Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Ukrainę [GALERIA]

05/01/2018 20:30

Mieszkańcy przygranicznych Niżankowic na Ukrainie oraz delegacja z Donbasu przyjęli od Polaków Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się 5 stycznia w miejscu, gdzie jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa polsko-ukraińskiego przejścia granicznego.

Spotkanie odbyło się już po raz dziesiąty. Jego inicjatorami byli starosta przemyski Jan Pączek i ówczesny przewodniczący rady rejonowej w Starym Samborze śp. Wołodymir Horbowy.

W tym roku[paywall] w uroczystości wzięli udział polscy parlamentarzyści, samorządowcy przygranicznych terenów z Ukrainy i Polski oraz funkcjonariusze służb mundurowych oraz polscy harcerze i ukraińscy płastuni. Obecna była także delegacja z Donbasu – objętego działaniami wojennymi terytorium na wschodzie Ukrainy.

Po wspólnym kolędowaniu i przekazaniu światła kapłani rzymsko- i greckokatolicki poświęcili opłatki i prosforę, którymi zebrani podzielili się, składając sobie życzenia. A życzono sobie przede wszystkim pokoju. Starosta Jan Pączek wyraził nadzieję, że między oboma narodami będzie panować zgoda, zaufanie i trwać będzie współpraca. W podobnym tonie mówiła Tatiana Terlecka, przewodnicząca Rady Rejonowej w Starym Samborze.

Reklama

Jak zapowiedział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, jeszcze w tym roku ma się rozpocząć oczekiwana od dawna budowa przejścia granicznego w Malhowicach.

Betlejemskie Światełko Pokoju zostało również przekazane przez jarosławskich i lubaczowskich harcerzy ich rówieśnikom z Ukrainy. Wydarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w Budomierzu. Towarzyszyli im przedstawiciele duchowieństwa rzymsko- i greckokatolickiego, administracji państwowej, służb mundurowych oraz samorządów z powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego na czele ze starostą lubaczowskim i sekretarzem powiatu jarosławskiego. Ze strony ukraińskiej przyjęli ich reprezentanci Jaworowa – miasta i regionu partnerskiego dla obydwu powiatów.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    uytr - niezalogowany 2018-01-05 22:24:12

    Dobrz weczer , tebe pane hospodaru , radujsa o radujsa zemle radujsa .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-01-06 02:05:38

    ESSEŃSKA EWANGELIA POKOJU - EIOBA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    D - niezalogowany 2018-01-06 09:36:20

    Dlaczego ukraincy nigdy nie przekazują światełka betlejemskiego  do Polski

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama