Na szczęście dla pasażerów Zarząd Przewozów Regionalnych i kolejowe związki zawodowe zawarły porozumienie o odwołaniu planowanej na dzisiaj, 29 bm. akcji strajkowej.
Podpisane w ubiegłym tygodniu porozumienie przez zarząd spółki oraz organizacje związkowe w [paywall] obecności Sławomira Żałobki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Marka Szczepańskiego, wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, zakłada odwołanie strajku. Do rozmów nad głównym postulatem strony społecznej, czyli Paktu Gwarancji Pracowniczych, strony mają powrócić po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską szczegółowego planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.
– Strona społeczna, podobnie jak wszystkie inne strony zaangażowane w tej chwili w proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, są świadome, że jeszcze nigdy działania naprawcze spółki nie były tak zaawansowane – mówi Sławomir Żałobka, podsekretarz stanu w MIiR. – Odzyskanie przez spółkę rentowności jest niezbędne, by umożliwić Polakom swobodne poruszanie się zwłaszcza w obszarach swoich regionów. Jest to bardzo ważne, bo dzięki transportowi kolejowemu realizowanemu przez Przewozy Regionalne mieszkańcy z mniejszych miejscowości lub peryferiów dużych aglomeracji miejskich mają możliwość dogodnego i przystępnego cenowo codziennego dojazdu do pracy, szkół, urzędów czy zakładów opieki zdrowotnej – dodaje.
Według Tomasza Pasikowskiego, prezesa Przewozów Regionalnych, osiągnięcie porozumienia było możliwe przede wszystkim dzięki poparciu planu restrukturyzacji przez 13 marszałków województw. – Dzięki tym pozytywnym decyzjom, możemy teraz przejść do kolejnego etapu procesu restrukturyzacji jakim jest przedłożenie do Komisji Europejskiej szczegółowego planu działań naprawczych, co w efekcie pozytywnie przełoży się na jakość świadczonych przez nas usług przewozowych – uważa Pasikowski.
Agencja Rozwoju Przemysłu zobowiązała się do respektowania postanowień obowiązującego w spółce Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz porozumienia w sprawie współpracy i wzajemnych zobowiązań pomiędzy spółką i związkami zawodowymi w niej działającymi, zawartych 21 maja 2012 roku. Scenariusz restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne zakłada, że partner strategiczny reprezentujący Skarb Państwa, którym będzie, po objęciu jesienią większościowego pakietu udziałów, Agencja Rozwoju Przemysłu, wniesie do spółki 770 mln zł. Zostaną one przeznaczone zarówno na pozbycie się historycznych długów, jak i na jej restrukturyzację i rozwój. Wymienioną kwotę zarezerwowano w tegorocznym budżecie państwa. Dzięki nakładom finansowym Przewozy Regionalne będą mogły odzyskać zdolności inwestycyjne.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze