Reklama

Będą szkolić fachowców [ZDJĘCIA]

11/11/2015 12:58

- Nie wierzyłam, że znajdą się ludzie, którzy zainteresują się poważnie historią tego miejsca - powiedziała wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek podczas otwarcia Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy na Gackiej Górce. Po 6 miesiącach prac Orkanowy Uniwersytet Ludowy, kierowany niegdyś przez Ignacego Solarza, otworzy swoje podwoje dla młodych ludzi, którzy będą chcieli się uczyć dawnych zawodów.

„Ginące zawody pomysłem na przyszłość” to projekt Ochotniczych Hufców Pracy, które 30 kwietnia br. podpisały z gminą Gać umowę użyczenia obiektu na 25 lat. Po kilku miesiącach prac remontowych 29 października nastąpiło oficjalne otwarcie ośrodka. Wśród przybyłych gości znalazł się minister racy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Razem z ministrem wstęgę przed historycznym i zmodernizowanym budynkiem przecinali również synowie Ignacego Solarza: Andrzej i Wojciech, komendant główny OHP Marian Najdychor, wojewódzki komendant Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP Magdalena Anna Andrzejak oraz wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek.Przy współpracy z samorządem gminy w tej jednostce orgaznizowany jest obecnie kurs kwalifikacyjny dla 30-osobowej grupy młodzieży, dający przygotowanie do pracy w zawodach potrzebnych na lokalnych rynkach. W przyszłości będą organizowane kursy dotyczące zawodów rzemieślniczych, takich jak: strzecharz, dekarz, zdun czy kowal. - Mamy tę świadomość, że w latach 30. XX w. stąd właśnie promieniowała na Podkarpacie cała działalność edukacyjna. I mamy w tym momencie pewność, że przywrócenie tej funkcji temu miejscu jest czymś, co będzie społecznie użyteczne i potrzebne - podkreślił komendant główny OHP w Warszawie Marian Najdychor.

Tradycyjne rzemiosło w cenie

Taką właśnie możliwość kształcenia oraz praktycznego nabywania umiejętności może teraz dać ośrodek na Gackiej Górce. W przyszłym roku planowane jest postawienie na tym terenie 8 drewnianych budynków, z czego być może 1 lub 2 będą przeniesione z terenu powiatu przeworskiego.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bem - niezalogowany 2015-11-12 11:50:52

    pani wójt otwiera ośrodek aby szkolić fachowców a kiedy wybuduje plac zabaw  w Dębowie  czyzby zapomniała w dalszym ciągu że wieś Dębów należy do gminy Gać 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama