Mówiąc o walorach turystycznych miasta jednym tchem wymieniamy zabytki, których w Przemyślu nie brakuje. Do tego jeszcze dochodzą okalające miasto forty Twierdzy Przemyśl. Jednak mówiąc o turystyce często zapomina się o roli przewodników. To właśnie przewodnicy potrafią w barwny i ciekawy sposób opowiedzieć historię, bez której najpiękniejsze nawet zabytki są martwe.
Chcąc zwrócić uwagę na rolę przewodników podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations), która odbyła się w Nikozji na Cyprze w 1989 roku ustanowiono, że 21 lutego obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych.
Ideą tego dnia jest pokazanie pracy przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu. Tego dnia przewodnicy na swoim terenie oprowadzają za darmo wszystkich chętnych po wybranych przez siebie zabytkach, lub atrakcyjnych trasach terenowych.
fot.Jacek Szwic
Nawet dla tych, którzy co niedzielę bywają w kościele Franciszkanów informacje przekazane przez przewodników były niezwykle ciekawe.
W Przemyślu przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego działa koło przewodników skupiające czterdziestu sześciu przewodników, różnych specjalności, którzy znają obce języki i są przygotowani do oprowadzania grup z zagranicy. W ubiegłych latach przemyscy przewodnicy z okazji swojego święta oprowadzali chętnych po dworcu kolejowym i[paywall] nowo oddanych do użytku podziemiach.
W ubiegłą niedzielę celem wycieczek z przewodnikiem był „Przemyski strojniś”, czyli kościół Franciszkanów wybudowany w latach 1754 – 1778, a nazywany „strojnisiem” z racji przebogatego barokowego i rokokowego wystroju. Od godziny piętnastej przewodnicy oprowadzali po świątyni kolejne grupy przemyślan. Następnie odbyła się multimedialna prezentacja franciszkańskich skarbów, które z racji swej historycznej wartości nie są udostępniane na co dzień. Później odbyła się msza święta Ordo Missae z użyciem zabytkowych naczyń, a na koniec koncert zespołu „Twoje Niebo”.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Super! Super że są tacy ludzie.