, do tej pory[paywall] miasto nie otrzymało ani złotówki z ministerstwa na ten cel.
Przemyśl miał zabezpieczone niespełna 48 tysięcy złotych miesięcznie dla wychowawców. Od września potrzebuje dla nich 71,5 tys. zł.
– Czyli do końca roku jest nam potrzebne 300 tysięcy złotych. Nie mamy tego zabezpieczenia w naszych środkach finansowych. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy również ani złotówki na poczet zwiększonej subwencji oświatowej – powiedział D. Łapa.
Oprócz tego nauczyciele mają również otrzymać podwyżki, co łącznie – jak zaznaczył sekretarz – może się zamknąć sumą miliona złotych. Kwoty te nie były wcześniej zaplanowane w miejskim budżecie.
Mirosław Majkowski (Kukiz’15) stwierdził, że są to zobowiązania rządu wobec nauczycieli, które jak na razie są finansowane z budżetu samorządów. – Czy istnieje realna szansa, że rząd udzieli subwencji w całości pokrywającej tę podwyżkę? – pytał. – Informacje, jakie otrzymujemy z ministerstwa są takie, że przygotowuje subwencje na poziomie 122 złotych na ucznia do końca roku. Podsumowaliśmy to i nie wystarczy nam nawet na połowę skutków podwyżki i 300 złotych dla wychowawców. Ale czekamy cały czas na informacje oficjalne – odpowiedział D. Łapa.
Dodał, że samorząd miał zaplanowaną kwotę miliona złotych na nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jeśli jednak subwencja nie zostanie zwiększona, to te pieniądze zostaną przesunięte na wynagrodzenia.
Prezydent Wojciech Bakun zaznaczył, że jeżeli subwencja nie będzie wystarczająca, to miasto będzie musiało przeznaczyć kilka milionów złotych na wynagrodzenia nauczycieli, zamiast na inwestycje. Podkreślił, że pensje nauczycieli powinny być wypłacane z budżetu centralnego, bo to rząd negocjował warunki wynagrodzeń.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a będzie takich kwiatków jeszcze więcej i jest to wynikiem takiego wyboru a nie innego! bo gość nawet nie ma do kogo zadzwonić w tej sprawie!
Panowie na fotografii mają bardzo smutne miny, i widzę to od dłuższego czasu, uśmiechu na ich twarzach nie uświadczysz. Musi ich coś bardzo martwić, a to wywołuje stres i źle wpływa na zdrowie. Obok nich widzę puste szklaneczki, czyżby nawet spożywanie napojów już im nie sprawiało przyjemności? To niedobrze. I jeszcze te mikrofony, te tablety, mogą źle wpływać na nasz nastrój. A nagrody? Że zabraknie pieniędzy? Nie ma sensu się tym przejmować. Ktoś się wysila, wysila, daje z siebie wszystko, a i tak osoby którym poświęca swój czas i swoje doświadczenie po skończeniu nauki wyjadą z miasta. A pić trzeba, potas, magnez, lit to podstawa by cieszyć się życiem i uśmiechać od ucha do ucha.
Wiedziałem że to będzie pierwsza i zarazem ostatnia polityczna przygoda Gumofilca od Kukiza. Niebawem wróci na swoje domowe podwórko.
PROSZĘ zebys przestal tak nazywać Prezydenta, duża część osób to odbierze w ten sposob ze bedzie im go zal a faktycznie jak mam nadzieje chodzi nam wszystkim o rozwoj miasta i nowe obiekty ktorych przez 4 nast lata na pewno nie bedzie - i tu jest ten wlasciwy żal
Ty Bakun taki inteligent nie wiesz skąd wziąść pieniążki ? Ty który uważasz że nie ma nikogo mąddrzejszego od Ciebie w Przemyślu i w promieniu kilkunastu km od niego ? Ty taki światowy przyszły magister z pomysłami którymi tak rzucałeś ? Ty który miałeś nie mieć zastępcy Prezydenta. Ty który miałeś robić konkursy na wszystkie stanowwiska które sie da ? Ty który masz znakomitą doradczynie Przewodniczącą Rady byłą nauczycielke - to ona nie ma znakomitych pomysłów ? Szok i zawód ...
Dlaczego pan prezydent nie egzekfuje opłat od prywatnych przewożników za korzystanie z przystanków autobusowych.MZK jako spólka miasta musi płacic miastu za zatrzymywanie się na przystankach a prywatni NIE.w skali miesiąca są to duże pieniądze dla miasta które można by było jakoś sensownie wydać
Ty niedouku! Bierzesz się za uwagi, a słowa "egzekwować " - nie potrafisz napisać! Zapamiętaj sobie: egzekwować a nie tak jak napisałeś!
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/aktualnosci/news-rzeszow-tadeusz-ferenc-poparl-marcina-warchola,nId,3219175 Prezydent Ferenc w samym diabłem wejdzie w spółkę jeśli w ten sposób może coś zrobić dla miasta. Rzeszów będzie miał nowy gmach sądu i zamek na potrzeby kultury. Patrzcie i uczcie się .
Hm, jako przemyski stary obserwator dzisiaj oglądałem wiadomości i TV Rzeszów i jakie wnioski, podkarpacie istnieje gospdarczo tylko do Rzeszowa, Mielca, St. Woli, Tarnobrzega i Jarosławia tak to to nie pomyłka Miasto Jarosław dostało miliony i to duże na rozwój. A zadupie Przemysl nie dostaje i nie dostanie nic, 0 za jesienne wybory , kara musi być i jest. No cóż chcieliscie kukiza no to go macie, skumbrie w tomacie pstrąg. I mój stały dodatek jacy wyborcy, taka władza, jaki pan taki kram. A bedzie jeszcze ciekawiej bo za działania pis i Jarusia unijna manna sie skończyła, a więc przemyskie zadupie stanie się zadupiem do kwadratuNie wierzycie, zobaczycie.
To prawda szacun dla p. Ferenca. A niestety p. Bakunowi honor nie pozwala prosić PIS o kasę dla miasta. Tylko cały czas narzekanie że poprzednicy zostawili pusty skarbiec i długi do spłaty. Ale wiedzieli o tym jak startowali w wyborach. Pomysłów mieli mnóstwo. A teraz tylko narzekają i narzekają. Kasy nie załatwią. Święta racja z tymi prywatnymi przeowźnikami. Pdbierają klientów MZK i korzystają na dodatek z ich przystanków. Tak Przemyśl chciał zmiany i się doczekał na gorsze. Mieliśmy właśnie oszczędności w koszeniu trawy, a obecnie widoczne też przepełnione kosze na śmieci i zaśmiecony Rynek szczególnie w weekendy. To też sprawka nowej władzy bo zrobili oszczędności na służbach porządkowych które kiedyś był dostępne przez cały weekend a teraz dyżury mają dwugodzinne.
Czas najwyższy pozbawić samorządasów tej "kuli u nogi" jaką jest oświata. Czas najwyższy, by to państwo wzięło na siebie BEZPOŚREDNIE wypłacanie wszelkich uposażeń nauczycielom bez tego żałosnego pośrednika, który nigdy na nic nie ma. Niech te samorządowe bidule w końcu odetchną pełną piersią i przestaną pier....ć jaki to dla nich ciężar ta nikomu niepotrzebna oświata.
zamyślony przemyski obserwator 83.31.137.108 18.09.2019 Miał być audyt na otwarciu a co my mieszkańcy mamy , wieczny lament że nie ma i nie będzie żadnych pieniędzy na rozwój zadupia . że jedynie spłata zadłużenia którego nie spłaci żaden Bakun i jego następcy. Ta mieścina dawno jeszcze za "rządów" wielkiego i wiecznego włodarza Chom splajtowała , upadła i już się nie podniesie szczególnie przy takich obecnych rządach jota w jotę powielających poprzednika na stołku tj, nieustanne świętowanie , dnie fajki, miodu, zamku , głupawe czczenie krasnala szwejka , jakieś dziwaczne manewry , wincencjady , zakończenie lata , pikniki , kina letnie , święto pustych ulic itp. wydawanie publicznych pieniędzy z ponoć puste kasy miejskiej na niepotrzebne nic nie dające dla upadłej mieściny. I wszędzie podobnie jak poprzednik pan prezydent , otwiera kolejne tablice , czci kolejne rocznice , przemawia , gratuluje , dziękuje , obiecuje może mniej od poprzednika ale jednak coś tam wirtualnie rozdaje , czasem się uśmiechnie , czasem poważnieje ale zawsze bez celu i sensu bo co z tego ma Przemyśl powoli miasto widmo. Panie młody Bakun apel kolejny do pana choć już jest za późno , poprzednik wkręcał się zawsze w układ obecnej władzy a mając pisiorską radę coś tam , jakieś resztki z pańskiego stołu dostawał , zaś pan i wasza formacja nie dostaniecie nic , nawet tych resztek dlatego powielanie zachowań Chomy jest dla mieściny ponoć wolnej i królewskiej powolnym konaniem , upadkiem . Raz jeszcze jako stary przemyski obserwator radzę zmienić politykę którą pan niemal od roku prowadzi , ruszyć w teren czyli do Warszawy czasem do Ortyla w Rzeszowie , i żebrać , żebrać i błagać i jakieś pieniądze dla mieściny a ich prezes mówił przed jesiennymi " zagłosujecie na nas dostaniecie pieniądze" , "przymyślaki " jak zwykle na opak czyli dostaniemy gówno i to się realizuje , prezes i wielki marszałek Marek Tadeusz pamiętliwi i rychliwi. A za to korzystają z rogu obfitości Rzeszów - miliardowe inwestycje rozwojowe , Stalowa Wola - miasto pisowskie , Mielec - miasto Ortyla , Tarnobrzeg , Krosno, Jasło , Lubaczów , Przeworsk i Jarosław , tak Jarosław dzięki swoje posłance z PIS Joanny Szmidt Rodziewicz rozkwita, dostali ponad 160 milionów na rozwój miasta i powiatu. Co w tym czasie w Przemyślu , brud , smród , ubóstwo , obdarte z tynków kamienice i budynki za wyjątkiem kościołów i budynków około kościelnych , krzywe i obesrane chodniki , puste całe połacie mieściny tj. kamienice , setki mieszkań , lokali dawne handlowo- usługowe , wszędzie po 20,00 pustki , ogólna smuta i beznadzieja. A pamiętam ten przemyśl od ponad 60 lat , wiele lat w komunie ale miasto choć biedne żyło , szczególnie w latach 60 - 80 ub. wieku, był naprawdę fajnie , wesoło. No cóż można i tak , takie czasy takie obyczaje chce się rzec o" tempora o more " , i ten nużący hejnał jakby posmutniał , gra raczej larum a pan Bakun śpi , coś tam improwizuje , chce się zapisać w historii Przemyśla podobnie jak Choma, jeśli nie posłucha mnie , bo pisałem cale lata w stosunku do Chomy podobne słowa , jak do obrazu a obraz do mnie ani razu , efekty oczywiście widać chodząc po ulicach , słychać w rozmowach pozostałych starych głównie ludzi i czuć upadkiem fajnego kiedyś, pięknie położonego miasta.
Bakun jakby miał trochę przyzwoitości to by się podał do dymisji, najgorszy wybór, to chrome do niego był gość. Chłopie skończ wstydu oszczędź. Wszystkie miasta Podkarpacia się rozwijają A ten kasy nie ma, na kolanach do Rzeszowa i będzie kasa.
A gdzie dodatki dla wychowawców przedszkoli?
zbliża się koniec roku kalendarzowego, powinniśmy oczekiwać deklaracji jakie ceny smieci, wody itp w roku 2020.
NIE WIEM NA CO KAŻESZ NAM TU CZEKAĆ przecież będą 30 grudnia, i się rozwieją wszystkim wątpliwości! to najlepszy moment, rok temu śmieci i Fresz właśnie tak zostali przemyceni, w 2020 to się już obudzisz z ręką w nocniku gościu
Jakby któryś z was tu mądrych nie wiedział, budżet , wydatki i inwestycje zaplanowane były za poprzedniej ekipy na podstawie szacunkowych wpływów ..A teraz przed kampanią wasi ulubieńcy obiecali zerowy Pit dla 26 latków i podwyżki dla nauczycieli, tyle że kosztem samorządów. Zapytajcie swoich pupili, którzy przyjechali po głosy i tak się rozwieszają na każdej ulicy , dlaczego jako rodowici mieszkańcy zapomnieli o Przemyślu, uwierzyli w Rząńce bo most obiecał a on ma was w d...oć głupi elektorat. Pan Pilch,Kuchciński, Pani Podhalowicz co macie od nich, o ile Jarosław ma Panią Anne i Golbe o tyle warto im przyklasnąć z racji zaangażowania w rozwój swojego terenu..I teraz wybór był dobry czy zły.Mądrzejszy Jarosław czy Przemyśl..
LUDZIE skoro RZĄD "dał" to niech TERAZ DA pieniądze!!a niby TACY DOBRZE a podwyżki spadaja na samorządy,chyba nie tak powinno być
A pan wesoły Romek, nie wie , że oszczędza się u nas nawet na wodzie mieneralnej ..?
https://www.youtube.com/watch?v=u32KLc_Z9i8
a będzie takich kwiatków jeszcze więcej i jest to wynikiem takiego wyboru a nie innego! bo gość nawet nie ma do kogo zadzwonić w tej sprawie!
Panowie na fotografii mają bardzo smutne miny, i widzę to od dłuższego czasu, uśmiechu na ich twarzach nie uświadczysz. Musi ich coś bardzo martwić, a to wywołuje stres i źle wpływa na zdrowie. Obok nich widzę puste szklaneczki, czyżby nawet spożywanie napojów już im nie sprawiało przyjemności? To niedobrze. I jeszcze te mikrofony, te tablety, mogą źle wpływać na nasz nastrój. A nagrody? Że zabraknie pieniędzy? Nie ma sensu się tym przejmować. Ktoś się wysila, wysila, daje z siebie wszystko, a i tak osoby którym poświęca swój czas i swoje doświadczenie po skończeniu nauki wyjadą z miasta. A pić trzeba, potas, magnez, lit to podstawa by cieszyć się życiem i uśmiechać od ucha do ucha.
Wiedziałem że to będzie pierwsza i zarazem ostatnia polityczna przygoda Gumofilca od Kukiza. Niebawem wróci na swoje domowe podwórko.